STARÉ HORY. Napriek tomu, že je polovica decembra, vo vyšších polohách Veľkej Fatry sa ešte stále nachádzajú vtáky, ktoré už dávnejšie mali odletieť do zimovísk v južnej a juhozápadnej Európe. Odletieť na zimu do dočasného domova "odmietlo" niekoľko slávikov červienok a vrchárok modrých.
"Popri niekoľkých samčekoch drozda čierneho, ktorého lesné populácie boli ešte v nedávnej minulosti tiež sťahovavé, patria červienka a vrchárka k ďalším dvom migrantom, ktorí sa rozhodli zostať vo svojich rodiskách a nerešpektovať nepísaný zákon migrácie. Pravdepodobne aj preto, že ani vo vyšších polohách nie je sneh a nemrzne tam ani počas noci, čo im umožňuje nájsť si dostatok potravy a prežiť," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Aký osud však postihne tieto sťahovavé operence pre ich pokus o prezimovanie vo svojom rodisku, je len ťažké predpokladať. Ak bude v horských a podhorských oblastiach menej snehu a nájdu si tam potravu, pretože si ju hľadajú na zemi, tak prežijú. Keď však napadne veľa snehu, ich šanca nájsť si potravu bude len malá a nádej na prežitie klesne. Akú-takú nádej na prečkanie zimy budú mať iba v blízkosti horských bystrín a jarčekov, kde sa vždy nájdu okopnené miesta a na nich potrava. Takéto stanovištia vyhľadávajú už spomenuté jedince drozda čierneho, dodal Saniga.
Prezimovanie niektorých sťahovavých vtákov vo svojich rodiskách súvisí s globálnym otepľovaním Zeme. Tým sa zlepšujú klimatické pomery, a teda aj podmienky na prežitie sťahovavých operencov v ich trvalých domovoch, v tomto prípade v strednej Európe. Odborníci predpokladajú, že s postupným otepľovaním Zeme sa tomu prispôsobia aj sťahovavé operence zo severu Európy a následne sa prestanú sťahovať do svojich prechodných domovov na juh a "prekategorizujú" sa tak zo sťahovavých druhov na stále, uzavrel Saniga.