PREŠOV. S finančnou podporou 250-tis. € (7,532 mil. Sk) z Rómskeho vzdelávacieho fondu sa v 13 materských školách v Prešovskom kraji realizoval národný pilotný projekt Poďme spolu do školy – Koncept integrovaného vzdelávania rómskych študentov na Slovensku – Podpora implementácie.
Do projektu sa zapojilo 612 rómskych detí a 240 učiteľov materských a základných škôl. Jeho cieľom bolo podchytiť rómske deti, aby navštevovali zmiešané triedy v materských školách, zlepšiť kvalitu ich vzdelávania školením učiteľov a získať pre tento projekt rómske aj nerómske komunity. Projekt sa začal v auguste 2006 a skončí posledným dňom tohto roku. Príjemcom podpory bolo Ministerstvo školstva SR.
Zaškolenie 240 učiteľov materských a základných škôl malo na starosti Metodicko-pedagogické centrum v Prešove, ktoré bolo aj koordinátorom projektu. Ďalšie aktivity spojené s integráciou detí a komunikáciou s rodinami mali na starosti prešovské občianske združenia Asociácia rómskych žien a Vyrovnávanie šancí.
Ako uviedla na dnešnej tlačovej besede koordinátorka predškolského vzdelávania z OZ Vyrovnávanie šancí Edita Kovářová, pri výbere vhodných predškolských zariadení sa stretli aj s odmietnutím. Projekt neprijali v obciach Žehňa či Víťaz v Prešovskom okrese. Tam, kde sa realizoval, boli rôzne bariéry, ktoré sa postupne podarilo prekonávať aj vďaka spolupráci so starostami a farskými úradmi.
Ťažšie bolo presadiť projekt v mestách, kde mali nerómski rodičia možnosť voľby medzi viacerými predškolskými zariadeniami. Rómske rodiny, na ktoré sa zo zákona nevzťahovala dotácia v hmotnej núdzi, dostali vďaka tomuto projektu pre svoje deti podporu na stravné, školné, materská škola im kúpila základné oblečenie, pyžamká, papuče, domáce oblečenie, rukavice. Škôlky získali finančný príspevok na nákup materiálu na rôzne aktivity, divadelné predstavenie a výlet do ZOO. Rómski rodičia prispievali na pobyt v materskej škole iba symbolickou sumou okolo 100 Sk (3,319 €) na jedno dieťa na mesiac.
Učitelia sa zúčastnili na dvoj- až trojdňových kurzoch organizovaných Metodicko-poradenským centrom v Prešove, kde absolvovali 40 hodín odborného vzdelávania. Frekventanti vydali 15 publikácií, ktoré sú metodickou pomôckou vychádzajúcou z praktických skúseností s prácou v integrovaných triedach materských škôl. V Prešove sa dnes koná k tejto problematike odborná konferencia.
Národná koordinátorka projektu Katarína Ondrášová z ministerstva školstva uviedla, že sa budú usilovať získať ďalšie financie na pokračovanie projektu a jeho rozšírenie na územie celého Slovenska.