BRATISLAVA. Na ten sa obrátili odporcovia skládky, ako aj pezinský primátor Oliver Solga, ktorí podali začiatkom septembra žaloby proti rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu. Súd obe žaloby na preskúmanie zákonnosti spojil na spoločné konanie a vo veci už oslovil aj SIŽP.
Aktivisti v žalobe žiadali aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia. V tomto smere však už zasiahlo Ministerstvo životného prostredia, ktoré skúma povolenie na skládku v mimoodvolacom konaní. Rezort 25. novembra vydal predbežné opatrenie, ktorým rozhodol o bezodkladnom zastavení všetkých prác na stavbe skládky odpadov až do vydania rozhodnutia. "Dôvodom, ktoré viedlo ministerstvo k tomuto kroku, je potreba zachovať súčasný faktický stav veci v tomto štádiu správneho konania z toho dôvodu, že postupným preskúmavaním veci vzniká predpoklad, respektíve možnosť, že rozhodnutie SIŽP bude zmenené alebo zrušené," informoval vtedy hovorca ministerstva Peter Višváder.
Prevádzkovateľ skládky, firma Westminster Brothers, má v súčasnosti všetky potrebné povolenia na jej výstavbu, v tej však až do rozhodnutia ministerstva nemôže pokračovať. Stavbu chcel investor dokončiť v polovici decembra. Pezinčania sa v boji proti skládke obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, pod ktorú sa podpísalo viac ako 8000 ľudí. V nej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru.