BRATISLAVA. Obvodný úrad (OÚ) v Bratislave podpísal pred niekoľkými týždňami kúpno-predajnú zmluvu s fyzickou osobou na najmenšiu loď s podvozkom, zhabanú bývalému šéfovi skrachovaných nebankových subjektov Vladimírovi Frunimu. Zmluvu schvaľuje Ministerstvo vnútra (MV) a Ministerstvo financií (MF) SR.
"Ak všetko pôjde dobre, do konca januára by sme mohli poslať výzvu na zaplatenie," uviedol pre TASR prednosta OÚ Otto Galis. V prípade, že si to kupec do 60 dní rozmyslí a nezaplatí, kúpno-predajný vzťah skončí.
V súčasnosti sa prihlásila právnická osoba, ktorá ponúkla za zostávajúce lode na Slovensku a v Chorvátsku asi 55 percent z ceny podľa súdno-znaleckého posudku. Bratislavský OÚ urobil podľa zákona na ne ponukové konanie pre samosprávu, zatiaľ však nikto neprejavil záujem.
"Keď sa to nenaplní, budeme sa snažiť predať ich záujemcovi, ktorý ponúkol nižšiu cenu," pre TASR Galis s tým, že nepredpokladá ďalšie ponukové konanie. Úrad sa asi bude uberať cestou predaja za takúto cenu. "Pre nás je už teraz efektívne akokoľvek sa zbaviť lodí, a 55 percent ešte zákon povoľuje, aby sme ich predali en bloc. Pod 50 percent by muselo byť ďalšie konanie, čo by bolo komplikované časovo a finančne," vysvetlil. Ak by OÚ podpísal túto zmluvu o predaji, opäť ju postúpi na schválenie MV SR a MF SR.
Prednosta Galis bol v Chorvátsku, kde zistil fyzický stav lodí a podpísal zmluvu na minimálny dlhodobý nájom miesta v maríne na štyri mesiace, čo bude stáť OÚ asi 300.000 Sk (9958 eur).
Všeobecná hodnota najväčšej lode Maxum je 4.053.309 Sk (134.545 eur) a menšej Bayliner Classic 592.925 Sk (19.682 eur) vrátane DPH, obe lode sú v Chorvátsku. Hodnota lodí uskladnených v Bratislave, napríklad Regal Commodore je 494.400 Sk (16.411 eur) či Bayliner Capri 226.852 Sk (7530 eur).
Majetok po Frunim dopravili na Slovensko minulý rok v dvoch transportoch, 30. novembra to boli dve vozidlá, motorový čln, dva počítače a tri telefóny a 6. decembra dva motorové člny. Majetok spravuje OÚ na základe poverenia Špeciálneho súdu.
Pri krachu nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia sa stratili úspory desaťtisícok ľudí. Od roku 1997 do 4. februára 2002 uzatvorili spoločnosti vyše 850.000 zmlúv, výška vkladov bola takmer 63 miliárd Sk (209,1 milióna eur). Špeciálny súd odsúdil Fruniho na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine.