BRATISLAVA. Počet prevádzkovaných skládok odpadov na Slovensku sa po novom roku výrazne zmení. Tie, ktoré nespĺňajú európske normy, budú musieť po 31. decembri tohto roku ukončiť svoje činnosti a následne sa zakonzervujú. "V roku 2009 bude musieť byť uzatvorených 40 skládok odpadov spadajúcich pod zákon o integrovanej prevencii," uviedol pre TASR hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek. Priblížil, že po ukončení činnosti a uzatvorení sa na týchto skládkach vybuduje tesnenie a drenáž na odvádzanie vôd a plynov. Uzatvorené skládky sa budú podľa Štefáneka najmenej ďalších 30 rokov monitorovať.
Koaliční poslanci chceli novelou zákona o rastlinolekárskej starostlivosti, ktorou bol nepriamo novelizovaný aj zákon o odpadoch, posunúť spomínaný termín na 15. júl budúceho roku. Prezident SR Ivan Gašparovič však právnu normu vrátil na opätovné prerokovanie Národnej rade SR. Podľa hlavy štátu ustanovené prechodné obdobie za účelom transpozície európskej smernice o skládkach odpadu už uplynulo a preto už nemožno daný termín meniť. Európska únia vyvíja na členské štáty tlak ohľadne postupného zatvárania skládok a obmedzovania ich počtu, keďže súčasné moderné odpadové hospodárstvo stavia skládkovanie odpadov na posledné miesto.
Ak chceli prevádzky chemického priemyslu, medzi ktoré patria aj skládky, pokračovať vo výrobe, museli do 30. októbra 2007 získať integrované povolenia týkajúce sa ochrany ovzdušia, vôd a odpadového hospodárstva. "Doteraz sme vydali 1139 integrovaných povolení, z toho 442 integrovaných povolení sa týkalo zmien v už predtým vydaných povoleniach," objasnil Štefánek. Povolenia sú povinné od určitej kapacity aj pre prevádzky v oblasti energetiky, spracovania kovov a nerastov, pri nakladaní s odpadom, ako aj v niektorých ďalších odvetviach. Ak po uvedenom termíne vykonávajú podnikatelia činnosť bez povolenia alebo v rozpore s ním, môže im inšpekcia uložiť pokutu až do desať miliónov Sk (331.939 eur).
V SR sa v súčasnosti prevádzkuje okolo 160 skládok odpadov. Odhaduje sa, že sa u nás tiež nachádza asi 6000 až 8000 čiernych skládok. Väčšinou komunálny odpad je najčastejšie nelegálne odkladaný v blízkosti vodných tokov, v kameňolomoch, na okrajoch poľných ciest alebo pri hnojiskách. K znečisťovaniu životného prostredia prispieva aj nelegálny dovoz odpadov zo zahraničia. V roku 2007 zistila inšpekcia deväť pokusov o nezákonnú cezhraničnú prepravu na územie Slovenska, pričom sa odpad dovážal najmä z Maďarska. Išlo napríklad o dovoz papiera, plastov či pneumatík.