BRATISLAVA. V Republikovej rade Strany maďarskej koalície sa podľa šéfa strany Pála Csákyho začalo hovoriť o jeho zotrvaní na predsedníckej stoličke. "Kolega Mede prišiel s procedurálnym návrhom, aby republiková rada začala diskusiu o mojom pôsobení na poste predsedu strany," informoval Csáky po dnešnom zasadnutí RR SMK v Bratislave. Podľa neho dostal návrh bratislavského krajského predsedu SMK Václava Medeho len jeden hlas.
Csáky sa vyjadril aj k novele jazykového zákona, ktorú jeho strana považuje za problém. "Za najväčší problém považujeme to, že sa znova pokúsi zaviesť jazykovú políciu. Sú tam pokuty, možnosti pokút. Nie je jasné, za čo môže byť občan alebo subjekt pokutovaný," povedal Csáky.
Podľa neho nie je jasné, či sa bude postihovať aj nárečie alebo náhodná jazyková chyba. Csáky pochybuje aj o tom, či sa má meniť aj jazykový režim verejných nadpisov v takom zmysle, ako navrhuje Ministerstvo kultúry SR. "My k tomu dáme analýzu. Zverejníme ju o pár dní na našej internetovej stránke," informoval šéf SMK. Podľa neho chcú touto analýzou poukázať na to, že ministerský návrh je minimálne v troch bodoch v rozpore s Európskou chartou o menšinových jazykoch.
Slovensko žije na dlh, žije z minulosti, skonštatoval Csáky
SMK najviac prekáža, že vláda sa nevenuje efektívne riešeniu budúcich ekonomických a finančných procesov. Povedal to šéf strany Pál Csáky. "Slovensko žije na dlh, žije z minulosti," skonštatoval Csáky. Podľa neho túto situáciu podrobili analýze aj odborníci SMK na straníckych schôdzach.
"SMK je kritická v tej veci, že slovenská politická elita nie je pripravená, pravdepodobne, na efektívnejší dialóg v tejto oblasti," zhodnotil Csáky pripravenosť slovenskej politickej špičky na riešenie slovensko-maďarských vzťahov. Podľa neho SMK vítala možnosti stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov z oboch krajín. "Pripravenosť maďarskej strany hodnotíme za oveľa vyššiu, než pripravenosť prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR a premiéra SR," skonštatoval šéf národnostnej strany. "V tejto súvislosti naliehame na prezidenta, aby sa zachoval ako štátnik a aby podpísal tzv. učebnicový zákon, čiže novelu školského zákona," povedal Csáky.
V budúcom roku chce vyjsť SMK v rámci svojej politiky s dvoma otvorenými, citlivými témami. "Prvá téma je novela zákona o štátnom jazyku, ktorú pripravuje ministerstvo kultúry," uviedol Csáky, podľa ktorého z toho bude problém. "A po druhé, je v NR SR otvorený problém okolo poslaneckého návrhu o pomníkoch, ktoré môžu byť nanútené miestnym samosprávam. Z toho môže tiež vzniknúť problém," dodal.
Lídrom SMK do eurovolieb bude Edit Bauer
Lídrom do volieb do Európskeho parlamentu (EP) bude europoslankyňa Edit Bauer. Rozhodla o tom Republiková rada SMK, ktorá schválila kandidačnú listinu do eurovolieb.
Z druhého miesta sa o dôveru občanov bude uchádzať bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku Alajos Mészáros, z tretieho asistent poslanca v EP Attila Lancz, nasleduje Sándor Albert a Szabolcs Hodosy.
Bauer chápe zvolenie za líderku ako uznanie jej práce v europarlamente. Eurokandidátku odsúhlasila republiková rada po treťom kole volieb, v prvom určila líderku, v druhom kole rozhodla o dvojke na kandidátke a v treťom definitívne celú kandidačnú listinu.
SMK podľa slov predsedu strany Pála Csákyho nalieha na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby sa zachoval ako štátnik a podpísal novelu školského zákona upravujúcu používanie geografických názvov v učebniciach národnostných menšín.
Po sérii stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov SR a Maďarska a odmietnutí šiestich návrhov maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya sa podľa Csákyho ukázalo, že maďarská strana bola "pripravenejšia" na efektívny dialóg.
Za otvorené otázky považuje líder SMK novelu zákona o štátnom jazyku, analýzu k nemu strana zverejní v priebehu niekoľkých dní. Podľa Csákyho návrh minimálne v troch bodoch odporuje európskej charte menšinových jazykov. Ako problém vidí SMK aj právnu normu, ktorá by mala umožniť stavať pomníky aj bez súhlasu miestnej samosprávy.
SMK chce vo februári diskutovať aj o vyššej finančnej podpore prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej.
Kozlík: SMK hrá plíživú hru o autonómiu aj v europarlamente
Slovenskí europoslanci za ĽS-HZDS vnímajú aktivity svojho rumunského kolegu maďarského pôvodu Lászlóa Tökésa na pôde Európskeho parlamentu (EP), tie sa však v Bruseli nestretávajú so žiadnou pozornosťou. Povedal to v piatok na stretnutí s novinármi v Bratislave poslanec EP Sergej Kozlík (ĽS-HZDS).
"EP tieto témy neprijíma a ignoruje," povedal europoslanec v súvislosti s podľa neho nenápadnou hrou Tökésa v europarlamente. "Žiaľ, tieto témy sa plíživo rozvíjajú," uviedol aj na margo minulotýždňového (2. decembra) vyjadrenia poslanca SMK Ivána Farkasa pre denník SME, že v strane momentálne nikto nežiada otvoriť otázku územnej autonómie južného Slovenska. Slovo "momentálne" je podľa Kozlíka veľavravné.
Kozlík tiež považuje za "plíživú hru" pozmeňujúce návrhy europoslankyne Edit Bauer (SMK), ktorá ich predložila v "pomerne nenápadnej" správe k materiálu nazvanom Situácia v oblasti základných práv v EÚ v rokoch 2004 - 2007. Ten práve prebieha europarlamentom. Bauerovej návrhy sa týkajú okrem iného cieleného financovania na podporu menšinových jazykov a podpory využívania vhodných druhov samosprávnych riešení. Ide osobné-kultúrne, územné, regionálne autonómie, ktoré sa zakladajú na súhlase väčšinového a menšinového spoločenstva, vysvetlil europoslanec.
Podľa neho to dokazuje, že hra so snahami o autonómiu je zo strany SMK sústavne rozohrávaná. "My nemôžeme zastaviť procedurálne návrhy. Samozrejme, budeme hlasovať proti nim. Týmto len dokumentujem autonomistické tendencie SMK," doplnil.
SMK takúto interpretáciu odmieta. Podľa slov jej predsedu Pála Csákyho europoslanec Kozlík "nie je v tejto veci celkom chápavý".