SME

Ak ZP evidujú uznané nadlimitné výkony, mali by ich zaplatiť

Bratislava 2. decembra (TASR) - Ak nebudú zdravotné poisťovne (ZP) lekárom preplácať nadlimitné výkony, podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) je možné, ...

Bratislava 2. decembra (TASR) - Ak nebudú zdravotné poisťovne (ZP) lekárom preplácať nadlimitné výkony, podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) je možné, že v budúcnosti budú pracovať iba do vyčerpania limitov. Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho však musia lekári zo zákona ošetriť všetky akútne stavy. Ako skonštatoval na margo uznaných nezaplatených nadlimitných výkonov, v zdravotníctve nie je priestor pre zisk. Znamená to, že ak zdravotné poisťovne evidujú nadlimitné uznané nezaplatené výkony, tak všetky prostriedky majú použiť na zaplatenie týchto výkonov.

SkryťVypnúť reklamu

Problém s nedostatkom peňazí v systéme zdravotníctva by podľa komory mohlo vyriešiť aj efektívnejšie vymáhanie poistného. To má od nového roka zlepšiť aj novela zákona o zdravotných poisťovniach, v ktorej je podľa ministra zefektívneniu výberu poistného venovaná samostatná kapitola. Raši sa nebráni ani zmene legislatívy, podľa ktorej by bolo nezaplatenie odvodov, teda zdravotných daní, trestným činom. "Musíme zhodnotiť koľko ZP reálne vyberú, aké percento poistného a keby bol prepad na úrovni veľkého kvanta finančných prostriedkov, tak je na zváženie presné iniciovanie tejto legislatívnej zmeny," podotkol minister.

Najväčšej štátnej poisťovni sa za prvých desať mesiacov tohto roka podarilo dosiahnuť výber poistného na úrovni 98,89 percenta. "Keďže preddavky na zdravotné poistenie sú hlavným príjmom zdravotnej poisťovne, VšZP robí všetko preto, aby zabezpečila čo najlepší výber poistného," uviedla pre TASR hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová.

SkryťVypnúť reklamu

VšZP považuje za korektné zaviazať sa v zmluvách s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti len k takým úhradám, ktoré sú kryté reálnymi zdrojmi. Poisťovňa všetky disponibilné finančné prostriedky vynakladá v zmysle zákona na úhradu zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov. Aj pri nákupe zdravotnej starostlivosti na rok 2009 bude VšZP vychádzať z potrieb svojich poistencov a z reálnych možností schváleného rozpočtu. Zákon presne stanovuje výšku prostriedkov určených na prevádzkové náklady, všetky ostatné zdroje VšZP rozdelí do jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti.

Hovorkyňa najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková pre TASR objasnila, že v zmluvách s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti Dôvera nemá v drvivej väčšine prípadov dohodnuté finančné limity. Špecialistom, ktorí liečia kvalitne a efektívne podľa parametrov hodnotenia, nereguluje ceny. Nemocniciam prepláca všetku akútnu a vzájomne dohodnutú plánovanú zdravotnú starostlivosť. Dôvera nemá v súčasnosti žiadne neuhradené záväzky po lehote splatnosti, a to voči všetkým partnerom, nielen poskytovateľom, objasnila.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti zároveň konštatovala, že Dôvera je pri prognózach rastu zdrojov zdravotných poisťovní zdržanlivá a očakáva, že do zdravotníctva môže v roku 2009 ísť menej prostriedkov ako odhaduje štát. Na margo myšlienky zmrazovania platov či obmedzenia správnych nákladov objasnila, že poisťovne môžu na svoju správu použiť zo zákona 3,5 percenta poistného a v tejto položke sú už započítané aj platy zamestnancov. "Čiže platy zamestnancov sa nefinancujú zo zdrojov určených na zdravotnú starostlivosť," vysvetlila.

Slovensko sa podľa Európskeho zdravotníckeho užívateľského indexu (EHCI) za rok 2008 v rámci Európy radí na 22. miesto v hodnotení systému zdravotníckej starostlivosti, čo sa týka jeho prístupnosti užívateľom. Raši vníma pozitívne najmä to, že sa tak Slovensko oproti minulému hodnoteniu posunulo o jednu priečku nahor. Jedným z hlavných dôvodov umiestnenia je podľa jeho slov aj skutočnosť, že Slovensko ešte nemá implementovaný e-health. K lepšiemu umiestneniu Slovenska v budúcnosti by mala napomôcť aj rekonštrukcia nemocníc a celého zdravotného systému prostredníctvom eurofondov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Dragulu je jedným z dôvodov umiestnenia SR na 22. priečke aj percento výdavkov z hrubého domáceho produktu (HDP) na zdravotníctvo. Kým na Slovensku ide o 6,42 percenta HDP, európske spoločenstvo podľa Dragulu odporúča, aby krajiny financovali zdravotníctvo vo výške 8,5 percenta HDP. Podľa ministra je však dôležitejšie, aby sa Slovensko blížilo k priemeru EÚ, čo sa týka objemu finančných prostriedkov na hlavu. "Aj v Európe sú štáty, ktoré majú veľmi vysoké HDP, percento do zdravotného poistenia je možno na úrovni štyroch-piatich percent, ale keďže HDP je obrovský, tak percento na hlavu je vyššie," skonštatoval.

SLK dnes upozornila aj na finančné ohodnotenie lekárov. "Pokiaľ sa nezlepšia podmienky, nielen mzdové, nemôžeme počítať s tým, že mladí lekári ostanú na Slovensku," skonštatoval Dragula. Situáciu v prípade zvyšovania platov zdravotníckych pracovníkov v tomto roku skomplikovala podľa ministra likvidácia Európskej zdravotnej poisťovne, po ktorej ostal balík nevyplatenej zdravotnej starostlivosti. Rokovania o ich zvyšovaní prebiehajú v súčasnosti aj medzi Asociáciou fakultných nemocníc a odborovými zdravotníckymi zväzmi. "Keďže my týchto zamestnancov nemôžeme stratiť, tak na budúci rok budeme musieť zvyšovanie platov zrealizovať," dodal na záver minister.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 659
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 718
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 730
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 416
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Peter Pellegrini.

Pellegrini je pripravený v prípade ďalšieho incidentu zvolať mimoriadnu schôdzu.


TASR
Ilustračné foto.

Krajskí policajti avizujú počas sviatkov zvýšenú aktivitu.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Daniel Pastirčák

Korčok nie je pre veriacich ľudí žiadnym strašiakom, zdôrazňujú vo výzve.


SITA

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


Momentka zo zápasu Třinec - České Budejovice.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. marca. Aký je program dňa?


Daniela Ledecká a Viktória Forster na mítingu v Johannesburgu.

Dievčatá si vyskúšali preteky na južnej pologuli vonku v pre nás netradičnom období, priblížila trénerka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu