BRATISLAVA. Novinárom to dnes bez bližších podrobností povedali zástupcovia vládnej investičnej agentúry SARIO. Slovenské firmy sa zatiaľ do obnovy arabskej krajiny výraznejšie nezapojili, odrádza ich najmä bezpečnostná situácia v krajine a nedostatok obchodných kontaktov.
V petrochemickom priemysle na Slovensku podnikajú napríklad rafinéria Slovnaft, ktorá patrí do maďarskej skupiny MOL, spoločnosť Petrochema Dubová či prepravca ropy Transpetrol. Manažér sekcie zahraničného obchodu agentúry Juraj Kiesel vylúčil, že by zákazku mal získať Slovnaft.
"Slovenské firmy sa veľmi ťažko zapájajú do projektov v Iraku. Skúšame, ako na to ísť," poznamenal riaditeľ sekcie zahraničného obchodu agentúry Juraj Šumichrast. SARIO chce vytvoriť podmienky na to, aby sa slovenské podniky mohli presadiť najmä v oblasti energetiky, výstavby infraštruktúry či čistenia odpadových vôd, doplnil.
Slovensko sa snaží prispieť k obnove Iraku, ktorý poznačil vojnový konflikt počas diktátorského režimu Saddáma Husajna, napríklad ponukou vzdelávania. Trenčianska firma Bost SK v spolupráci s tamojšou univerzitou napríklad vyškolila viac než dve desiatky Iračanov, ktorí získali zručnosti pri obsluhe moderných strojárskych technológií.
"Väčšina irackého územia je momentálne bezpečná. Slovenské firmy majú šancu podieľať sa na obnove Iraku," tvrdil iracký podnikateľ Abdul Jabbar Ali, ktorý spolupracuje na projekte vzdelávania jeho krajanov. Kontakty budú môcť slovenské podniky nadviazať napríklad na februárovom podnikateľskom fóre, v rámci ktorého sa na Slovensku chystajú prezentovať asi tri desiatky irackých firiem.
Iracké hospodárstvo po vojne pomáhajú obnovovať najmä Spojené štáty, ktoré dopĺňajú firmy z Ázie a Európy. Slovensku však v arabskej krajine chýbajú napríklad intenzívnejšie vzťahy v oblasti hospodárskej diplomacie. Domáce firmy by sa mohli presadiť napríklad ako subdodávatelia podnikov zo západnej Európy alebo priamo v spolupráci s miestnymi irackými spoločnosťami.