BRATISLAVA. Kŕdle exoticky pôsobiacich vtákov - chochláčov severských - môžu spozorovať v tomto období obyvatelia slovenských miest. "Chochláče k nám v zimných mesiacoch nepravidelne prilietajú zo Škandinávie, kde sú ich hniezdiská," informoval zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko Ján Gúgh.
Ako ďalej uviedol, v zime lietajú južnejšie len v niektorých rokoch, kedy nenachádzajú dostatok potravy na severe Európy. Najpočetnejší kŕdeľ, až okolo 800 jedincov, spozorovali ornitológovia v Poprade.
Chochláče severské sa živia bobuľami a ovocím. Pohybujú sa v kŕdľoch na miestach s úrodou bobúľ, ponechaných jabĺk na stromoch, trniek, plodov hlohu alebo imela. "Tieto vtáky môžeme pozorovať aj v mestskom prostredí. Objavujú sa najmä v parkoch a záhradách. Kŕdle tvorí aj niekoľko stoviek jedincov. Pozorovali ich napríklad v Bratislave, Košiciach, Rožňave, Martine, Dubnici nad Váhom a v okolí Prievidze," uviedol Gúgh, pričom najpočetnejší kŕdeľ, v ktorom bolo asi 800 jedincov, spozorovali v Poprade.
Chochláče na Slovensku nehniezdia. V zimnom období vytvárajú kŕdle, ktoré oživujú jesenné parky a záhrady. "Často sa výskyt chochláčov na našom území dá prirovnať invázii, pri ktorej sa môžu objavovať tisíce vtákov," konštatuje ornitológ. Okrem chochláčov k nám prilietajú aj ďalšie severské druhy, ktoré u nás trávia zimu. "Pozorovať tak môžeme rôzne druhy spevavcov, vodných vtákov či dravcov a sov, ktoré sa u nás v lete nevyskytujú," uviedol Gúgh.