BRATISLAVA. Možnosť, že prijatie Lisabonskej zmluvy povedie k prelomeniu Benešových dekrétov, je "divoká konštrukcia", ktorá je viac produktom klausovského euroskepticizmu než reálnou hrozbou.
V reakcii na úvahy českého prezidenta Václava Klausa a časti ODS, podľa ktorých by Česká republika mala ešte pred ratifikovaním Lisabonskej zmluvy požadovať od Bruselu záruky, že táto dohoda nepovedie k prelomeniu platnosti povojnových Benešových dekrétov, to pre TASR povedal právnik a poslanec Národnej rady (NRSR) Mojmír Mamojka (Smer-SD).
"Je to podľa mňa účelový pohľad euroskeptika," dodal Mamojka, podľa ktorého by takýmto spôsobom bolo možné 'vystríhať' na základe rôznych ustanovení zmluvy pred napadnutím mnohých ďalších právnych predpisov, v praxi však k tomu nikdy nedôjde.
"Benešove dekréty boli prijaté nielen ako právny, ale aj politický dokument, v danom období prijatý ako status quo, a nemôže byť ovplyvnený Lisabonskou zmluvou, ktorá je úplne o inom," dodal. Pokus napadnúť dekréty napríklad prostredníctvom Charty základných práv Európskej únie by sa podľa neho stretol minimálne s problémom retroaktivity.
Lisabonskú zmluvu nepovažuje za reálne riziko z hľadiska Benešových dekrétov ani predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. "Nemyslím, že by sa prijatie Lisabonskej zmluvy mohlo nejakým spätným spôsobom vrátiť k revízii denacifikačných dokumentov," povedal s odkazom na retroaktivitu prelomenia Benešových dekrétov prostredníctvom zmluvy.
"Osobne takúto špekuláciu vylučujem. Ale ak sa chcú v Českej republike poistiť, je to ich právo," poznamenal Rafaj na margo snáh žiadať od Bruselu dodatočné záruky. Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS sa mohli českí euroskeptici s týmto názorom prejaviť už skôr a bolo by možné rozvinúť k tomu diskusiu aj zo slovenskej strany.
Obavu z prelomenia Benešových dekrétov Lisabonskou zmluvou vyslovil ako prvý český prezident Václav Klaus, aktuálne sa k nej pridal aj podpredseda ODS Petr Bendl a odvolal sa na názory niektorých expertov, ktorých však nemenoval. Medzi českými právnikmi, ktorí sa špecializujú na ústavné právo, ako aj medzi ich kolegami z právnických fakúlt, táto obava podporu nenašla.
Obavu prinajmenšom časti ODS nezdieľa ani opozičná ČSSD, ktorá tvrdí, že Lisabonská zmluva sa platnosti vyvlastňovacích Benešových dekrétov nedotkne, a trvá na tom, že Lisabonská zmluva má byť v ČR ratifikovaná ešte do konca decembra.
Mimoriadna schôdza Poslaneckej snemovne, na ktorej by sa malo o Lisabonskej zmluve hlasovať, bude o týždeň, v utorok 9. decembra. Vyhlásil to dnes predseda hornej komory Miloslav Vlček. Schôdza k Lisabonu však nebude na návrh vlády, ale na žiadosť opozičnej ČSSD, ktorej 40 poslancov o zvolanie schôdze požiadalo.