BRATISLAVA. Slovenská akadémia vied (SAV) dostala na rok 2009 zo štátneho rozpočtu 1,9 miliardy Sk (63.068.445,90 eura). Medziročný nárast rozpočtu tak predstavuje päť percent, čo je mierne nadinflačná čiastka.
"SAV by potrebovala viac prostriedkov, ale oceňujeme aj tento nárast (80 miliónov Sk - 2.655.513.50 eura, pozn. TASR) berúc do úvahy reálnu situáciu," povedal na okraj schváleného rozpočtu pre akadémiu jej predseda Štefan Luby.
Ako ďalej konštatoval, situácia vo financovaní vedy a techniky v Slovenskej republike vo všeobecnosti nie je uspokojivá, celkový rozpočet nesleduje trend rastu HDP. "Je to však predovšetkým v dôsledku toho, že výdavky na vedu a techniku v podnikovom sektore klesajú. Pritom podniky by mali podľa dokumentov Európskej komisie vložiť dve tretiny celkových prostriedkov. Náklady na vedu a techniku zo strany vlády trend rastu HDP sledujú," uviedol Luby. Ďalej informoval, že sa pripravuje legislatíva, ktorá by mala stimulovať väčší záujem podnikového sektora o podporu vedy a techniky.
Rozpočet na rok 2009 podľa slov predsedu SAV pokryje bežné činnosti, valorizáciu platov podľa celoštátnych pravidiel, najmä však ďalšie skvalitnenie stavu nehnuteľného majetku akadémie. V roku 2008 SAV s využitím prostriedkov vládnej priority zmodernizovala energetický systém v areáli akadémie na bratislavskej Patrónke. Tento týždeň tam otvorili novú, automatizovanú a oveľa efektívnejšiu kotolňu. Pristúpilo sa tiež k zatepleniu niektorých budov.
"V roku 2009 budeme v tejto investičnej akcii pokračovať. Svoju činnosť začne aj nové centrum výskumu SAV v Banskej Bystrici. Do zrekonštruovanej budovy bývalej školy sa tam presťahujú pobočky niektorých bratislavských ústavov SAV, napríklad Ústavu informatiky, geologického, matematického či historického ústavu. V budúcom roku sa opäť zvýšia prostriedky, ktoré SAV vyčleňuje pre grantovú agentúru VEGA," pokračoval Luby.
V odpovedi na otázku TASR, ako je financovaná veda na Slovensku v porovnaní s inými európskymi krajinami, predseda SAV konštatoval, že Slovenská republika sa v rámci EÚ stále drží na posledných miestach. Pre prijatie ďalších dvoch krajín (Rumunska a Bulharska, pozn. TASR) do únie, nie je Slovensko úplne na konci rebríčka, čo sa týka investovania do vedy a výskumu. Pokiaľ ide o granty na konkrétne projekty, v Českej republike sú podstatne vyššie ako na Slovensku a podobná situácia je aj v Maďarsku.
"Na druhej strane treba povedať, že rok 2009 bude obdobím, kedy do našich výskumných inštitúcií prídu vklady zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Za predpokladu, že sa splnia naše odhady, SAV by mala dostať na prístroje v novovytvorených excelentných pracoviskách 200 miliónov Sk (6.638.783,80 eura)," vyzdvihol Luby.
Z prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ sa na Slovensku vytvorí okolo 40 excelentných pracovísk pri univerzitách, ústavoch SAV alebo iných výskumných inštitúciách. Z nich jedna tretina bude v Bratislave a dve tretiny na ostatnom území Slovenska. V Slovenskej akadémii vied by malo byť asi osem až desať excelentných pracovísk, spresnil predseda SAV.