MARTIN. Scrabble, ktorého základom je skladanie slov z písmen, na Slovensku v popularite ešte stále o krôčik zaostáva za tradičnými spoločenskými hrami ako Človeče, nehnevaj sa alebo Dáma. Väčšej obľube by možno pomohlo, keby túto hru propagovala populárna osobnosť ako napríklad pesničkár Jaromír Nohavica v Česku. Aj napriek tomu sa však nájdu i na Slovensku desiatky a možno až stovky priaznivcov, ktorí pri scrabble dokážu presedieť mesačne až 150 hodín.
"V Česku je scrabble populárnejšie. Prínosom je Nohavica, ktorý je predsedom Českej asociácie scrabble. Táto osobnosť priťahuje dosť veľa ľudí, ktorí takto majú možnosť stretnúť sa s ním. Popularite u nás by pridalo, keby sa nejaký športovec či hudobník angažoval v prospech hry," povedal ČTK šéf Slovenského spolku scrabble Rastislav Michalka.
Na Slovensko podľa neho dorazila hra pred približne 15 rokmi. Niektorých nadšencov časom omrzelo "obývačkové" hranie a preto si v roku 1998 založili spolok, ktorý teraz sídli v Martine. V súčasnosti má 35 členov, ktorí chodia na turnaje po celom Slovensku a s obľubou hrajú tiež na internete.
"Je však veľa rodín, aj v mojom okolí, ktorí scrabble hrávajú, ale nechcú to robiť súťažne. Proste si len tak zahrajú, ale nechcú sa stresovať na turnajoch," dodal Michalka.
Scrabble vraj láka nadšencov rôznych profesií, keď nad hracím poľom sedia železničiari, žiaci, študenti, učitelia, strážnici, právnici či obchodní cestujúci. Pri hre so slovami si s obľubou krátia voľné chvíle tiež dôchodcovia. "Je to hra pre každého, nedá sa povedať, ktorá skupina je tomu viac naklonená," poznamenal predseda spolku. Pripustil, že na turnajoch je vidieť o niečo viac mužov, ženy však patria medzi výborné hráčky.
Niektorí "fanatici" vraj dokážu presedieť pri svojej obľúbenej zábavke mesačne aj 150 hodín. Scrabble neraz prepadnú celé rodiny, pričom nie je výnimkou, že "dospelákov" dokáže poraziť aj päťročné dieťa. Silné rodinné klany, ktoré sú preborníkmi v scrabble, sú napríklad v Prešove či Košiciach.
"Pri scrabble je potrebné počítať, kalkulovať, vymyslieť niečo, aby bol človek o krok pred súperom. Hra je o tom, akým spôsobom človek ovláda slovnú zásobu a morfológiu. Je to tvrdý taktický boj, ako vybabrať so súperom," dodal Michalka.
Predavači v niektorých obchodoch v Žiline a Martine pripustili, že scrabble sa síce nepredáva tak dobre ako napríklad tradičné Človeče, nehnevaj sa, patrí však medzi žiadanejšie spoločenské hry. Niektorých záujemcov možno odrádza cena, ktorá sa pohybuje okolo 900 korún (takmer 30 eur).
Hru scrabble vymyslel počas hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia nezamestnaný Američan Alfred Butts. Pôvodne sa hra volala Lexico, Criss-Cross či Criss-Crosswords. Buttsovi sa s hrou najskôr nedarilo preraziť. Zlom nastal až v roku 1948, keď sa s ním dohodol James Brunot, ktorý začal hru vyrábať a predávať pod menom Scrabble.