BRATISLAVA. Minister výstavby Marian Janušek zo SNS neprišiel pre sporný 3,6-miliardový tender o kreslo. Utorkové odvolávanie v parlamente ustál. Poslanci Smeru a HZDS ho podržali, ale na ich stopercentnú dôveru sa spoľahnúť nemôže.
„Za svojou prácou vidím kus dobrej roboty,“ povedal poslancom Janušek, ktorý rovnako ako poslanci SNS na svoje odvolanie nevidí dôvod.
Poslanci HZDS a Smeru otvorene hovoria, že predseda vlády ministra čoskoro odvolá, no Janušek tvrdí, že o ničom takom nepočul. Nevysvetľuje si tak ani Ficovu neúčasť, ktorý do parlamentu neprišiel v pondelok ani v utorok. „Vnímam to tak, že premiér má veľa roboty,“ povedal Janušek.
Za odvolanie Janušeka hlasovalo 51 zo 123 prítomných zákonodarcov, proti bolo 72 poslancov. Na zosadenie ministra z funkcie bolo treba minimálne 76 hlasov.
Dôvera chýba
HZDS o nedôvere ministrovi SNS hovorí otvorene, pri hlasovaní ho podporila. „Je taký úzus, že koalícia navzájom voči sebe nehlasuje. To by sme si potom vyvolali reťazové reakcie a pomsty,“ povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar.
Už vopred oznámil, že na hlasovanie nepríde. Hovorí, že žiadne dôkazy na odvolanie ministra nepotrebuje, stačí mu zmluva s víťazným konzorciom, ktoré je zložené aj z firiem Zamedia a Avocat, ktoré sú blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Poslanci HZDS na hlasovanie prišli a Janušeka podporili. Ján Kovarčík pritom priznáva, že minister by mal odísť. „Zvlášť, ak sa ukázali pochybnosti,“ povedal poslanec HZDS. Predpokladá že premiér Robert Fico ministra čoskoro odvolá.
Čakanie na šéfa
Poslanci Smeru za Janušeka zahlasovali, iniciatívu nechávajú premiérovi. Rovnako ako Fico hovoria, že si počkajú na výsledky kontrol Najvyššieho kontrolného úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie. Ani raz sa však ministra v rozprave nezastali.
„Nepočuli sme, že vláda ministra podporuje a stojí za ním,“ upozorňoval Janušeka poslanec KDH Pavol Abrhan, podľa ktorého si Fico necháva otvorené dvere, aby mohol ministra v budúcnosti odvolať. S ministrom sa už preto lúčil a povedal mu „pán Janušek dovidenia v poslaneckej lavici“.
Opozícia Janušekovi nevyčíta len to, že tender vyhrali spoločnosti blízke Slotovi, ale to ako o ňom informoval. Vyhlásil ho len na nástenke na ministerstve.
„Úradná tabuľa nášho ministerstva je verejné miesto. Každý má k nej prístup, dokonca aj po pracovných hodinách je tam strážna služba, ktorá tam záujemcov pustí,“ tvrdil Janušek na svoju obhajobu. Keď sa však pred pár dňami fotograf denníka SME pýtal, kde tabuľu nájde, tak to presne nevedel ani vrátnik.
Janušek poslancov nudil, nepočúvala ani SNS
Odvolávanie ministra už včera poslancov zjavne unavovalo. V parlamente sedeli tento rok naposledy, na zdĺhavé výmeny názorov chýbala chuť. Len päť minút včera stačilo, aby sa z takmer plnej rokovacej sály stala poloprázdna. Kým spievala folklórna skupina Hnojňané z Michaloviec, nechýbal takmer nik. Keď sa symbolicky Tichou nocou rozlúčili s riadnym pracovným rokom a začala sa mimoriadna schôdza o odvolávaní ministra výstavby Mariána Janušeka z SNS, poslanci zmizli.
Zopakovala sa situácia z pondelka, keď najmä koaličná zostava dala najavo, ako ich „zaujíma“ odvolávanie ministra. Na opozíciu reagovali len Janušekovi stranícki kolegovia, hoci aj tých bolo v sále iba pár. Väčšinu času tam nebol ani predseda SNS Ján Slota. Aktívne sa ministra zastával len šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Janušeka prišli podporiť len traja kolegovia z vlády. Aj tí sa väčšinu času venovali inému, ako sledovaniu schôdze. Ministerka práce Viera Tomanová sa rozprávala s poslankyňou Smeru Janou Vaľovou. Minister školstva Ján Mikolaj debatoval s Jozefom Rydlom. Minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru sa ukázal len na chvíľu.
Koaliční poslanci neprišli ani po tom, ako si slovo zobral Janušek. Keď čítal svoj prejav, v sále to síce šumelo, ale nie pre ministra. Poslanci sa rozprávali, často takmer otočení chrbtom. Ak nemali suseda, čítali si noviny. Janušeka nepočúvali.
Počas vyše hodinového prejavu sa ozval potlesk len raz, a to potom, keď povedal, že už nebude dlho hovoriť. Tlieskala opozícia. Zakrátko sa už hlasovalo, do sály sa vtedy väčšina poslancov vrátila. Janušek zostáva.
(vev)
Opozícii doteraz návrhy na odvolanie členov vlády neprešli
Prehľad opozičných návrhov na odvolanie členov vlády:
- ĽUBOMÍR JAHNÁTEK
13. apríla 2007
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) úspešne odolal ako prvý člen Ficovej vlády pokusu opozície o odvolanie. Opozícia chcela Jahnátka odvolať za jeho výroky, v ktorých podľa nich pripustil oprávnenosť úplatkov zahraničným firmám pri dohadovaní kontraktov so štátnymi zbrojovkami. Minister obvinenia odmietol a tvrdil, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu.
- VIERA TOMANOVÁ
5. septembra 2007
Opozícia nezískala dosť hlasov na vyslovenie nedôvery ministerke práce Viere Tomanovej (Smer-SD), ktorej vyčítala najmä úsilie zasiahnuť do takzvaného druhého piliera dôchodkového systému, v ktorom si sporitelia šetria na penzie na súkromných účtoch. Kritizovala ju aj za dotácie organizácii Privilégium, v ktorej predtým pracovala a ktorá mala nedoplatky na daniach.
- ROBERT FICO
6. decembra 2007
Parlament odmietol návrh na odvolanie premiéra, ktorého pád by podľa ústavy znamenal i nútený odchod celej vlády. Opozičné strany schôdzu bojkotovali na protest proti tomu, že ju predseda parlamentu Pavol Paška zvolal na večernú hodinu. Opozícia návrh zdôvodňovala spornými prevodmi lukratívnych pozemkov pod Vysokými Tatrami zo Slovenského pozemkového fondu, za ktoré niesol podľa nej zodpovednosť aj Ficov Smer-SD. Vláda to označila za vykonštruované obvinenia.
- ROBERT FICO
22. januára 2008
Fico odolal aj ďalšiemu pokusu opozície o zosadenie, ktorá ho podobne ako v decembri kritizovala za sporné prevody pôdy na pozemkovom fonde. Hlasovaniu deň predtým predchádzalo nočné rokovanie.
- JÁN POČIATEK
25. júna 2008
Neúspešne sa v parlamente skončil návrh na odvolanie ministra financií Jána Počiatka (nominant Smeru-SD). Opozícia ho chcela zosadiť pre podozrenia, že mohol byť zodpovedný za údajný únik dôverných informácií o kurze koruny, na ktorom vraj zarobili finančné skupiny. Minister obvinenia zo zodpovednosti za únik informácií odmietal.
- ŠTEFAN HARABIN
4. septembra 2008
Opozícii neprešiel v parlamente návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina (nominant ĽS-HZDS) pre jeho údajné priateľské kontakty s mužom, ktorý bol v minulosti podozrivý z vedenia drogového gangu. Harabin to popieral.
- JÁN POČIATEK
1. decembra 2008
Parlament dnes podvečer začne rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi financií. Opoziční poslanci mu vyčítajú údajné chybné rozhodnutia, následkom ktorých má štát vyplatiť miliardové odškodné za prehratý súdny spor národnej lotériovej spoločnosti Tipos. Ministra sa zastal premiér, návrh neplánujú podporiť ani koaličné strany ĽS-HZDS a SNS.
- MARIAN JANUŠEK
9. decembra 2008
Parlament dnes neodvolal ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Janušeka. Dôvodom na jeho odvolanie bol podľa opozície netransparentný tender na informačné a vzdelávacie aktivity, poskytovanie právnych, tlmočníckych a prekladateľských služieb a zabezpečenie prípravy a implementácie operačných programov v gescii ministerstva výstavby za 3,6 miliardy Sk (120 miliónov eur).
ČTK

Beata
Balogová
