Bratislava 29. apríla (TASR) - Do návrhu nového vysokoškolského zákona, ktorý ostro kritizovala akademická obec, zapracovalo Ministerstvo školstva (MŠ) SR väčšinu jej pripomienok. Podľa prorektora Univerzity Komenského (UK) Ivana Ostrovského by terajšia verzia návrhu bola ideálnym východiskom pre diskusiu v akademickej obci, ktorá sa však už uskutočnila. MŠ SR predloží návrh zákona na rokovanie vlády začiatkom mája.
MŠ SR sa podľa jeho štátneho tajomníka Martina Fronca rozhodlo akceptovať pripomienky k navrhovaniu členov tzv. správnej rady VŠ. Na rozdiel od pôvodnej verzie, bude ministerstvo navrhovať len polovicu členov rady a zvyšok navrhne rektor po súhlase Akademického senátu univerzity, uviedol Fronc pre TASR. Túto úpravu ocenil aj predseda Rady vysokých škôl (RVŠ) Libor Vozár. RVŠ totiž namietala proti návrhu, aby správna rada, ktorá bude v budúcnosti plniť dôležitú kontrolnú funkciu pri predaji majetku VŠ, mala len jediného nominanta univerzity. Podľa Ostrovského by mal zákon garantovať, že minister, ktorý má členov správnej rady menovať, nebude môcť odmietnuť návrhy rektora a AS.
Predseda RVŠ ocenil, že ministerstvo v novom zákone ponechalo na žiadosť VŠ pôvodné právomoci senátov, predovšetkým schvaľovanie rozpočtu. Podľa Ostrovského však aj nová verzia zákona "napáda akademické slobody a práva", pretože ponecháva uznesenie o nútenej správe ministerstva nad vysokou školou v prípade porušenia zákona a to bez ďalšieho spresnenia. MŠ SR vyšlo v ústrety akademickej obci aj tým, že zrušilo rozhodnutie o nominovaní svojho člena do štátnicovej komisie. Ostrovský ocenil ďalšiu zmenu, ktorou je zjednodušenie systému vysokoškolských titulov. Ako dodal, "kus dobrej roboty urobilo ministerstvo aj v oblasti budúceho financovania univerzít".
MŠ SR v prepracovanom návrhu zákona nezohľadnilo požiadavku RVŠ zachovať právnu subjektivitu fakúlt, ktorú považuje za neodôvodnenú. Podľa Fronca je dostačujúce, že zákon jasne definuje všetky kompetencie fakúlt, pričom ministerstvo je pripravené tento zoznam rozšíriť o ďalšie návrhy.
Otvorenou zostala otázka zabezpečenia doktorandského štúdia. MŠ SR neustúpilo od pôvodného návrhu, ktorý odmietajú VŠ, ale aj Slovenská akadémia vied, aby doktorandské štúdium po dohode s univerzitou mohli poskytovať aj externé vzdelávacie inštitúcie. Zatiaľ, čo SAV chce byť aj naďalej v príprave doktorandov nezávislá, zástupcovia univerzít tvrdia, že ak chce akadémia poskytovať najvyššiu formu VŠ vzdelania, mala by sa integrovať, alebo pretransformovať na univerzitu. "Akadémia nemôže súčasne plniť funkciu poradného orgánu, rozdeľovať peniaze a vykonávať vedeckú činnosť", tvrdí Ostrovský.
*jh som