Banská Bystrica 28. apríla (TASR) - Do pozornosti štátnych inštitúcií podporujúcich na Slovensku kultúru národnostných menšín, ale aj vzdelávanie a tradície sa dostáva len podpora jednej a najväčšej národnostnej menšiny - maďarskej. Na dnešnom rokovaní v Banskej Bystrici to konštatovali členovia Rady národnostnej politiky, ktorá je pomocným poradným orgánom Strany demokratickej ľavice (SDĽ).
Ako pre TASR uviedol podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy, rada ktorej je členom, pripravuje preto koncepčný materiál, realizácia ktorého zabezpečí rovnaké postavenie a rovnakú podporu všetkým národnostným menšinám. Nadväzovať bude na Chartu národnostných menšín a na Chartu regionálnych a menšinových jazykov.
Členovia Rady národnostnej politiky upozornili na skutočnosť, že pozície v štátnych inštitúciách, ktoré súvisia s riešením národnostnej problematiky sú vo väčšine obsadené len zástupcami delegovanými Stranou maďarskej koalície. Ostatné menšiny majú preto pocit, že nie sú dostatočne zapojené do štátnej politiky v oblasti národnostných menšín.
Rada zároveň prijala rozhodnutie, že na najbližšom rokovaní sa bude venovať vážnej celospoločenskej problematike a to rómskej menšine. Podľa Andrassyho problém tejto menšiny je atypický najmä preto, že má iný sociálny status ako ostatní občania. Konštatoval, že rómsky problém sa musí riešiť nielen na Slovensku, ale je to celoeurópsky problém a akékoľvek tvárenie sa štátov Európskej únie (EÚ), že to nie je ich problém jednoducho neobstojí. Podľa neho niektoré štáty EÚ majú nedokonalú legislatívu v oblasti azylovej politiky a aj v súvislosti napríklad s odchodom Rómov do Belgicka sa tento štát snaží vinu pripísať iba Slovensku. Ak sa vychádza zo základných ľudských práv a slobôd, žiadna krajina nemôže zabrániť svojmu občanovi aby vycestoval do iného štátu.
*mb som