BRATISLAVA. Slovenské vysoké školy stále viac zaostávajú za zahraničnými. Vyplýva to zo štúdie mimovládnej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), ktorá po štvrtý raz hodnotila kvalitu vysokého školstva.
Stále platí, že ani jedna slovenská vysoká škola nefiguruje v najlepšej päťstovke svetových univerzít. Väčšina slovenských fakúlt napriek spoločnej minulosti zaostáva aj za najlepšími českými fakultami. Slovenská rektorská konferencia, ako každý rok, hodnotenie odmietla.
Stiahnite si celý dokument mimovládnej agentúry
Vedecký proces má byť predpokladom kvalitného vzdelávania "Slovenské vysoké školstvo stagnuje, keďže svet okolo nás sa nezastaví, vzdialenosť medzi svetom a nami sa zväčšuje," zhodnotil úroveň verejného vysokého školstva výkonný riaditeľ ARRA Michal Považan.
Zaostávanie za svetom je podľa neho zapríčinené rozdrobenosťou financií medzi dvoma desiatkami verejných vysokých škôl a uprednostňovaním vzdelávania na úkor vedy zo strany škôl. "Vedecký proces je pritom základným predpokladom kvalitného vzdelávania," doplnil Považan.
Viceprezident rektorskej konferencie: Inštitúcia školy vôbec nenavštívila
"Ide o hodnotenie súkromnej inštitúcie, ktorá sa vyjadruje bez toho, aby školy vôbec navštívila," tvrdil viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie Ján Bujňák, ktorý je tiež rektorom Žilinskej univerzity. Priznal však, že niektoré vysoké školy nemali nikdy vzniknúť.
"Netreba však generalizovať, mnohí absolventi sa vracajú s doktorandskými titulmi z renomovaných zahraničných univerzít," doplnil Bujňák. Za relevantné považuje hodnotenie slovenskej akreditačnej komisie a expertov z Európskej asociácie univerzít. Tí odporučili, aby sa vysokoškolskí učitelia venovali viac vede ako výučbe. Upozornili tiež na nedostatok peňazí, ktoré idú na vedu a výskum.
Vysoký štandard si podľa ARRA dlhodobo udržuje Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorej už po štvrtý raz patrí prvé miesto medzi technickými fakultami. Táto fakulta zároveň podľa hodnotiteľov predstihuje o viac ako tretinu najlepšiu českú technickú fakultu v dôležitom kritériu, akým je počet citácií na tvorivého pracovníka. "Ostatné slovenské fakulty skončili vždy za tromi najlepšími českými fakultami," doplnil Ivan Ostrovský z agentúry.
Nárast vedeckej produkcie zaznamenala podľa ARRA aj tradične silná Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK), ktorá sa dlhodobo umiestňuje na prvom mieste medzi prírodovedeckými fakultami.
Hodnotili 20 verejných vysokých škôl Pozitívne hodnotenie udelila mimovládna agentúra aj Fakulte ekonomických a sociálnych vied UK, Fakulte priemyselných technológií Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka či Fakulte prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda, ktoré už nie sú podľa ARRA len vzdelávacími inštitúciami s minimálnou vedeckou produkciou.
Ďalším kladom je podľa ARRA rastúci počet zahraničných študentov na viacerých fakultách. Najvýraznejšie sa prejavuje najmä na Jesseniovej lekárskej fakulte, Lekárskej fakulte a Farmaceutickej fakulte UK, Strojníckej a Stavebnej fakulte STU. Už dlhé roky má dobré meno medzi zahraničnými študentmi Univerzita veterinárneho lekárstva, kde títo tvoria pätinu z celkového počtu.
Mimovládna nezisková organizácia ARRA hodnotila kvalitu dvoch desiatok verejných vysokých škôl, na ktorých študuje väčšina z takmer 215.000 vysokoškolákov. K najdôležitejším kritériám patril počet publikácií v renomovaných odborných časopisoch a ich ohlas vo vedeckej komunite. Po prvý raz bola do hodnotenia zaradená súkromná vysoká škola, a to Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorá dosiahla porovnateľné výsledky s fakultami verejných vysokých škôl. Na Slovensku okrem verejných vysokých škôl pôsobí aj desať súkromných a tri štátne.
Najlepšie tri fakulty podľa zamerania v roku 2008
Poľnohospodárske Univerzita veterinárneho lekárstva Lesnícka fakulta Technickej univerzity Zvolen Fakulta biotechnológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) Humanitné Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity Fakulta reformovanej teológie Univerzity J. Selyeho Fakulta múzických umení Akadémie umení Prírodovedné Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) Prírodovedecká fakulta UK Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika Lekárske Jesseniova lekárska fakulta UK Farmaceutická fakulta UK Lekárska fakulta UK Technické Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) Fakulta elektrotechniky a informatiky STU Strojnícka fakulta Žilinskej univerzity Spoločenské Fakulta telesnej výchovy a športu UK Ekonomická fakulta Technickej univerzity Košice Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity Zdroj: ARRA