AKTUALIZOVANÉ 20:20

Schôdza o Počiatkovi bude zajtra večer

Počiatek sa dnes nebude odvolávať. SDKÚ stiahla návrh, pretože zajtra sa má odtajniť zmluva medzi Tiposom a firmou českého podnikateľa Radovana Víteka.

Minister financií Ján Počiatek.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poslanci sa ani na druhýkrát nedokázali zísť v dostatočnom počte na to, aby sa mohla začať dnešná mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, ktorej jediným bodom programu bol návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. V sále sa totiž prezentovalo iba 69 zo 150 poslancov, minimum na rokovanie parlamentu je pritom 76 zákonodarcov. Predseda NR SR Pavol Paška preto preložil konanie mimoriadnej schôdze na utorok so začiatkom o 18. hodine.

Snemovňa nebola uznášaniaschopná ani pri prvom hlasovaní, kedy sa prezentovalo dokonca len 58 poslancov. Paška vtedy vyhlásil polhodinovú prestávku. Predseda parlamentu pritom rozhodol, že napriek snahe časti opozície o zrušenie schôdze by sa mimoriadne rokovanie NR SR o odvolaní ministra financií malo konať.

Paška sa rozhodol otvoriť mimoriadnu schôdzu napriek tomu, že sedem poslancov SDKÚ-DS stiahlo dnes svoje podpisy z návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi Počiatkovi. Zvolanie schôdze pôvodne iniciovalo 36 poslancov opozičných strán SDKÚ-DS, SMK a KDH, na zvolanie schôdze je pritom potrebných minimálne 30 podpisov.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda odôvodnil snahu o stiahnutie návrhu na odvolanie ministra financií tým, že v utorok 2. decembra by sa mala odtajniť zmluva medzi Tiposom a firmou českého podnikateľa Radovana Víteka Lemikon Limited. Zároveň podľa neho v tento deň poslanci na ministerstve financií vykonajú poslanecký prieskum. S týmito krokmi však nesúhlasí opozičné KDH. Líder hnutia Pavol Hrušovský dnes popoludní vyhlásil, že dôvody na odvolanie Počiatka sú presvedčivé a rovnaké ako boli v piatok minulý týždeň budú podľa neho aj v utorok po poslaneckom prieskume.

Predseda parlamentu ešte pred zamýšľaným otvorením dnešnej schôdze označil konanie časti opozície za bezprecedentné. "Niet ústavy, ktorá by počítala s tým, že keď niekto návrh podá, tak si to následne rozmyslí. Na Slovensku musíme byť ale pripravení na všetko. Po zvážení všetkých faktov a po tom, ako som nenašiel žiadnu oporu ani v tom, čo nazývame zvyklosť, ale ani v Ústave SR, ani v rokovacom poriadku, považujem schôdzu za riadne zvolanú," argumentoval Paška.

SDKÚ na schôdzu nepríde ani zajtra

Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK tvrdia, že im spoločne ide o zosadenie ministra financií Jána Počiatka, každá z nich si však zvolila vlastný postup. Je zatiaľ isté, že na mimoriadnu schôdzu, ktorú predseda parlamentu Pavol Paška dnes preložil na utorok podvečer, prídu kresťanskí demokrati. SMK si účasť premyslí a SDKÚ-DS zopakuje dnešný scenár, na rokovanie nepríde.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš povedal, že parlament nemôže odvolávať Počiatka, lebo pod návrhom nie je 30 podpisov, keďže siedmi poslanci za SDKÚ-DS dnes svoje podpisy stiahli. "Národná rada nemôže rokovať,“ uviedol novinárom Janiš. Podľa neho ak šéf parlamentu Paška napriek nedostatku podpisov schôdzu otvorí, bude to jeho vec. SDKÚ-DS chce prísť s ďalším návrhom na Počiatkovo odvolanie.

Janiš uviedol, že s podaním prídu podľa toho, ako dopadne poslanecký prieskum na ministerstve financií a či Počiatek zverejní utajovanú zmluvu medzi Tiposom a cyperskou firmou Lemikon. "Ešte tento týždeň bude nový návrh, 30 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze,“ vyhlásil Janiš. Pripúšťa však, že Počiatek zmluvu nesprístupní ani v utorok. "My ho ani zajtra (v utorok - poznámka SITA) nemôžeme donútiť, že to zverejní, ale to bude, nech sa ľudia pozrú akého majú ministra financií, predsedu vlády,“ dodal Janiš.

SMK ešte nevie, čo spraví. Poslanec za SMK László Szigeti povedal, že ešte budú rokovať. Očakáva však, že taktiku zmenia. Poslanci za SMK si dnes zasadli do poslaneckých lavíc. Keď začal vystupovať predseda parlamentu Pavol Paška, v laviciach už nesedeli. "Ja očakávam, že (správanie poslancov za SMK - pozn. SITA) bude iné ako dnes,“ dodal Szigeti.

Predseda KDH Pavol Hrušovský naďalej trvá na tom, že KDH príde na mimoriadnu schôdzu aj v utorok. Ak SDKÚ-DS príde s ďalším návrhom, jeho poslanci ho podpíšu. "KDH podpíše akýkoľvek návrh, ktorý bude smerovať k politike, ktorá má zabrániť rozkrádaniu majetku, ktorá má eliminovať klientelizmus vo verejnom živote. Takto postupujeme, nech je to ktorýkoľvek minister,“ uviedol Hrušovský. Konanie SDKÚ-DS nechce komentovať. Podľa neho Mikuláš Dzurinda len zvolil iný postup, opozičné vzťahy to však nenaštrbilo.

Fico: Je to fiasko

Premiér Robert Fico postup opozície označil za jej "fiasko" a "zlyhanie".

"Opozícia má právo zvolať mimoriadnu schôdzu, predseda NR SR konal, zvolal riadne schôdzu a nie je možné, aby si opoziční poslanci zmysleli dve hodiny pred konaním schôdze, keď bola zvolaná vláda, parlament, že im sa to nepáči a chcú niečo iné. Je to fiasko, ktoré nemá obdoby v slovenskej politickej histórii, a my začíname mať obavy o našu opozíciu," uviedol premiér na dnešnej narýchlo zvolanej tlačovej konferencii po mimoriadnom rokovaní vlády. Vládny kabinet na nej prerokoval a vyjadril nesúhlas s návrhom skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery ministrovi financií.

Dzurinda chce rokovať cez deň a nie v noci

"Podávame (...) dokument, ktorý obsahuje späťvzatie siedmich podpisov, tých poslancov, ktorí sa podpísali pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze," povedal Dzurinda o postupe, akým chce jeho strana zabrániť dnešnému rokovaniu parlamentu. Pod návrh sa podpísalo 36 poslancov a bez siedmich podpisov nebude možné schôdzu zvolať, dodal bývalý premiér. Vedenie parlamentu však zvolanie mimoriadnej schôdze oznámilo už v nedeľu.

Podľa Dzurindu šéf SMK Pál Csáky s jeho postojom súhlasil.

S postupom nesúhlasí Hrušovský

S dnešným postupom SDKÚ podľa Dzurindu nesúhlasil predseda KDH Pavol Hrušovský. Rozdielne názory šéfov dvoch opozičných strán by však nemali zabrániť tomu, aby opozícia v nasledujúcich dňoch nezozbierala podpisy na nový návrh na Počiatkovo odvolanie.

Líder KDH Pavol Hrušovský ozrejmil, že dôvody na odvolanie Počiatka sú presvedčivé a rovnaké ako boli v piatok minulý týždeň a rovnaké budú podľa neho aj v utorok po poslaneckom prieskume na ministerstve financií.

"My si myslíme, že Počiatek by pre dôvody, ktoré sú všeobecné známe, nemal byť ministrom, lebo neurobil všetko preto, aby už dnes polmiliardová suma (16,6 milióna eur) neodišla na účet cyperskej firmy. Je tu obava, že ak nebudeme pružne konať, hrozí, že peniaze môžu odchádzať každým dňom bez kontroly parlamentu," vysvetlil. Obáva sa tiež, že občania prestanú opozícii v tejto kauze dôverovať, keďže stratia prehľad, o čo im ide.

Hrušovský však nevie povedať, či sa mimoriadna schôdza napriek stiahnutiu podpisov bude konať alebo nie. "Nikto nevie, či schôdza bude alebo nie, odporúčal by som okamžité stretnutie zástupcov parlamentných strán s právnikmi. Vytvárame precedens, ktorý môže byť aj do budúcnosti veľmi zásadným rozhodnutím," povedal. Pripomenul, že poslanec Národnej rady SR môže stiahnuť podpis spod pozmeňovacieho návrhu, ale nevie, či to možno uplatniť aj v prípade zvolania mimoriadnej schôdze. "Je to prvýkrát, kedy došlo k späťvzatiu podpisov poslancov, ktorí sa podpísali pod zvolanie schôdze k odvolávaniu," konštatoval.

KDH má pripravený návrh na odvolanie ministra Janušeka

Hrušovský zároveň podrobil kritike výber termínu pre mimoriadnu schôdzu. "Bol som prekvapený nevhodnosťou voľby dňa a hodiny, nič by sa nestalo, keby bolo zvolané poslanecké grémium a poradil by sa (predseda parlamentu Pavol Paška, pozn. TASR) aj o termíne zvolania tejto schôdze," domnieva sa.

Líder kresťanských demokratov tiež oznámil, že KDH už má pripravený návrh na odvolanie ministra výstavby Mariána Janušeka (SNS) pre tendre, z ktorých majú mať údajne prospech aj firmy blízke SNS. "Budeme rokovať aj s ostatnými opozičnými stranami, najlepšie by bolo, keby sme návrh na odvolanie podali ešte zajtra a na mimoriadnej schôdzi rokovali ešte tento týždeň," dodal.

"Nerád používame v politike slovo podozrenie. Buď sa niečo stalo, alebo nestalo. V tomto prípade sme presvedčení, že sa stalo. Chceme presvedčiť nielen našich partnerov, ale aj opozíciu," vyhlásil Hrušovský. Médiá minulý týždeň informovali, že ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja dalo zákazky za 3,6 miliardy korún (119,5 mil. €) "firmám blízkym šéfovi národniarov Jánovi Slotovi“. Išlo o firmy Avocat a Zamedia. Hovorkyňa Smeru-SD Katarína Kližanová Rýsová uviedla, že Robert Fico čaká na výsledky kontrol. "Ak kontrolné orgány zistia porušenie zákona, minister Janušek bude odvolaný," dodala.

Minister financií čelí kritike za zverejnené informácie o postupe, akým sa mal Tipos vysporiadať zo svojimi záväzkami po prehratom súdnom spore o know-how spoločnosti Športka. Opozícii sa nepáčilo, že lotériová spoločnosť mala prostredníctvom dohody s veriteľom Tiposu vyplatiť asi dve miliardy korún (66 miliónov eur). Z toho zhruba pol miliardy korún (16,6 milióna eur) už vyplatila.

Počiatka už raz odvolávali

Vláda argumenty opozície odmietla, Fico tvrdil, že nie sú žiadne dôvody na odvolanie Počiatka.

V parlamente už raz čelil odvolávaniu pre stretnutie s predstaviteľmi J&T na jachte v Monaku počas rozhodovania o konverznom kurze koruny voči euru. Na odvolanie ministra je potrebných minimálne 76 hlasov. Opozičné strany nemajú dostatok hlasov, aby uspeli.

Opozícia už v minulosti kritizovala koalíciu za nočné rokovanie parlamentu. Naposledy to bolo v januári tohto roka, keď sa rokovalo o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Opozícii doteraz nevyšiel ani jeden pokus o odvolanie ministra z Ficovej vlády.

Parlamentné odvolávanie okrem Počiatka ustáli minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ministerka práce Viera Tomanová a minister spravodlivosti Štefan Harabin. Opoziční poslanci sa dvakrát neúspešne pokúsili vysloviť nedôveru premiérovi Ficovi.

Opozícii doteraz návrhy na odvolanie členov vlády neprešli

Prehľad opozičných návrhov na odvolanie členov vlády:

 • ĽUBOMÍR JAHNÁTEK

13. apríla 2007
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) úspešne odolal ako prvý člen Ficovej vlády pokusu opozície o odvolanie. Opozícia chcela Jahnátka odvolať za jeho výroky, v ktorých podľa nich pripustil oprávnenosť úplatkov zahraničným firmám pri dohadovaní kontraktov so štátnymi zbrojovkami. Minister obvinenia odmietol a tvrdil, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu.

 • VIERA TOMANOVÁ

5. septembra 2007
Opozícia nezískala dosť hlasov na vyslovenie nedôvery ministerke práce Viere Tomanovej (Smer-SD), ktorej vyčítala najmä úsilie zasiahnuť do takzvaného druhého piliera dôchodkového systému, v ktorom si sporitelia šetria na penzie na súkromných účtoch. Kritizovala ju aj za dotácie organizácii Privilégium, v ktorej predtým pracovala a ktorá mala nedoplatky na daniach.

 • ROBERT FICO

6. decembra 2007
Parlament odmietol návrh na odvolanie premiéra, ktorého pád by podľa ústavy znamenal i nútený odchod celej vlády. Opozičné strany schôdzu bojkotovali na protest proti tomu, že ju predseda parlamentu Pavol Paška zvolal na večernú hodinu. Opozícia návrh zdôvodňovala spornými prevodmi lukratívnych pozemkov pod Vysokými Tatrami zo Slovenského pozemkového fondu, za ktoré niesol podľa nej zodpovednosť aj Ficov Smer-SD. Vláda to označila za vykonštruované obvinenia.

 • ROBERT FICO

22. januára 2008
Fico odolal aj ďalšiemu pokusu opozície o zosadenie, ktorá ho podobne ako v decembri kritizovala za sporné prevody pôdy na pozemkovom fonde. Hlasovaniu deň predtým predchádzalo nočné rokovanie.

 • JÁN POČIATEK

25. júna 2008
Neúspešne sa v parlamente skončil návrh na odvolanie ministra financií Jána Počiatka (nominant Smeru-SD). Opozícia ho chcela zosadiť pre podozrenia, že mohol byť zodpovedný za údajný únik dôverných informácií o kurze koruny, na ktorom vraj zarobili finančné skupiny. Minister obvinenia zo zodpovednosti za únik informácií odmietal.

 • ŠTEFAN HARABIN

4. septembra 2008
Opozícii neprešiel v parlamente návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina (nominant ĽS-HZDS) pre jeho údajné priateľské kontakty s mužom, ktorý bol v minulosti podozrivý z vedenia drogového gangu. Harabin to popieral.

 • JÁN POČIATEK

1. decembra 2008
Parlament dnes podvečer začne rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi financií. Opoziční poslanci mu vyčítajú údajné chybné rozhodnutia, následkom ktorých má štát vyplatiť miliardové odškodné za prehratý súdny spor národnej lotériovej spoločnosti Tipos. Ministra sa zastal premiér, návrh neplánujú podporiť ani koaličné strany ĽS-HZDS a SNS.

ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 940
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 853
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 207
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 090
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 817
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 810
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 515
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 241
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 470
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 278

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop