BRATISLAVA. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR ostro protestuje proti spôsobu, akým v piatok (12. decembra) denník SME na svojej internetovej stránke informoval o skončenom summite EÚ v Bruseli.
Reaguje tak na článok redaktora Štefana Hudeca, v ktorom sa podľa slov tlačového odboru autor pokúsil znehodnotiť a znevážiť výsledky, ktoré dosiahla na summite slovenská delegácia vedená premiérom Robertom Ficom.
Za trápne považujú spochybňovať slovenský návrh, jeho obsah a všeobecnú akceptáciu, ktorá sa ukázala už minulý týždeň na regionálnom summite v Poľsku. "Kompromisným návrhom, s ktorým prišlo práve Slovensko, získali nové členské štáty EÚ dodatočný limit 2 % emisií, čo pre ne predstavuje miliardové hodnoty," uvádza sa v stanovisku Úradu vlády.
Premiér tiež označil za trápny pokus redaktora denníka vytvoriť o ňom obraz ako o politikovi, s ktorým nikto na zasadaniach Európskej rady nekomunikuje, či ktorý nekomunikuje s nikým.
Denník v článku napísal, že premiér na "energeticko-klimatickom summite hýril energiou" a pochválil sa, čo všetko vybojoval pre Slovensko. Podľa SME ide u Fica o zmenu slovníka, pretože "na predchádzajúcich summitoch sa Robert Fico väčšinou nudil. Hovoril, že ho frustrujú nekonečné debaty o reforme európskych inštitúcií a že lídri by sa mala zaoberať tým, čo trápi bežných ľudí". Autor tiež doplnil, že o pozmeňujúcom návrhu "napríklad česká či lotyšská delegácia vôbec nehovorila ako o slovenskom a tvrdili, že Bratislava žiadnu zásadnú úlohu v rokovaniach nehrala".
Dohoda o klimatickom balíčku je podľa premiéra pre Slovensko úspechom, pretože európski lídri akceptovali slovenský návrh na dodatočnú redistribúciu emisných kvót a zohľadnili úsilie starých členských krajín pri redukcii emisií oxidu uhličitého (CO2) v období rokov 1990 - 2005.
"Na základe návrhu, ktorý predložila slovenská strana, bol zvýšený podiel týchto emisných povoleniek o 2 %. Pre Slovensko to znamená odhad príjmu okolo 4,5 miliardy Sk v rokoch 2013 - 2020. Pokiaľ ide o príjmy z predaja týchto povoleniek, je to na úrovni 500-800 miliónov eur ročne. Toto bude v príjmoch do štátneho rozpočtu SR a z tohto bude možné financovať projekty, ktoré sú pre ďalší rozvoj SR mimoriadne dôležité," informoval v piatok šéf slovenského kabinetu po skončení summitu.