BRATISLAVA. Na výstavbu, prestavbu a rekonštrukciu lesnej dopravnej siete v oblastiach hynutia smrečín v dôsledku premnoženia lykožrúta má od budúceho roka do roku 2013 poputovať 930 miliónov Sk (30,9 milióna eur).
Prostriedky majú pochádzať z Programu rozvoja vidieka na roky 20072013 a z vlastných zdrojov obhospodarovateľov lesa. Na zmiernenie a následné zastavenie lykožrútovej kalamity, ktorá ohrozuje smrekové lesy na Slovensku, má do roku 2013 spolu smerovať viac ako 1,5 miliardy Sk (49,8 milióna eur).
Vyplýva to z návrhu opatrení na zmiernenie a následné zastavenie podkôrnikovej kalamity v smrečinách na Slovensku z dielne ministerstva životného prostredia a ministerstva pôdohospodárstva, ktorými sa bude v stredu 3. decembra zaoberať vláda.
Ministerstvá počítajú v lesoch nielen s mechanickými, ale aj chemickými zásahmi. Minister životného prostredia Ján Chrbet počas októbrovej návštevy Vysokých Tatier nevylúčil, že chémia sa využije aj tu.
Chemické postreky použili lesníci v tomto roku v Národnom parku Nízke Tatry, s čím nesúhlasili slovenské, ani české mimovládne organizácie. Environmentalisti dlhodobo trvajú na nepoužívaní chemikálií v národných parkoch. Šéf rezortu pôdohospodárstva Stanislav Becík avizoval, že chce prípadné chemické opatrenia najprv konzultovať s odborníkmi.
Rezorty pôdohospodárstva a životného prostredia zároveň iniciujú zriadenie inštitútu splnomocnenca vlády pre problematiku riešenia obranných a ochranných opatrení v lesoch. Jeho pozornosť by sa mala sústrediť najmä na lesy s viac ako 50-percentným zastúpením smreka.
Z dôvodu vyriešenia operatívnosti poskytovania podpory pre vlastníkov lesov, najmä s výmerou nad 100 hektárov, sa navrhuje zriadenie osobitného podporného fondu v lesnom hospodárstve. "Problémom pri poskytovaní podpory do lesníctva je časový nesúlad medzi potrebou podpory v nadväznosti na silvotechnické termíny a skutočným časovým horizontom, v ktorom je poskytovaná," konštatuje sa v materiáli. V prípade neposkytnutia včasnej podpory sa niektoré opatrenia proti lykožrútovi nevykonajú, čo neskôr zapríčiní zhoršenie stavu lesa, upozorňujú rezorty.
Zmeny by mali nastať aj v legislatíve. Ako sa ďalej uvádza v materiáli, treba urýchlene predložiť návrh nového zákona o ochrane prírody tak, aby obsahoval princíp aktívnej ochrany. Novelizovať by sa mal aj zákon o Environmentálnom fonde, aby sa vytvorila možnosť financovania opatrení na ochranu lesa. Vypracovať by sa tiež mal spoločný metodický postup na riešenie situácie v chránených územiach a na územiach NATURA 2000 za účelom eliminácie prieťahov v správnych konaniach.
Lykožrút je malý hnedý chrobák, ktorý potrebuje pre svoj vývoj smreky staršie ako 60 rokov. Chradnúci strom totiž vylučuje látky, ktoré je samček schopný zachytiť pomocou špeciálnych receptorov. Ten sa následne zavŕta a vylučuje feromón na prilákanie samičky, ktorá po spárení nakladie 30 až 70 vajíčok, pričom sa do roka môže vyvinúť jedna až dve, výnimočne tri generácie. Larvy lykožrúta sa živia lykom, ktoré sa nachádza medzi kôrou a drevom stromov.