BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR plánuje na budúci rok oddlžovať zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu, vojenské nemocnice, nemocnice obcí a VÚC i zariadenia transformované na neziskové organizácie. Schvaľovaním koncepcie systému riešenia vonkajšej a vnútornej zadlženosti zdravotníckych zariadení v strednodobom horizonte sa bude na svojom najbližšom rokovaní 10. decembra zaoberať vláda.
Záväzky štátnych nemocníc ku koncu roka 2007 predstavovali viac ako 5,8 miliardy Sk (192,5 milióna eur), čo je 72 percent celkového dlhu v zdravotníctve. Voči zariadeniam evidujú nesplatené pohľadávky napríklad dodávatelia liekov a zdravotníckych pomôcok, energií, vody a plynu, ako aj Sociálna poisťovňa. Rezort chce zariadenia oddlžovať formou návratnej finančnej výpomoci, vytvorením agentúry pre riadenie dlhu alebo dotáciou zo štátneho rozpočtu. Znižovať sa majú záväzky po lehote splatnosti do 30. septembra tohto roku.
Materiál obsahuje aj kroky, ktoré by mali prispieť k tomu, aby sa zdravotnícke zariadenia nezadlžovali. Patrí medzi ne napríklad centralizácia objednávania a nákupov liekov vo väčších komplexných nemocniciach, teda centralizácia služieb, optimalizácia siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, racionalizácia poskytovania zdravotnej starostlivosti či nástroje na podporu zvýšenia jej kvality a efektivity.
Ak bude chcieť zariadenie využiť návratnú finančnú výpomoc, bude musieť preukázať schopnosť splácať istinu a zároveň v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva vypracuje akčný plán pre znižovanie budúceho zadlžovania. Musí obsahovať preukázanie schopnosti zariadenia do roku nevytvoriť žiadny nový dlh formou opatrení individuálnych krokov, ako aj zavedení centralizácie. V prípade, že podmienky splní, poskytnutú sumu splatí do 15 rokoch s odkladom splácania o dva roky.
Vytvorením Agentúry pre riadenie dlhu MZ SR by vznikla štátna agentúra, ktorá by prevzala všetky záväzky zariadenia po lehote splatnosti a uhrádzala by dlhy kumulatívne. "Vzhľadom na jednoúčelové opatrenie sa zariadenia zbavujú záväzku riešenia dlhovej situácie a tým sa znižuje tlak na realizáciu úsporných a koncepčných opatrení," konštatuje sa v materiáli.
Dotáciu zo štátneho rozpočtu bude môcť zariadenie získať v prípade vytvorenia akčného plánu, pričom by nešlo o jednorazové pridelenie prostriedkov, ale v nasledujúcich dvoch rokoch a boli by projektovo viazané. "Dotácia vo všeobecnosti nepredstavuje priame splácanie záväzkov, ale vytvára podmienky na ich úhradu z priamych zdrojov zariadení," vysvetľuje ministerstvo. Využívanie tejto formy oddlžovania by si vyžiadalo aj zriadenie organizačného zabezpečenia na strane MZ SR, ktoré bude takéto dotácie vytvárať a dozorovať.