BRATISLAVA. Pomoc tehotným ženám, ale aj matkám - obetiam akéhokoľvek násilia sa už od roku 1998 snaží poskytnúť občianske združenie Áno pre život.
"Za desať rokov bolo u nás 165 žien, ich 216 detí a narodilo sa 37 detvákov, ktorým sme podali pomocnú ruku. Pretože sú ľudia v hmotnej núdzi, by nemal byť problém, aby sa nenarodili deti," konštatuje riaditeľka organizácie Anna Verešová.
So žiadosťou o pomoc sa na organizáciu obracajú nielen ženy zo sociálne nižších vrstiev, nižším vzdelaním, odchovankyne detských domovov či z nefunkčných rodín, ako si verejnosť často myslí. "K nám prichádzajú aj ženy, ktoré sú vysokoškolsky vzdelané, z funkčných rodín. A predsa sa v živote niečo stalo, čo nabúralo ich istotu," hovorí Verešová. Osamelé tehotné ženy či ženy - obete psychického, fyzického, sociálneho, ekonomického alebo sexuálneho násilia.
"Raz k nám prišla matka so šesťročným dieťaťom, ktorú manžel psychicky dlhodobo týral. Síce to ona nevedela pomenovať, cítila, že je zle, ale nevedela, že na nej niekto pácha násilie," opisuje skúsenosti Verešová. Násilie v tomto konkrétnom prípade bolo podľa jej slov iné ako všetci poznajú. Išlo o emocionálne násilie, kedy napríklad otec odrezal hlavu dcérinmu milovanému zvieratku -korytnačke pred jej očami.
"Tehotenstvo je často príčinou, že sa rozbijú vzťahy, zlyhá partner, rodičia nechcú počuť o tom, že by mali pomáhať svojej dcére s dieťaťom, lebo si predstavovali ich život inak," konštatuje Verešová. Žena sa však musí rozhodnúť ako ďalej. Či ostane osamelou matkou, pôjde na potrat alebo dieťa porodí, dá ho na adopciu a podobne. Tie, ktoré požiadajú o pomoc Aktívny život, tak majú čas na rozhodnutie. Podľa Verešovej je najväčšou výhodou skutočnosť, že sa nemusia rozhodovať v strese. "Verte, že každá jedna, ktorá u nás bola, nakoniec ďakovala, že vyčkala a nerozhodovala sa v strese."
Áno pre život tak má skúsenosti s utajenými pôrodmi či adopciami detí. Väčšina matiek si však podľa Verešovej potomka nakoniec nechá, čo podľa nej dokazuje, že žena potrebuje v čase krízy iba pomôcť. Organizácia tak im dáva alternatívu, poskytne poradenstvo, ubytovanie aj odbornú pomoc. Spolupracuje s občianskym združením Fórum života, ktoré už rok realizuje finančný darcovský projekt Zachráňme životy. Vyzbierané peniaze združenie prerozdeľuje medzi ženy, ktoré sú v núdzi. Pomoc spočíva v tom, že im nájde vhodné zariadenie, kde ich umiestnia a vďaka finančným prostriedkom od darcov ho aj platí.