BRATISLAVA. Predstavitelia Inštitútu pamäti národa (IPN), pobočky v Krakove neumožnili generálnemu tajomníkovi Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomírovi Molitorisovi na konferencii týkajúcej sa poľsko-slovenských vzťahov 25. novembra 2008 v Nowom Targu prezentovať referát Postoj Józefa Kuraśa "Ognia" k slovenskej menšine bývajúcej na Spiši a Orave.
Podľa podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča, ktorý kolokvium inicioval s cieľom odborne zhodnotiť obdobie rokov 1944-1948 na slovensko-poľskom či poľsko-slovenskom pohraničí, nepovažuje postoj odborníkov za neprijateľný, ak nedovolili Molitorisovi ako laikovi predniesť na konferencii svoj subjektívny postoj referát.
Zdôvodňuje to tým, že na kolokviu sa zúčastnili delegovaní historici IPN z Varšavy a Krakowa na jednej strane a Historického ústavu SAV a Vojenského historického ústavu pri Ministerstve obrany SR v Bratislave na strane druhej. "Toto kolokvium malo interný charakter, na ktorom vystupovali odborníci profesionáli. Až po zhodnotení historikmi, nie pseudohistorikmi a nekvalifikovanými osobami, najmä zo strany laickej verejnosti budú môcť politici aj širšia verejnosť zaujať stanovisko," povedal pre TASR Čaplovič.
Ako ďalej uviedol tento prísne odborný, interný charakter rešpektoval aj on sám a len formálne pozdravil podujatie, pričom na odbornej diskusii sa nezúčastňoval. "Dôsledne sa držím zásady, čo prislúcha historikom, nech ostane historikom a politici, či laická verejnosť si musí počkať na kvalitnú analýzu konkrétneho vtedajšieho historického času," pokračovať.
Ako TASR informoval Molitoris, na konferenciu ho pozval hlavný organizátor Generálny konzulát Slovenskej Republiky v Krakove. "Rozhodne protestujem proti používaniu šovinistických metód verejnou inštitúciou za účelom obmedzenia voľnej diskusie na témy, ktoré sa existenčne týkajú slovenskej národnostnej menšiny v Poľsku," pokračuje Molitoris. Od Inštitútu pamäti národa tak žiada verejné ospravedlnenie.