BRATISLAVA. Slovensko by malo chrániť potopené stavby či lode, aj keď nie je prímorskou krajinou. Parlament dnes vyslovil súhlas s podpisom Dohovoru o ochrane kultúrneho dedičstva pod vodou Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) z roku 2001.
Slovenskí archeológovia by tak podľa ministerstva kultúry mali okrem iného získať aj nové možnosti pre výskum podmorského sveta. Dohovor musí podpísať ešte prezident.
Ratifikácia dohovoru by podľa ministerstva kultúry mala zvýšiť šance slovenských výskumníkov na úspešné zapojenie sa do medzinárodných kolektívov, ktoré realizujú výskum pod vodou na Jadrane, pri Baltickom mori či niekde inde.
Kultúrnym dedičstvom pod vodou sú napríklad stavby, plavidlá, lietadlá, konštrukcie, budovy, artefakty, ale aj ľudské pozostatky či predmety predhistorického charakteru.
Dohovor zatiaľ podpísalo viacero krajín sveta, napríklad Mexiko, Nigéria, Panama, z Európy ho prijalo Španielsko, Portugalsko, Chorvátsko, Bulharsko či Ukrajina.
Slovensko už podpísalo dohovory o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva, architektonického dedičstva Európy či archeologického dedičstva. Slovenskí odborníci v súčasnosti pracujú na viacerých zahraničných náleziskách, napríklad v Kuvajte, kde expedíciu Slovákov čaká piata sezóna pôsobenia.