BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Pomoc obetiam trestných činov je úlohou kampane pod názvom "Obete nemajú svoju bolesť napísanú na čele. Pomôžte nám pomáhať." S projektom prichádza nezisková organizácia Pomoc obetiam násilia (PON). "Ľudia, ktorí sa stali obeťou trestných činov, potrebujú pomoc každého z nás," myslí si výkonná riaditeľka neziskovej organizácie Jana Šípošová. Kampaň sa začína v deň 60. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv Valným zhromaždením OSN 10. decembra 1948.
Projekt má osloviť ľudí razantnejšie a adresnejšie, no tiež má priniesť čo najviac financií pre PON. "Nosná téma našej činnosti, teda aj kampane, je obhajoba práv obetí trestných činov vrátane domáceho násilia, obchodovania s ľuďmi, obetí dopravných nehôd, priemyselných či živelných katastrof," uviedla Šípošová. V záujme efektívnejšej práce PON spolupracuje s políciou, ktorá poškodeným osobám poskytuje informácie a kontaktné údaje na organizácie zamerané na pomoc obetiam. Telefónne linky fungujú štyri hodiny denne. "Nemáme dostatok financií, aby sme telefónne služby poskytovali non stop," skonštatovala. Výkonná riaditeľka sa ale na adresu policajných zložiek vyjadrila aj kriticky, podľa nej nemajú dostatok skúseností a vedomostí ako postupovať pri prvom kontakte s osobami, ktoré sa stali obeťou trestného činu. "Nevedia, čo ich čaká alebo čo sa od nich očakáva," upozornila.
V roku 2007 organizáciu oslovilo 1 602 klientov. Z toho tri štvrtiny tvorili ženy. Najväčšiu skupinu, ktorá sa obrátila s prosbou o pomoc, sú ľudia v produktívnom veku. Najmenšou skupinou sú mladí ľudia do 20 rokov.
PON poskytuje svoje služby od roku 1997. Ako Šípošová poznamenala, odvtedy ich kontaktovalo okolo
6 000 ľudí. Išlo o obete, svedkov trestných činov či pozostalých po obetiach. "Poskytli sme im viac ako 17-tisíc konzultácií, pomohli sme im pri policajných výsluchoch, súdnych procesoch a niektorým sme pomohli nájsť nové útočisko, keď potrebovali utiecť pred agresorom," dodala Šípošová.