Odvolávanie minúta po minúte: Hlavnou hrdinkou nástenka, poslanci si čítajú

V parlamente nebol dostatok poslancov na zahlasovanie za návrh, aby rokovanie pokračovalo aj v pondelok večer.

Marián Janušek.(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Poslanci začali dnes popoludní rokovať o opozičnom návrhu na odvolanie ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS).

Opozícia mu vyčíta sporný tender za niekoľko miliárd korún z peňazí Európskej únie (EÚ). Zákazku na ministerstve výstavby dostalo konzorcium, v ktorom majú zastúpenie firmy údajne blízke SNS. Očakáva sa, že ministra v kresle podrží vládna koalícia, ktorá má v parlamente pohodlnú väčšinu.

Odvolávanie Mariana Janušeka

19:00 Parlament hlasoval o tom, aby sa v rokovaní pokračovalo aj po 19:00, kým nebude vyčerpaný program schôdze. Navrhla to poslankyňa Jana Laššáková zo Smeru. Keďže v sále nebol dostatočný počet poslancov, predseda parlamentu Pavol Paška oznámil, že v odvolávaní ministra Janušeka sa bude pokračovať v utorok o 19:00.

18:57 Poslanec Ivančo tvrdí, že súťažné podmienky pre tender si vypracovalo konzorcium samo.

18:56 Do sály zavítal predseda parlamentu Pavol Paška (Smer).

18:49 Poslanec SDKÚ Jaroslav Ivančo si myslí, že premiér už viac nerešpektuje stanovisko ministerstva financií pre kauzu TIPOS.
Citoval hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála, ktorý povedal, že informovanie o verejnej súťaži prostredníctvom nástenky nebolo dostatočné. Napriek tomuto vyhláseniu premiér žiada ďalšiu hĺbkovú kontrolu. "Je to preto, lebo v očiach premiéra stratilo ministerstvo financií cenu a jeho názor nepotrebuje."

18:40 Podklady na súťaž nezískala firma Avocat z nástenky, ale priamo od ministra. Myslí si to Jaroslav Ivančo z SDKÚ. "Zástupcovia tejto spoločnosti uvidia nástenku po prvý raz až vtedy, keď ministrovi donesú novoročné blahoželanie," povedal a dodal, že si ho potom môže minister na nástenku pripnúť.
Štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glvač zo Smeru o tendri podľa Ivanča nevedel lebo "bol len v taške pána ministra". Keďže na nástenke neboli potrebné informácie a keďže táto nástenka nie je podľa opozičného poslanca verejne dostupná, nebol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní. Ivančo vyzval všetky firmy z východného Slovenska, aby pravidelne navštevovali ministerstvá každých šesť dní, a sledovali si nástenky, ak chcú zarobiť miliardy.

18:33 "Slovensko má uveriť, novinári majú byť ticho, ale najhoršie je, že tomu uveril aj pán premiér a hľadá barličky na to, ako ospravedlnil svoje oneskorené reakcie," povedal o tendri Jaroslav Ivančo z SDKÚ. Pýtal sa, ako je možné, že na zverejnenie podmienok na takýto veľký tender môže na Slovensku stačiť pol metra štvorcového korku.

18:27 Ján Kovarčík z HZDS si číta článok Svätá rodina pod stromčekmi uverejnený v pondelňajšom Novom Čase.

18:26 Mimoriadna schôdza trvá už vyše dvoch hodín, v pléne nesedí ani jeden predseda koaličných strán.

18:18 "Nehovoríme o sume 3 miliardy korún, ale o 392 milónoch, ktoré sú kontrahované celé rozpočtové obdobie, na deväť rokov," obhajuje tender Rafael Rafaj (SNS). Upozornil, že niekoľko miliónov sa použije na propagáciu a natečú do médií. Vystúpenie ukončil slovami: Je mi ľúto, ale voľby budú až o rok a pol... SNS tu je a obhajuje slovenský záujem aj ministra Janušeka." Odvolávaný minister si podľa neho "udrží svoju pozíciu a svoje miesto a jeho rezort bude naďalej vykazovať takú vysokú úspešnosť v čerpaní eurofondov."

18:09 "Všetko bolo transparentné," povedal Ivan Mikloš z SDKÚ. Takú "transparentnú zlodejinu" sme tu ešte podľa neho nemali.

18:05 Poslanec Brocka (KDH) neverí, že na "korkovej nástenke" oznam o verejnej súťaži bol, "lebo inak by tam bol svoju právnickú firmu prihlásil aj štátny tajomník ministerstva výstavby za Smer Martin Glvač" - sedí totiž iba o poschodie vyššie.

17: 59 Poslanec Brocka (KDH) skonštatoval, že premiér "už asi zhrubol", keď mu ešte vlani stačili na odvolávanie milióny, dnes mu nestačia ani miliardy.

17: 57 "Pán minister čo s vami?" spýtal sa počas svojho vystúpenia Július Brocka z KDH. "Môžete odstúpiť sám, no zdá sa, že túto možnosť nevyužijete, inak by ste to už spravili. Druhá možnosť je, že vás odvolá premiér, no čaká na výsledky kontrol a nám odkazuje, že neviem, kam sa ponáhľame. Premiér hovorí, že si nepamätá, že niekoho obalamutil. Zdá sa, že už stratil aj pamäť. Aj o druhom pilieri hovoril, že sa už nebude otvárať a znova ste ho otvorili," povedal Brocka. A tretia možnosť je, že vás odvoláme dnes my, dodal.

17: 58 Z HZDS sa Janušeka zatiaľ nezastal nikto.

janusek_zakovic.jpg

17:53 Reční Július Brocka z KDH, Ivan Mikloš z SDKÚ si prelistoval časopis a opustil rokovaciu sálu.

17:43 Poslanec Farkas z SMK označil tender za záhadný. "Bol stavaný na jedného uchádzača," povedal a zdôraznil, že je to exemplárny príklad mrhania peniazmi daňových poplatníkov. Dôvodom na odvolanie Janušeka je podľa neho aj nespokojnosť samospráv s čerpaním dotácií z eurofondov. Tvrdí, že Janušek by mal byť odvolaný skôr ako prídu na kontrolu euroúradníci. Slovensko by totiž mohlo dopadnúť tak ako Bulharsko, ktorému bolo pozastavené čerpanie peňazí z eurofondov pre korupciu. Rafael Rafaj z SNS na to reagoval slovami, že je mu jasné, že opozícia "hrá zlú Marfu".

17:38 Premiér Fico sa do týchto chvíľ na rokovaní neukázal, Tomanová opäť reční s Vaľovou.

17:32 "Kedy zakročí pán premiér? Až keď minister Janušek pridelí podprahovou metódou niekomu desať miliárd?" - pýta sa Iván Farkas z SMK. S občanmi sa tu podľa neho hrá škaredá, ale už aj nebezpečná hra, pretože sa úmyselne prekrývajú témy a tak sa má odpútať pozornosť verejnosti od skutočných problémov. Ako príklad uviedol stretnutie Jána Slotu s Martinom Froncom v televíznej relácii STV O 5 minút 12. "Prestaň s tým, veď hovorme o Maďaroch," povedal Slota v relácii Froncovi, keď chcel hovoriť o tendri na ministerstve výstavby.

17:30 Pavol Hrušovský (KDH) debatuje s Jánom Kovarčíkom (HZDS).

17:27 V rokovacej sále sedí len hŕstka poslancov: 18 koaličných a 24 opozičných. Spomedzi ministrov zostala iba ministerka práce Viera Tomanová a odvolávaný minister Marian Janušek.

17:20 Podľa poslanca Kužmu je jasné, že Slota sa predvádzal len preto, aby sa v utorok nepísalo o kauze, ale o ňom. "Jeho úlohou bolo prekryť kauzu vulgarizmami". Vláda pod vedením Roberta Fica korupciu a klientelizmus podľa Kužmu nepotláča, ale prispieva k ich rozmachu. Pripomenul Ficov výrok, že pri podozreniach bude do troch minút odvolávať. Svojim konaním ale iba zahmlieva kauzu a skrýva sa za úradnícke kontroly, tvrdí Kužma. Jeho najväčšie pokrytectvo má spočívať v tom, že odvolal Jaroslava Izáka pretože konal neeticky. Teraz mu však neetické konanie neprekáža. "Vysiela signál, že aj v budúcnosti bude nečinný," dodal Kužma.
Reagovala na neho poslankyňa Vaľová, ktorá ho oslovila ako "Kuzmu". "Nenúťme premiéra konať na základe poloprávd," povedala.

17:16 Hovorí Štefan Kužma z SDKÚ, všetci poslanci Smeru opustili rokovaciu sálu.

17:10 Poslanec Pavol Abrhan z KDH povedal, že po odchode Slotu z pléna by mal to isté urobiť aj Janušek a odísť z ministerstva.

17:06 Slota rokovaciu sálu po prejave plnom vulgarizmov opustil. Ešte predtým vynadal novinárom a nazval ich "otrokmi svojich chlebodarcov" za čo ho kolegovia z koalície odmenili potleskom. "Prestaňte tu robiť z tohto národa cvičenú opicu," zakričal a dodal, že "SNS sa môže prezentovať takým človekom ako je Marian Janušek".

16:57 Predaj Slovenských elektrární označil Slota za galaktický lup. Hovorí, že keď sa predávali Slovenské elektrárne, tiež sa prihlásil iba jeden uchádzač. "Div sa svete, prihlásil sa len jeden záujemca na niečo také, prihlásil sa len ENEL," povedal Slota. O tendri na Januškovom ministerstve povedal, že "nemá nijaké zádrhely", keby aj nebol oznam iba na nástenke, ale napríklad napísaný v zošite.
Predkladateľovi Kahancovi (KDH) povedal, že ho nepozná a že "spadol z neba". Poslancovi Janišovi (SDKÚ) zasa vytkol, že trinásťkrát povedal to isté. "Veď ja som už nevedel, že či som ja mentálne retardovaný, alebo on." Kolegov vyzval, aby to už rýchlo odhlasovali, aby netárali a netvárili sa ako ťažko pracujúci ľudia.


16:46 Pred poslancov predstúpil predseda SNS Ján Slota a hneď v úvode skritizoval médiá. Povedal, že novinári kritizovali Janušeka, za to, že nechcel o tendri informovať. Slota tvrdí, že Janušek informovať chcel, ale médiá o to nemali záujem. Do médií sa podľa Slotu nemali ako informácie dostať - iba prostredníctvom platenej inzercie. Priznal tiež, že keď hovoril o kontrole na ministerstve, pomýlil si Nájvyšší kontrolný úrad (NKÚ) s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO).

slota_zakovic.jpg

16:36 Reční minister školstva Ján Mikolaj z SNS. Pred plénom, v ktorom chýba veľká časť poslancov z klubov HZDS a Smeru, obhajuje konanie svojho straníckeho kolegu Mariana Janušeka. Mikolaj prízvukoval, že úradná tabuľa, na ktorej bol zverejnený oznam o verejnej súťaži, je verejne prístupné miesto a preto nevidí problém v spôsobe zverejnenia oznamu. Za vládu vyhlásil, že Janušek riadne plní úlohy súvisiace s čerpaním eurofondov.

kalinak_skola_zakovic.jpg

16:33 Tibor Glenda zo Smeru si číta noviny.

16:23 Odvolávanie Mariana Janušeka, zdá sa, nezaujíma ani Rudolfa Pučíka a Jána Slotu z SNS, ktorí sa spolu už niekoľko minút rozprávajú, zatiaľ čo Kahanec hovorí o korkovej nástenke. Poslanci sa hlasno zabávajú, čím dávajú najavo svoj nezáujem odvolať ministra. "Slovensko potrebuje ministrov, ktorí sú schopní pravdivo odpovedať aj na ťažké otázky," hovorí Kahanec. Minister Janušek stratil dôveru niektorých poslancov a preto navrhol vysloviť mu nedôveru.

16:20 Pred začatím schôdze predsedu SNS Jána Slotu zastavili novinári. Veselo a povznesene sa vyjadroval k téme aj mimo nej.

16:19 Minister vnútra Robert Kaliňák postáva pri straníckom kolegovi Dušanovi Galisovi a bavia sa.

tomanova_zakovic.jpg

16:15 Ministerka Viera Tomanová síce prišla, ale zatiaľ sa zhovára s poslankyňou Smeru Janou Vaľovou. Šéf Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal sedí na balkóne a sleduje rokovanie.

16:14 Na rokovaní zatiaľ chýba predseda HZDS Vladimír Mečiar ako aj viacerí poslanci z jeho klubu. V pléne nie sú ani viacerí poslanci Smeru.

16:10 Predseda parlamentu Pavol Paška sa baví s Miroslavom Čížom a Tiborom Cabajom, Kahanca nepočúva.

16:09 Predseda parlamentu Pavol Paška oznámil, že parlament je uznášaniaschopný, začína sa rokovanie. Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi Janušekovi predkladá poslanec Stanislav Kahanec (KDH). Premiér Robert Fico v sále prítomný nie je.

16:03 Začala sa mimoriadna schôdza, na ktorej sa opozícia pokúsi odvolať ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Janušeka.

Silvia Pňačková

Podľa Fica je schôdza o Januškovi zbytočná

Vláda na pondelkovom rokovaní vyslovila nesúhlas s návrhom skupiny opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi výstavby Marianovi Janušekovi (SNS).

Dôvodom na jeho odvolanie, o ktoré sa snaží opozícia na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, má byť sporný tender na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR.

Pochybnosti o konaní ministra v tomto tendri má aj premiér Robert Fico, s rozhodnutím o ďalšom osude ministra Janušeka chce však počkať na výsledky kontrol Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). "Platí moje slovo, že ak sa preukáže pochybenie, minister Janušek bude odvolaný. Z tohto dôvodu je táto schôdza úplne zbytočná, pretože opoziční poslanci mohli kľudne počkať na závery na to určených kontrolných orgánov," uviedol predseda vlády po dnešnom rokovaní kabinetu.

Premiér očakáva od ÚVO a NKÚ komplexné zhodnotenie sporného tendra, vrátane posúdenia prípadného etického zlyhania ministra Janušeka. "Dúfam, že to bude všetko zrealizované v priebehu decembra. Buď bude mať pán Janušek pekné Vianoce, alebo škaredé Vianoce. Ale to teraz záleží od kontrolných orgánov," dodal Fico.

Podnet na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, ktorej jediným bodom programu bude návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi výstavby a regionálneho rozvoja Mariánovi Janušekovi, podali predstavitelia troch opozičných minulý týždeň v piatok. Predseda parlamentu Pavol Paška mimoriadne rokovanie zvolal na dnes so začiatkom o 16. hodine.

Dôvodom na tento krok je podľa opozície tender MVRR na informačné a vzdelávacie aktivity, poskytovanie právnych, tlmočníckych a prekladateľských služieb a zabezpečenie prípravy a implementácie operačných programov v gescii ministerstva za 3,6 miliardy Sk (119,50 miliónov eur). V obstarávaní mali byť úspešné aj firmy Avocat a Zamedia, ktoré sú spájané so SNS. Opoziční poslanci zároveň vyzvali premiéra Fica, aby konal a odvolal ministra ešte skôr, ako bude mimoriadna schôdza zvolaná.

Opozícii doteraz návrhy na odvolanie členov vlády neprešli

Prehľad opozičných návrhov na odvolanie členov vlády:

 • MARIÁN JANUŠEK
8. decembra 2008
Poslanci budú v pondelok rokovať o opozičnom návrhu na odvolanie ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS). Opozícia mu vyčíta sporný tender za niekoľko miliárd korún z peňazí Európskej únie (EÚ). Zákazku na ministerstve výstavby dostalo konzorcium, v ktorom majú zastúpenie firmy údajne blízke SNS. Očakáva sa, že ministra v kresle podrží vládna koalícia, ktorá má v parlamente pohodlnú väčšinu.
 • JÁN POČIATEK

2. decembra 2008
Parlamentu sa nepodarilo odvolať ministra financií Jána Počiatka v kauze Tipos. Hlavným dôvodom bolo, že minister financií podľa opozície nekonal vo verejnom záujme, ale v záujme rôznych cyperských firiem, ktorým má štát vyplatiť dve miliardy korún.

 • ŠTEFAN HARABIN

4. septembra 2008
Opozícii neprešiel v parlamente návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina (nominant ĽS-HZDS) pre jeho údajné priateľské kontakty s mužom, ktorý bol v minulosti podozrivý z vedenia drogového gangu. Harabin to popieral.

 • JÁN POČIATEK

25. júna 2008
Neúspešne sa v parlamente skončil návrh na odvolanie ministra financií Jána Počiatka (nominant Smeru-SD). Opozícia ho chcela zosadiť pre podozrenia, že mohol byť zodpovedný za údajný únik dôverných informácií o kurze koruny, na ktorom vraj zarobili finančné skupiny. Minister obvinenia zo zodpovednosti za únik informácií odmietal.

 • ROBERT FICO

22. januára 2008
Fico odolal aj ďalšiemu pokusu opozície o zosadenie, ktorá ho podobne ako v decembri kritizovala za sporné prevody pôdy na pozemkovom fonde. Hlasovaniu deň predtým predchádzalo nočné rokovanie.

 • ROBERT FICO

6. decembra 2007
Parlament odmietol návrh na odvolanie premiéra, ktorého pád by podľa ústavy znamenal i nútený odchod celej vlády. Opozičné strany schôdzu bojkotovali na protest proti tomu, že ju predseda parlamentu Pavol Paška zvolal na večernú hodinu. Opozícia návrh zdôvodňovala spornými prevodmi lukratívnych pozemkov pod Vysokými Tatrami zo Slovenského pozemkového fondu, za ktoré niesol podľa nej zodpovednosť aj Ficov Smer-SD. Vláda to označila za vykonštruované obvinenia.

 • VIERA TOMANOVÁ

5. septembra 2007
Opozícia nezískala dosť hlasov na vyslovenie nedôvery ministerke práce Viere Tomanovej (Smer-SD), ktorej vyčítala najmä úsilie zasiahnuť do takzvaného druhého piliera dôchodkového systému, v ktorom si sporitelia šetria na penzie na súkromných účtoch. Kritizovala ju aj za dotácie organizácii Privilégium, v ktorej predtým pracovala a ktorá mala nedoplatky na daniach.

 • ĽUBOMÍR JAHNÁTEK

13. apríla 2007
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) úspešne odolal ako prvý člen Ficovej vlády pokusu opozície o odvolanie. Opozícia chcela Jahnátka odvolať za jeho výroky, v ktorých podľa nich pripustil oprávnenosť úplatkov zahraničným firmám pri dohadovaní kontraktov so štátnymi zbrojovkami. Minister obvinenia odmietol a tvrdil, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 2. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 3. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 2. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 3. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 4. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 5. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 6. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 7. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 8. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 9. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 10. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 834
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 572
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 492
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 485
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 6 218
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 4 994
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 4 201
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 657
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 021
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 573

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Bezpečnostné preverovanie zásielok robia aj Slovenská pošta či finančná správa. Obálky však neotvárajú.

KOMENTÁRE

Bez Radičovej, bez Kisku a bez obáv: v čom majú Mihál s Beblavým nevýhodu

Postačia úroveň a normálnosť na úspech v politike? Alebo budú práve naopak, hendikepom?

DOMOV

SME Naživo: Rusko, aké by Slováci chceli, nikdy neexistovalo

V diskusii SME diskutovali odborníci o propagande.

Neprehliadnite tiež

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Bezpečnostné preverovanie zásielok robia aj Slovenská pošta či finančná správa. Obálky však neotvárajú.

Konšpirátori na univerzity vstúpiť môžu, ale treba ich preveriť

Univerzita by podľa odborníkov mala dať priestor ľuďom s rôznorodými názormi. Aj tie však majú svoje hranice.

SHMÚ varuje pred dažďom a silným vetrom na horách

Výstrahu prvého stupňa pred dažďom vydali pre Košický a Prešovský kraj.

Tomanová podľa opozície deti nechráni, komisárka to odmieta

Poslanci na výbore hovorili o správe činnosti komisárky Tomanovej za minulý rok.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop