BUDAPEŠŤ. Návrhy maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na pracovnom stretnutí s jeho slovenským partnerom Robertom Ficom v Komárne, ktoré neskôr Fico odmietol, prekvapili ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša. Šéf slovenskej diplomacie to uviedol v rozhovore pre dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság.
"Prekvapil ma šesťbodový návrh maďarského premiéra, o ktorom som počul prvýkrát iba na pracovnom stretnutí v Komárne. Ako je to možné, že takéto body nenavrhli Maďari žijúci na Slovensku, ale ani predstavitelia SMK? My sme chceli rokovať o existujúcich problémoch, o krokoch voči prejavom extrémizmu, voči extrémistickým organizáciám, o otázke učebníc pre menšiny, ako aj o ďalších pálčivých otázkach. Na to nám predložil ďalšie požiadavky bez akejkoľvek diplomatickej prípravy," povedal Kubiš.
Gyurcsány v Komárne predložil návrhy, aby v oblasti kultúry a školstva obidve strany poskytli oveľa väčšiu podporu inštitúciám, než je obvyklé, a aby pozitívne diskriminovali ich nároky na rozvoj.
Podľa druhého bodu návrhu by menšinové školy mohli slobodne používať učebnice vydané v druhej krajine. SR a Maďarsko by ďalej podľa Gyurcsánya mali vytvoriť a prijať národné národnostné kódexy správania sa. Na základe parity by mal vzniknúť "súd čestnosti", ktorý by sa mohol vyjadriť v prípade porušenia obsahu kódexu.
Maďarský premiér tiež navrhol založenie inštitútu ochrancu ľudských práv pre národné a národnostné otázky. Posledným návrhom maďarskej strany bolo prehodnotenie zákazu používania národných symbolov na iných ako medzištátnych podujatiach v SR.
Na margo návrhov maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma slovenský minister uviedol, že na Slovensku nie je potrebný ombudsman ani menšinový zákon. "Ochranca ľudských práv v SR totiž funguje na občianskom princípe, teda musí sa zaoberať aj so sťažnosťami občanov maďarskej národnosti. A to aj robí. Práva menšín zaručuje ústava, a aj množstvo ďalších právnych noriem," zdôraznil.
O používaní národných symbolov na štadiónoch Kubiš povedal, že podľa neho je neodôvodnené používať ich na futbalovom zápase dvoch domácich mužstiev a na iných domácich športových udalostiach. "V 90. rokoch som ako riaditeľ centra na odvrátenie konfliktov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) videl, že na Balkáne vyvolalo krvavé potýčky aj používanie rôznych symbolov," dodal.
V otázke prípadov zásahu policajtov v Dunajskej Strede a Hedvigy Malinovej Kubiš pripomenul, že podľa generálneho prokurátora bol dunajskostredský zásah v súlade so zákonom a podobne sa vyjadril aj príslušný parlamentný výbor. Vyslovil nádej, že kauzu bývalej študentky prokuratúra uzavrie v dohľadnom čase. "Pravda musí vyjsť najavo aj v tomto prípade. Slovenskí občania majú právo čo najskôr sa ju dozvedieť," podotkol.
Šéf diplomacie vyjadril takisto nádej, že prezident SR Ivan Gašparovič podpíše nový zákon o používaní geografických názvov v materinskom jazyku menšín v učebniciach pre menšiny a že diskutované čiastkové otázky doriešia potrebnými ustanoveniami.
Kubiš podotkol, že vytvorenie tohto zákona podporila najsilnejšia vládna strana Smer-SD a najmä premiér Fico, a to aj proti vôli dvoch koaličných partnerov, s ktorými vzťah je z pohľadu vládnutia a krajiny životne dôležitý.
"Tento kabinet vyriešil problémy financovania maďarského vysielania verejnoprávneho Slovenského rozhlasu aj Selyeho univerzity v Komárne, my neodmietame riešenie skutočných problémov," zdôraznil.
V súvislosti s Fórom poslancov Karpatskej kotliny (KMKF) zopakoval slovenský postoj, podľa ktorého je neprijateľné, aby fórum fungovalo ako inštitúcia maďarského parlamentu.
K pripravovanej pondelňajšej schôdzke so svojou maďarskou rezortnou partnerkou Kingou Gönczovou Kubiš uviedol, že ich úlohou bude podnietiť prácu zmiešaných komisií, ktoré vznikli v zmysle základnej medzištátnej zmluvy.
"Toto sú tie fóra, na ktorých je možné a kde je potrebné hľadať vzájomne prijateľné riešenia. Treba konečne obsadiť všetky posty spolupredsedov a práca bude môcť pokračovať väčším tempom," uzavrel rozhovor pre Népszabadság Kubiš, podľa ktorého sa v týchto komisiách už aj doteraz zrodili dohody, bez ktorých by boli vzplanuli vášne.