BRATISLAVA. Dôvodom podľa neho je aj úbytok miest v špeciálnych zariadeniach. Nie je však známe, či je bezdomovcov celkovo viac, keďže sa na Slovensku doposiaľ neuskutočnilo žiadne ich sčítanie, neboli o nich zverejnené ani výskumy.
"Veľmi sa mení štruktúra bezdomovectva na Slovensku. Máme oveľa viac zdravotne postihnutých, najmä psychicky chorých, mentálne postihnutých," povedal ČTK Vilček, ktorý pracuje v Inštitúte Krista Veľkňaza na východnom Slovensku. Bez strechy nad hlavou podľa neho končia aj ľudia s podpriemernou inteligenciou. Vilček tvrdil, že príčinou je aj nižší počet miest v zariadeniach pre mentálne postihnutých a duševne chorých. Okrem toho sa o takýchto ľudí vraj menej starajú aj ich blízki.
Bezdomovci sa začali v uliciach bývalého Československa objavovať po zmene režimu. Po prevrate však podľa Vilčeka nemali kam ísť napríklad amnestovaní väzni, odchovanci detských domovov či ľudia, ktorí prišli o prácu. Poznal vraj aj niekoľkých bezdomovcov, čo skončili na ulici po rozdelení Česko-Slovenska. "Pracoval v Česku, ale on si v tom roku 1993 nepožiadal o občianstvo, skončil mu občiansky preukaz, Česká republika ho vyhostila a na Slovensku nemal nárok na nič," spomínal Vilček.
Oproti minulosti sa však po celom Slovensku vybudovalo asi 25 útulkov pre bezdomovcov a existujú stovky organizácií, ktoré sa im snažia pomôcť. Zástupcovia neštátnych organizácií sa však v súčasnosti cítia byť ohrození novým Zákonom o sociálnych službách, ktorý podľa nich uprednostňuje štátne zariadenia, a preto žiadajú prezidenta, aby ho nepodpísal.
Bezdomovec však podľa riaditeľa diecéznej charity Nitra Juraja Baráta potrebuje nielen strechu nad hlavou, ale aj veľkú motiváciu. "Potrebuje väzbu, komunitu, priateľstvá, aby sa z toho mohol dostať," tvrdil. "My za úspech považujeme to, keď bezdomovec ide do nejakého zariadenia, umyje sa, ide na odvykaciu liečbu, keď nežobre, nájde si brigádu," poznamenala etnologička Nina Beňová na dnešnej konferencii Ľudia bez domova.
Bezdomovci si obvykle nájdu prácu, kde nie je potrebné vyššie vzdelanie. Beňová však pozná aj muža, ktorý kedysi prespával na záchodoch a v súčasnosti učí na hudobnej škole. Bezdomovci však často zomierajú na rôzne choroby, niektorí zase končia vo väzení. Napríklad istý recidivista v lete po hádke dobodal iného muža, žijúceho na okraji spoločnosti. Incident sa stal v Bratislave, kde podľa odhadov žije viac ako 2000 bezdomovcov. Toľko ich pri sčítaní narátali aj v Prahe. V poslednom čase sa však bezdomovci objavujú nielen v metropolách, ale aj v menších mestách.
him boa