Spišská Kapitula 29. apríla (TASR) - Sociálno-vzdelávacie centrum Kolpingov dom, zamerané na podporu drobného podnikania, tolerancie a demokracie dnes posvätili v Spišskej Kapitule. Je situované v jednom z kanonických domov v sídle spišského biskupstva, ktoré poskytlo objekt bezplatne. Po rekonštrukcii a vybavení má hodnotu asi 25 miliónov korún, pričom na realizácii sa finančne podieľali partneri z Nemecka. Ubytovacia kapacita nového Kolpingovho domu je 45 osôb. Izby sú vybavené počítačmi s pripojením na internet. Okrem seminárnych miestnosti je tam jedáleň pre hostí a reštaurácia pre verejnosť.
Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ, veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Frank Lambach a ďalší hostia. Ako informovala tajomníčka Kolpingovho diela na Slovensku Margita Marková, v súlade s mottom zakladateľa, nemeckého katolíckeho kňaza Adolfa Kolpinga (1813-1865) je ich zámerom sociálna premena cez premenu človeka. Kolping videl riešenie sociálnych problémov vo výchove človeka a vytváraní lepšej budúcnosti. Zakladal spolky tovarišov, staval pre nich domy a vytváral spoločenstvo. Tovarišské spolky sa postupne zmenili na tzv. kolpingove rodiny, ktoré sú aktuálne aj v súčasnosti poznamenanej ekonomickými problémami a vysokou nezamestnanosťou. Kolpingovo dielo prostredníctvom vzdelávania vedie ľudí k svojpomoci.
Na Slovensku pôsobí 25 kolpingových rodín, ktoré pracujú predovšetkým v sociálnej oblasti. Vzdelávacie a sociálne strediská okrem novootvoreného v Spišskej Kapitule fungujú v Košiciach, kde je centrum pre nezamestnaných s tvorivými dielňami a stálou burzou šatstva. V Štiavnickych Baniach sídli centrum pre koordináciu práce kolpingovskej mládeže, je tam stolársko-rezbárska dielňa, stála burza použitého nábytku a bytových doplnkov.
Z najbližších cieľov spomenula Marková projekty ďalšieho vzdelávania živnostníkov a remeselníkov tak, aby bolo kompatibilné so zahraničím. Ďalšie projekty sa dotýkajú občianskeho porozumenia, tolerancie a demokracie, výchovy mládežníckych animátorov ako aj prípravy asistentov - dobrovoľníkov pre prácu v nemocniciach.