BRATISLAVA. Minister financií Ján Počiatek zostáva naďalej vo svojej funkcii. V pléne parlamentu totiž opozičný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi neprešiel a Počiatek tak „prežil“ aj druhý pokus o jeho odvolanie v parlamente.
Z celkovo prítomných 115 poslancov za tento návrh hlasovalo iba 53 zákonodarcov, pričom na odvolanie ministra bolo potrebných minimálne 76 hlasov. Proti boli 60 a hlasovania sa zdržal jeden.
Nehlasoval jeden poslanec. Na hlasovaní sa pritom nezúčastnili predsedovia koaličných strán ĽS-HZDS a SNS Vladimír Mečiar a Ján Slota.
Dôvodom na vyslovenie nedôvery ministrovi Počiatkovi pritom podľa opozičných poslancov mala byť kauza národnej lotériovej spoločnosti Tipos a dohoda o urovnaní, na základe ktorej mal Tipos vyplatiť cyperskej firme Lemikon Limited takmer 2 miliardy korún.
Prvýkrát chcela opozícia Počiatka z ministerského kresla zosadiť po jeho návšteve jachty finančnej skupiny J&T v Monaku a podozreniami z úniku informácií v súvislosti so zmenou centrálnej parity koruny voči euru. Vtedy rovnako so svojim návrhom v Národnej rade SR neuspela.
Fico hájil Počiatka
Premiér Robert Fico v pléne povedal, že minister v kauze Tiposu nemohol podať mimoriadne dovolanie, lebo mu to zákony neumožňovali. Tvrdí, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka už zrejme podal mimoriadne dovolanie na základe minulotýždňovej novely Občianskeho súdneho poriadku.
Za Tipos viní poslanca za SDKÚ-DS a bývalého ministra financií Ivana Mikloša. Fico pred poslancami povedal, že pozná dôvod, prečo mimoriadna schôdza o Počiatkovom odvolaní nemohla byť v pondelok. "Hlavný dôvod, pre ktorý náš pán manekýn (Mikloš - pozn. SITA) sa nemohol zúčastnil rokovania, bola módna prehliadka, ktorej sa zúčastnil na podujatí, ktoré organizoval Orange. To teda potvrdzuje, ako si pán Mikloš váži funkciu poslanca, parlament a vládu,“ uviedol predseda vlády.
Podľa neho je smutné, že kvôli Miklošovi a opozícii musela zasadať vláda, ale on sa potreboval ukazovať na módnej prehliadke. Fico považuje akékoľvek obvinenia Počiatka za absurdné. Tvrdí, že Počiatek nerobil nič iné, len chcel plniť právoplatný rozsudok Najvyššieho súdu SR. Podľa neho Mikloš mal niekoľko príležitostí urovnať spor za 21 miliónov korún (697-tisíc €). Na Mikloša podal verejné trestné oznámenie. Podľa neho orgány činné v trestnom konaní by mali preskúmať, či sa Mikloš nedopustil trestného činu, keď navádzal dať Tipos do konkurzu.
Na vystúpenie premiéra reagovalo niekoľko opozičných poslancov. Predseda vlády si ich reakcie nevypočul, hneď po svojom prejave opustil rokovaciu sálu. Poslanec za KDH Július Brocka ho za to kritizoval. Podľa neho opozícia čakala, že Fico dá Počiatkovi druhú žltú kartu, za čo je už červená karta, a teda odchod z vlády. Premiér tak však neurobil.
Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) vyhlásil, že Ficovo vystúpenie dokázalo, že na Slovensku vládne trojzáprah Počiatek - Kaliňák - Fico. "Trojzáprah, ktorý bráni záujmy českého miliardára s jeho účtami na Cypre a koná v príkrom rozpore s verejným záujmom, v rozpore so záujmami občanov,“ dodal Dzurinda.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš si myslí, že na Cypre by skončili dve miliardy korún a nielen takmer pol miliardy korún. Podľa neho zabránilo tomu len to, že Tipos nezískal 1,5-miliardový úver, o ktorý sa snažil. Tipos ho však nezískal pre finančnú krízu, napokon požiadal štát o peniaze zo štátneho rozpočtu. Mikloš tvrdí, že minister financií Ján Počiatek nemal kompetenciu podpísať zmluvu o nenávratnej finančnej výpomoci pre Tipos. V pléne sa pýtal, prečo o tom nerokovala vláda, keď to dokázala v prípade psa ministerky práce Viery Tomanovej.
Paška kritizoval vulgárnu opozíciu, chce zrušiť imunitu
Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška na záver dnešnej mimoriadnej schôdze parlamentu venovanej odvolávaniu ministra financií Jána Počiatka opäť hovoril o potrebe zrušenia poslaneckej imunity. "Budem trvať na tom, aby sa zrušila imunita aj na výroky v parlamente, aby sa konečne vrátil poriadok a slušnosť," adresoval slová opozičným poslancom.
Domnieva sa totiž, že taká miera vulgarizmov a obvinení, ktoré na pôde parlamentu v súčasnosti padajú a majú "jednoznačne trestnoprávny rozmer, sa nedá vyriešiť inak, len zrušením imunity". Podľa Pašku tento parlament zažil a zažije ešte množstvo legitímnych návrhov na odvolanie vlády alebo jej členov.
"Dnešné odvolávanie ale vojde do histórie slovenského parlamentarizmu. Mrzí ma, akým spôsobom opozícia zneužila Ústavu SR a zákon o rokovacom poriadku," vyhlásil. Nepozdáva sa mu tiež, že "sa po prvýkrát z NR SR ozývajú výzvy občanom, ako nerešpektovať právoplatné rozsudky".
Podpredseda KDH Daniel Lipšic Pašku upozornil, že žiadne výzvy k nerešpektovaniu rozhodnutí Najvyššieho súdu (NS) zo strany opozície nepostrehol. "Ale to, že s rozhodnutím NS nesúhlasíte zrejme aj vy, je fakt. Preto ste hlasovali za novelizáciu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá umožní zmenu rozhodnutia," konštatoval.
Lipšic uistil, že vždy rozhodnutia súdov rešpektoval, "ale pokiaľ som s nimi nesúhlasil, urobil som všetko pre to, aby boli zmenené a väčšinou zmenené boli. To je to, čo očakávajú obyčajní ľudia od tejto vlády," dodal.
Paška už raz zrušenie poslaneckej imunity do parlamentu predložil. S týmto návrhom však neuspel, keďže v tejto snahe ho nepodporili ani všetci koaliční partneri.
Opozícii doteraz návrhy na odvolanie členov vlády neprešli
Prehľad opozičných návrhov na odvolanie členov vlády:
- ĽUBOMÍR JAHNÁTEK
13. apríla 2007
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) úspešne odolal ako prvý člen Ficovej vlády pokusu opozície o odvolanie. Opozícia chcela Jahnátka odvolať za jeho výroky, v ktorých podľa nich pripustil oprávnenosť úplatkov zahraničným firmám pri dohadovaní kontraktov so štátnymi zbrojovkami. Minister obvinenia odmietol a tvrdil, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu.
- VIERA TOMANOVÁ
5. septembra 2007
Opozícia nezískala dosť hlasov na vyslovenie nedôvery ministerke práce Viere Tomanovej (Smer-SD), ktorej vyčítala najmä úsilie zasiahnuť do takzvaného druhého piliera dôchodkového systému, v ktorom si sporitelia šetria na penzie na súkromných účtoch. Kritizovala ju aj za dotácie organizácii Privilégium, v ktorej predtým pracovala a ktorá mala nedoplatky na daniach.
- ROBERT FICO
6. decembra 2007
Parlament odmietol návrh na odvolanie premiéra, ktorého pád by podľa ústavy znamenal i nútený odchod celej vlády. Opozičné strany schôdzu bojkotovali na protest proti tomu, že ju predseda parlamentu Pavol Paška zvolal na večernú hodinu. Opozícia návrh zdôvodňovala spornými prevodmi lukratívnych pozemkov pod Vysokými Tatrami zo Slovenského pozemkového fondu, za ktoré niesol podľa nej zodpovednosť aj Ficov Smer-SD. Vláda to označila za vykonštruované obvinenia.
- ROBERT FICO
22. januára 2008
Fico odolal aj ďalšiemu pokusu opozície o zosadenie, ktorá ho podobne ako v decembri kritizovala za sporné prevody pôdy na pozemkovom fonde. Hlasovaniu deň predtým predchádzalo nočné rokovanie.
- JÁN POČIATEK
25. júna 2008
Neúspešne sa v parlamente skončil návrh na odvolanie ministra financií Jána Počiatka (nominant Smeru-SD). Opozícia ho chcela zosadiť pre podozrenia, že mohol byť zodpovedný za údajný únik dôverných informácií o kurze koruny, na ktorom vraj zarobili finančné skupiny. Minister obvinenia zo zodpovednosti za únik informácií odmietal.
- ŠTEFAN HARABIN
4. septembra 2008
Opozícii neprešiel v parlamente návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina (nominant ĽS-HZDS) pre jeho údajné priateľské kontakty s mužom, ktorý bol v minulosti podozrivý z vedenia drogového gangu. Harabin to popieral.
- JÁN POČIATEK
1. decembra 2008
Parlament dnes podvečer začne rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi financií. Opoziční poslanci mu vyčítajú údajné chybné rozhodnutia, následkom ktorých má štát vyplatiť miliardové odškodné za prehratý súdny spor národnej lotériovej spoločnosti Tipos. Ministra sa zastal premiér, návrh neplánujú podporiť ani koaličné strany ĽS-HZDS a SNS.
ČTK