NOVÉ ZÁMKY, BRATISLAVA. Maďarský prezident László Sólyom počas dnešnej schôdzky s prezidentom Ivanom Gašparovičom upozorňoval na postavenie zhruba polmiliónovej maďarskej menšiny na Slovensku.
Vyhlásil, že slovenskí Maďari majú v posledných rokoch čoraz horší pocit zo situácie v krajine a slovenského prezidenta požiadal, aby navrhol zákon o právach menšín. Sólyoma za jeho požiadavku kritizovali vládne strany Smer i SNS.
Schôdzka v Nových Zámkoch na národnostne zmiešanom území Slovenska sa uskutočnila v čase zvýšeného napätia medzi Slovenskom a Maďarskom. Nasledovala po stretnutiach premiérov i predsedov parlamentov.
Vzťahy sa vyostrili hlavne po futbalovom zápase v Dunajskej Strede začiatkom novembra, kde polícia zasiahla aj proti fanúšikom z Maďarska. Následne sa v Maďarsku uskutočnilo viacero protislovenských demonštrácií. O oprávnenosť zákroku sa oba štáty dodnes sporia.
Situácia sa podľa maďarského prezidenta od posledných volieb zhoršila
"Je nepochopiteľné aj to, že prečo od roku 2006 tunajší Maďari majú stále horšie pocity, necítia sa už tak, ako pred tým rokom 2006, že prečo majú dojem, že situácia sa zhoršuje v oblasti kultúry, školstva, ale aj v iných oblastiach," poznamenal Sólyom. V roku 2006 nastúpila vláda Roberta Fica, ktorej súčasťou je aj SNS obviňovaná z nacionalizmu. Maďarský prezident tvrdil, že v jeho krajine nie sú protislovenské nálady voči tamojšej slovenskej menšine, ani celkovo proti Slovákom.
"Prosil som pána prezidenta, aby v parlamente inicioval vznik menšinového zákona, je to už starou žiadosťou tu žijúcich Maďarov," dodal maďarský prezident, podľa ktorého síce slovenská ústava a zákony chránia menšiny, napriek tomu by však bolo osožné vytvoriť jeden zákon určený výhradne pre menšiny. Sólyom pripojil aj starší návrh maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na zriadenie menšinového ombudsmana, ktorý už Slovensko skôr odmietlo.
Fico s maďarským návrhom nesúhlasí
Gašparovič zhoršovanie postavenia maďarskej menšiny v krajine odmietol a tvrdil, že "nič také neexistuje". Na Sólyomovu požiadavku iniciovať zákon na ochranu menšín reagoval, že nemá takúto právomoc a zákony môže navrhovať len vláda a parlament.
S návrhom maďarského prezidenta nesúhlasil premiér Robert Fico. Podľa neho by naopak Budapešť mala prijať tvrdšie opatrenia proti extrémizmu. "Maďarský prezident veľmi dobre vie, že na Slovensku sú práva maďarskej menšiny upravené nadštandardne a akékoľvek pokusy zdvíhať tento nadštandard vyvolávajú len zbytočné napätie," uviedol premiér vo vyhlásení, ktoré ČTK poslala hovorkyňa jeho strany Smer-SD Katarína Kližanová - Rýsová.
Slota: Návrhy sú arogantné
Sólyoma kritizoval aj šéf SNS Ján Slota. Ten označil návrhy maďarského prezidenta za arogantné a tvrdil, že problémy má naopak slovenská menšina v Maďarsku. "Jednoznačne odmietame tvrdenie maďarského prezidenta, že je podľa neho slovenská menšina v Maďarsku spokojná a naopak, maďarská menšina na Slovensku má dojem, že sa zhoršuje jej postavenie. Opak je pravdou, maďarská menšina má nadštandardné postavenie na Slovensku i nadštandardné životné podmienky," uviedol Slota v tlačovom vyhlásení.
Budapešť v minulosti Slovensku vyčítala okrem iného podľa nej neprimerané financovanie maďarských národnostných škôl a kultúry z fondov EÚ na Slovensku. Kritizovala aj nové učebnice pre národnostné školy, kde sa v textoch objavovali zemepisné názvy výlučne v slovenčine. Parlament však tento týždeň schválil zmenu školského zákona, podľa ktorej majú byť názvy v oboch jazykoch. Gašparovič dnes nepovedal, či zákon podpíše, keďže ho vraj ešte nevidel. "Môžem ale povedať jednoznačne, že som za dvojjazyčné učebnice," vyhlásil.
Pál Csáky víta sobotné stretnutie prezidentov. Podľa Csákyho je to signál, že vedia spolu rokovať a pomenovať problémy. Maďarský prezident sa po rokovaniach so svojím slovenským partnerom stretol v Nových Zámkoch aj s predstaviteľmi SMK. Predstaviteľov SMK informoval o rokovaniach s Ivanom Gašparovičom a podľa Csákyho sa ich tiež pýtal na názor.
Ako ďalej povedal Csáky pre médiá po stretnutí so Sólyomom, dúfa, že jedna z prvých ciest prezidenta, ktorého si občania Slovenska zvolia v budúcoročných voľbách hlavy štátu, bude do Maďarska. Csáky označil za "neeurópsky" odmietavý postoj premiéra Roberta Fica k šiestim návrhom jeho maďarského partnera Ferenca Gyurcsánya z komárňanskej schôdzky, ktorá sa konala 15. novembra. SMK podľa Csákyho podporuje zriadenie inštitútu menšinového ombudsmana.
Sólyom a Gašparovič sa dnes okrem nezhôd týkajúcich sa menšín snažili napätie medzi oboma krajinami aj zmierniť - obaja odsúdili extrémizmus na oboch stranách a pochválili iniciatívy samospráv či cirkví, ktoré vyzývali na zlepšenie vzťahov medzi oboma štátmi.
Obaja politici tvrdili, že stretnutie malo napriek niektorým nezhodám význam a Sólyom pozval svojho partnera do Maďarska, kde Gašparovič počas svojho funkčného obdobia ešte na oficiálnej návšteve nebol. Slovenský prezident reagoval, že bude môcť prísť až po voľbách naplánovaných na jar 2009. Sólyom mal dnes na Slovensku na programe aj stretnutie s opozičnou SMK, ktorá reprezentuje maďarskú menšinu na Slovensku.