BRATISLAVA.. Príslušník Policajného zboru SR je od dnešnej polnoci oprávnený vykázať osobu dopúšťajúcu sa domáceho násilia z bytu a zakázať jej vstup do neho na 48 hodín. Táto novinka vyplýva z novely zákona o Policajnom zbore, ktorá dnes nadobudla účinnosť. Vynovená právna norma podľa ministerstva vnútra (MV) umožní účinnejšie bojovať proti domácemu násiliu a pomôže zabrániť ďalšiemu ohrozeniu osôb.
Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák sa už skôr vyjadril, že policajt dokáže na mieste činu dostatočne vyhodnotiť, či má využiť toto oprávnenie a vykázať osobu z bytu. "To by sme sa potom museli baviť o rôznych opravných prostriedkoch pri každom zákroku policajta," reagoval minister na otázku, či novela počíta s opravným prostriedkom v prípade, že by bolo obvinenie z domáceho násilia vymyslené.
"Policajt je ten, ktorý má vec vždy osobne na mieste vyhodnotiť. To robí v mnohých iných prípadoch, kde prichádza k oznámeniam v rôznych iných priestupkoch a trestných činoch, ktoré nemusia vždy byť násilím," podčiarkol Kaliňák. Podľa neho sú policajti na rozhodovanie sa v zložitých situáciách dostatočne vzdelaní a vyškolení.
Navyše celú situáciu zo zákona do dvoch dní posúdi súd, ktorý môže zákaz vstupu do bytu stanoviť aj dlhodobo, predbežným opatrením. "Je dôležité, aby mohol niekto tretí rozhodnúť o tom, aby nebol ďalej človek, predovšetkým žena, ohrozený domácim násilím. V minulosti sa často stávalo, že policajti prišli a nemali veľmi ako zakročiť. Ak aj zakročili, vzápätí sa páchateľ vracal domov," dodal minister.
K oprávneniam policajta pribudne aj zaistenie osoby nachádzajúcej sa na mieste trestného činu bezprostredne po jeho spáchaní a pri ktorej nie je zrejmé jej postavenie k páchateľovi, resp. k trestnému činu. V mnohých prípadoch sa totiž podľa MV nedá okamžite zistiť, či ide o ďalšieho páchateľa, spolupáchateľa, pomocníka alebo len nezúčastnenú osobu. V súčasnosti takéto osoby nemožno zadržať, predviesť, ani zaistiť. Takáto osoba by mohla svojím konaním mariť prebiehajúci zákrok polície.
Novela spresňuje aj zákaz používania označenia "Policajný zbor" a "Polícia". Takisto spresňuje podmienky na poskytovanie informácií a osobných údajov do štátov EÚ na účely odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti. Novela zároveň aplikuje niektoré ustanovenia platné v iných právnych úpravách (trestné kódexy a pod., pozn. TASR) a reaguje na podnety z praxe.