BRATISLAVA. Miliardový tender na dodávku dopravných lietadiel pre slovenskú armádu vyhrala talianska spoločnosť Alenia Aeronautica. Napísal to dnes server Euro.cz. Víťaz súťaže ponúkol stroj C-27J Spartan. Ministerstvo obrany reagovalo, že tender zatiaľ nie je ukončený.
V jednej z najväčších zákaziek pre slovenskú armádu za posledné roky plánovalo kúpiť minimálne dve lietadlá.
Informácie o víťazstve talianskej firmy ministerstvo nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. "Koncom budúceho týždňa zverejníme podrobnosti (o tendri)," povedal ČTK jeho hovorca Vladimír Gemela.
Slovensko pôvodne predpokladalo, že na nákup lietadiel, ktoré nahradia dosluhujúce Antonovy, vynaloží 2,5 až 7,5 miliardy korún. Podrobnosti o hodnote zákazky a ďalších detailoch má víťaz súťaže a slovenské úrady podľa servra dohodnúť do podpisu zmluvy v januári budúceho roka, celková cena by sa mala pohybovať údajne okolo 120 miliónov eur.
Na dodávkach by sa mala podieľať aj česká firma Aero Vodochody, ktorá vyrába strednú časť krídla Spartana.
Financovanie projektu zatiaľ nie je jasné. Premiér Robert Fico (Smer-SD) koncom októbra vyhlásil, že v štátnom rozpočte na budúci rok nie sú vyčlenené peniaze na nákup strojov. Minister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD) však následne povedal, že prvú splátku by Slovensko malo uhradiť až po dodávke prvého stroja, čo by mohlo byť v roku 2010. Ministerstvo vyhlásilo tender v auguste.
Slovensko v súčasnosti nemá moderný typ lietadla na prepravu vojakov a nákladu. Úvahy o potrebe modernizovať prepravný park armády podnietilo aj najväčšie letecké nešťastie v dejinách Slovenska, pri ktorom v januári 2006 zomrelo v troskách vojenského An-24 viac ako 40 ľudí.
Záujem predať Slovensku vojenské lietadlá prejavili spolu štyri spoločnosti. Okrem Alenia Aeronautica to boli aj americké firmy Lockheed Martin a Boeing a tiež španielska EADS CASA.
Alenia Aeronautica podľa servra naposledy vyhrala s lietadlom C-27J tender v Maroku, ktoré by malo za štyri lietadlá v rôznych prevedeniach, vrátane výcviku, balíka náhradných dielov a logistiky, zaplatiť 137 miliónov dolárov (viac ako tri miliardy korún). V súčasnosti má firma objednávky na 121 strojov tohto typu.
Víťaz súťaže ponúkol stroj C-27J Spartan. Ministerstvo obrany súťaž zatiaľ nekomentovalo, podľa skorších informácií plánovalo kúpiť minimálne dve lietadlá.
Vizitka lietadla C-27J Spartan
Charakteristika: dopravný hornoplošník poháňaný dvomi turbovrtuľovými motormi určený na prepravu vojakov a nákladu
Vznik: stroj vychádza z lietadla Aeritalia G.222, vyvíjaného od konca 60. rokov v Taliansku podľa požiadaviek NATO na lietadlo strednej veľkosti s krátkym vzletom a pristátím; lietadlo nakoniec od konca 70. rokov v NATO používali len talianski vojenskí letci, až začiatkom 90. rokov ho v menšom počte kúpilo aj americké letectvo, ktoré ho nazvalo C-27A Spartan; súčasný vylepšený Spartan začal vznikať koncom 90. rokov v spolupráci talianskeho výrobcu lietadiel Alenia a amerického koncernu Lockheed Martin, používa avioniku a motory väčšieho typu C-130J Super Hercules, čo je vylepšená verzia slávneho štvormotorového herculesa
Rozmery a hmotnosti: rozpätie krídiel 28,7 metrov, dĺžka 22,7 metrov, výška 9,6 metrov; hmotnosť prázdneho lietadla 17.000 kg, maximálna vzletová hmotnosť 30.500 kg
Posádka a náklad: pilot, druhý pilot a operátor nákladu; stroj môže prepravovať 60 vojakov, 46 vyzbrojených výsadkárov alebo 36 nosidiel a šesť členov ošetrujúceho personálu; celkom môže lietadlo niesť 11.500 kg nákladu
Výkony: maximálna rýchlosť 602 km/h, cestovná rýchlosť 583 km/h; maximálny dolet 4260 km, dolet plno naloženého lietadla 1852 km; môže vystúpať do výšky až 9144 metrov
Rozšírenie: C-27J Spartan si vybralo ministerstvo obrany USA ako spoločné dopravné lietadlo pre americké ozbrojené sily, bude ho teda používať tak letectvo ako armáda (prvé stroje prevzali Američania tento rok v septembri); spartany má vo výzbroji aj Taliansko, Bulharsko, Grécko a Litva, objednávky prišli tiež z Maroka, Rumunska a do výzbroje ho má podľa servra Euro.cz zaradiť aj slovenské letectvo
Ostatné:
- strednú časť krídla pre lietadlo vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody
- Taliani ponúkali tieto stroje aj českému letectvu, ktoré ale chce nakúpiť tri lietadlá španielskej firmy CASA C-295M a ďalší stroj vymeniť za nepotrebné bojové lietadlá L-159 Alca; Alenia obchod napadla a podala sťažnosť Európskej komisii, Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže aj ministerstvu obrany.
ČTK
Autor: šif, wikipedia

Beata
Balogová
