BRATISLAVA.
Vyplýva to z novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorý chce ministerstvo školstva predložiť do konca týždňa do vlády spolu s ďalšími normami. Vláda Roberta Fica už obmedzila zdravotné poisťovne pri použití zisku, ktorý musí ísť na zdravotnú starostlivosť.
Minister školstva Ján Mikolaj dnes pred novinármi argumentoval tým, že súkromné školy dostávajú peniaze aj od štátu prostredníctvom balíka peňazí na jedného žiaka, takzvaného normatívu. "Výber školného zvýhodňuje súkromné školy pred verejnými, ktoré tak nemôžu urobiť," doplnil Mikolaj. Súkromné školy tak budú môcť použiť školné podobne ako peniaze od štátu, a to napríklad na mzdy učiteľov, odvody, modernizáciu učebných pomôcok či prípadnú nápravu havarijných situácií. "Nie však na výstavbu budov, musí to ísť do výchovy a vzdelávania," doplnil Mikolaj.
Ďalší zákon z dielne ministerstva by mal priniesť daňové stimuly pre podnikateľov, ktorí podporia výchovu a vzdelávanie na stredných odborných školách z vlastných peňazí. "Peniaze pritom nesmú ísť na mzdy, ale len do výchovy a vzdelávania," upozornil Mikolaj. Tvrdil, že o daňových stimuloch rokoval aj s ministerstvom financií.
Zmeniť by sa mali tiež pravidlá pre odmeňovanie učiteľov, ministerstvo chce do vlády predložiť návrh zákona o pedagogických zamestnancoch. Učitelia budú podľa neho rozdelení na základe vzdelania do štyroch tried a štyroch stupňov, ktorým bude zodpovedať konkrétny príplatok. Ak si doplnia vzdelanie či získajú takzvané kredity napríklad za napísanie učebnice, plat by sa im mal zvýšiť. "Plat sa tak môže zmeniť aj o 60 percent," tvrdil Mikolaj. Zotrvanie v konkrétnom stupni s príslušným príplatkom bude platiť sedem rokov. Ak učitelia nezískajú ďalšie vzdelanie alebo nové kredity, prepadnú sa podľa šéfa úradu nižšie, a prídu tak o príplatok.
Učitelia by po novom mali mať status verejného činiteľa, čím chce minister posilniť ich postavenie a bezpečnosť. "Naďalej však budú môcť podnikať a nemusia podávať majetkové priznanie," poznamenal Mikolaj.
Ministerstvo školstva ďalej navrhlo, aby verejné vysoké školy mohli zakladať obchodné spoločnosti, alebo do nich vstupovať vlastným majetkom. Mikolaj ubezpečil, že školy v prípade krachu týchto spoločností o majetok prísť nemôžu. Štát by mal vo forme dotácie podporovať po novom súkromné zahraničné vysoké školy, ktoré získajú akreditáciu. Vysokoškoláci tiež budú môcť podľa návrhu skončiť štúdium na inej vysokej škole, ako začali.
Príslušné normy predloží ministerstvo školstva do vlády, aby mohli vstúpiť do praxe, musí ich schváliť aj parlament a podpísať prezident.
Budúcoročný rozpočet ministerstva školstva počíta so sumou 2,17 miliardy eur (65,37 miliardy Sk), čo je približne o 330 miliónov eur (10 miliárd Sk) viac ako v tomto roku. Ďalšie miliardy korún dostane školstvo prostredníctvom rozpočtov obcí, miest a samosprávnych krajov.