BRATISLAVA. Slovensko spolupracuje na projekte obnovy miesta pamäte v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor. Zavraždených tu bolo takmer 25.000 židov zo Slovenska, čo bolo najviac zo všetkých táborov.
Realizovať ho bude Rada ochrany pamäte vojen a mučenia zastupujúca poľskú vládu. Zároveň bude rada predsedať riadiacemu výboru, kde budú mať zastúpenie všetci partneri projektu. Prvé zasadnutie výboru, na ktorom sa zúčastní i slovenská strana, je naplánované na 8. decembra vo Varšave. Informáciu o stave účasti SR na uvedenom projekte dnes zobrala vláda na vedomie.
V prvom rade by sa mal na danom mieste uskutočniť historický a archeologický výskum, na základe ktorého sa definujú hranice tábora pri zachovaní existujúcich pozostatkov zástavby. Rovnako sa identifikujú a označia kolektívne hroby a zriadia dôstojné pohrebné miesta. Počíta sa tiež s vybudovaním múzea, v ktorom vznikne výstava prezentujúca históriu tábora a osud jeho obetí.
"Historický a morálny význam tábora Sobibor je pre SR obrovský, avšak stále nedostatočne doceňovaný a zdôrazňovaný. Z pohľadu celkového počtu obetí tvorili slovenskí židia tretiu najpočetnejšiu skupinu. Aktívna účasť Slovenska na projekte je preto považovaná za jasný dôkaz vzťahu vlády k Holokaustu zachovaniu jeho pamiatky, ako aj jeho ďalšieho výskumu," uviedol v materiáli vicepremiér Dušan Čaplovič.
Ako ďalej pokračoval, tento projekt, spolu s vytvorením múzea a vzdelávacieho centra v bývalom pracovnom tábore v Seredi, predstavuje svojho druhu najväčšiu iniciatívu SR za posledné obdobie.
Pamätná tabuľa, pripomínajúca osud slovenských občanov židovského pôvodu, bola v Sobibore odhalená v roku 2005.
Memorandum o porozumení vo veci spoločného projektu obnovy miesta pamäte v bývalom nemeckom nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor bolo podpísané 22. septembra tohto roku vo Varšave. K ďalším signatárom okrem SR patrí Poľsko, Holandsko a Izrael. Dokument definuje tiež spôsob financovania projektu, pričom jeho jednotliví účastníci sa zaviazali zaplatiť iba počiatočnú čiastku, ktorá umožní začať jeho plánovaciu etapu. Presné finančné náklady slovenskej účasti bude možné stanoviť až na základe konzultácií v rámci zasadnutí riadiaceho výboru.