BRATISLAVA. ČTK to povedal minister zdravotníctva Richard Raši, ktorý dnes vyzval verejnosť k zdravšiemu stravovaniu aj počas blížiacich sa Vianoc. Zámer odradiť ľudí od jedenia nezdravej stravy zvýšením jej ceny sa objavil napríklad vo Francúzsku.
"Otvára sa otázka bonusu a malusu. Čiže, keď sa zdravo stravujem, či by som nemal platiť menej, ako keď som z vlastnej viny obézny," zhrnul Raši. Jednou z možností by podľa neho bola napríklad rôzna výška povinných odvodov do zdravotného poistenia. V najbližších rokoch síce zrejme tresty za prejedanie nebudú, ale je to zaujímavý námet na diskusiu, dodal.
Príliš vysoký príjem jedla totiž podľa odborníkov prispieva nielen k vážnym zdravotným problémom, ako sú choroby srdca a ciev, ale aj k rastu nákladov na následnú starostlivosť o pacientov. Len výdavky na liečbu obezity dosahujú úroveň sedem až osem percent zo všetkých zdrojov zdravotníctva, povedal dnes novinárom lekár Ivan Majerčák. V tomto roku by pritom mali zdravotné poisťovne hospodáriť s viac ako 100 miliardami korún (3,32 miliardy eur).
Zdravá strava je navyše podľa Majerčáka už v súčasnosti pre ľudí finančne výhodnejšia než nezdravé jedlo. Ak by aj neušetrili na samotnej potrave, vďaka zdravej strave nebudú priberať a míňať tak peniaze na rozmerné oblečenie či neskôr lieky.
Nezdravé stravovanie a pribúdanie obéznych ľudí zaznamenávajú najmä ekonomicky vyspelejšie krajiny už dlhšie. Vo Francúzsku sa tento rok objavil návrh, aby pre jedlá s vysokým obsahom tukov a cukrov platila vyššia daň z pridanej hodnoty, čím by stúpla ich cena.