BRATISLAVA. Slovensko má bojazlivý prístup v otázke ľudských práv a slobôd vo svete. Hlavní aktéri slovenskej zahraničnej politiky počas roka prejavili rastúcu ľahostajnosť k dimenzii ľudských práv a slobôd vo svete. Uvádza sa v tlačovej správe Nadácie Pontis pri príležitosti Dňa ľudských práv, ktorý pripadá na 10. decembra.
"Presadzuje sa názor, že jasné, pevné a čitateľné postoje v globálnych otázkach nám môžu ublížiť pri obchodných kontraktoch s nedemokratickými režimami, a preto je lepšie agendu ľudských práv v diplomatických vzťahoch ignorovať," zdôrazňuje sa v stanovisku. Podľa Pontisu sa tak Slovensko odchyľuje od zaužívanej praxe mnohých partnerov v Európskej únii a ďalších medzinárodných organizácií a stráca kredit, vybudovaný v uplynulých rokoch.
Pontis na druhej strane však konštatuje, že slovenská diplomacia urobila viaceré pozitívne kroky, najmä vo formálnej rovine. Agenda ľudských práv bola témou slovenského predsedníctva v Rade Európy. Minister Ján Kubiš, podobne ako jeho ďalší kolegovia z EÚ, opakovane vyzýval na prepustenie politických väzňov v Bielorusku.
Ministerstvo zahraničných vecí SR pokračuje v otvorenom dialógu so slovenskými mimovládnymi organizáciami o hodnotení situácie v citlivých krajinách, kde pôsobia. Slovensko tiež tento rok získalo medzinárodnú podporu pre kandidatúru do Rady OSN pre ľudské práva. Toto členstvo ponúka možnosť priblížiť slovenskej verejnosti problematiku ľudských práv v medzinárodnom rozmere.
Táto agenda však naráža na aktivity Úradu vlády SR, presadzujúce jednorozmerné ekonomické zameranie zahraničnej politiky, v ktorej iné hľadiská a odtiene nemajú miesto, uvádza sa v tlačovej správe.