BRATISLAVA. Výchovní poradcovia na základných a stredných školách, ktorí riešia výchovné problémy či radia v ďalšej profesijnej orientácii žiakom, sa cítia nedocenení. Od ministra školstva Jána Mikolaja žiadajú jasnejšie vymedzenie ich funkcie a zároveň lepšie finančné ohodnotenie. Pomoc im prisľúbili aj školskí odborári, ktorí niektoré ich požiadavky zapracovali do pripomienok k pripravovanému zákonu o pedagogických zamestnancoch. TASR to potvrdil šéf školských odborov Ján Gašperan.
Asociácia výchovných poradcov (AVP) argumentuje aj tým, že pri výkone viacerých aktivít majú len málo času a veľa problémov. Škola im pritom na výkon poradcu môže dať maximálne trojhodinovú úľavu, tvrdia. Nestíhajú napríklad pri vypisovaní prihlášok na stredné a vysoké školy.
Odborári výchovným poradcom, ktorí pôsobia na školách od roku 1962, pomôžu podľa Gašperana aj tým, že od ministra budú žiadať špecializovaný príplatok a lepšie vymedzenie ich pozície. Zákon totiž nevymedzil podľa predsedníčky APV Jarmily Blažekovej právny nárok na primeranú odmenu. "Je to veľmi biedne aj pri finančnom ohodnotení, napríklad triedny učiteľ má príplatok presne vymedzený, kým výchovný poradca nie," komentovala pre TASR s tým, že výška odmeny záleží od riaditeľa školy a častokrát je to len "pár stoviek".
"To nie je pozícia, ktorá by bola atraktívna, pretože je to práca navyše, nie je ohodnotená, časová úľava je minimálna a svoj úväzok musí učiteľ odučiť," zhrnul výchovný poradca na popradskej strednej škole Milan Antaš pre TASR. Upozornil, že napríklad znížený úväzok by im umožnil kvalitnejšiu komunikáciu s rodičmi.
Jarmila Blažeková z asociácie si myslí, že výchovní poradcovia by sa mali stať súčasťou vedenia školy, tak ako je to napríklad v susedných Čechách. Výchovných poradcov tiež podľa nej sklamal nový školský zákon, ktorí ich situáciu nevyriešil. Chcú sa preto obrátiť na ministra školstva a presadiť určité zmeny aspoň v pripravovanom zákone o pedagogických zamestnancoch. "Chceme zmeniť jeho postavenie, musí to byť zaujímavá práca, atraktívna, mal by to byť pripravený človek s praxou, nie náhodný výber, ako to často býva," zdôraznil Antaš.
Ministerstvo školstva SR tieto pripomienky neobíde. "Všetky pripomienky k navrhovanému zákonu o pedagogických zamestnancoch sa vyhodnotia," povedala TASR hovorkyňa ministerstva Dana Španková.
Školský zákon zaraďuje výchovného poradcu do systému výchovného poradenstva a prevencie spolu so školským psychológom, školským špeciálnym pedagógom, liečebným, sociálnym pedagógom a koordinátorom prevencie. Tí spolupracujú najmä s rodinou, školským zariadením, zamestnávateľmi, orgánmi verejnej správy a občianskymi združeniami.
Výchovní poradcovia tiež podporujú výchovný proces, konzultujú so žiakmi o ďalšom štúdiu. Na výchovného poradcu sa možno obrátiť napríklad aj pri šikane.