BRATISLAVA. Senát Krajského súdu (KS) odročil dnes hlavné pojednávanie o tzv. kolkovej afére, ktorá sa odohrala pred viac ako 14 rokmi a v ktorej okrajovo figurujú aj mená známych slovenských politikov, finančníkov či bývalých a súčasných príslušníkov bezpečnostných zložiek na 13. februára.
Dnešného procesu sa zúčastnil už len jen jeden z kvarteta obžalovaných - Vladimír. M. Ďalší Miroslav W. požiadal o pojednávanie v neprítomnosti a zvyšní dvaja - Francisc F. a údajný hlavný aktér Peter R. tak urobili už počas predchádzajúcich pojednávaní. Na proces sa dnes dostavili len dvaja svedkovia z deviatich predvolaných. Vypovedať prišiel aj bývalý člen vyšetrovacieho tímu, ktorého na dnešnú výpoveď Ministerstvo vnútra zbavilo mlčanlivosti.
Podľa jeho slov informáciu, že na Slovensku "istá skupina osôb" pripravuje výrobu falošných kolkov získali od orgánov z Českej republiky. Tento bývalý vyšetrovateľ, rovnako ako jeho bývalí kolegovia počas posledných pojednávaní potvrdil, že vyšetrovací tím mal svoju kanceláriu dislokovanú v objekte Slovenskej informačnej služby (SIS). Nevedel odpovedať na otázku jedného z advokátov, prečo tím rezortu MV SR pôsobil v priestoroch iného štátneho orgánu, teda na základe akej zákonnej úpravy. Vyšetrovateľ sa operatívne stretával s ďalším obžalovaným Ivanom N., alias Ivanom Š., ktorého v roku 1996 zastrelili. Táto osoba mala údajne kvarteto udať a dokonca spolupracovať s políciou, či dokonca byť členom vyšetrovacieho tímu. Ivan Š. mal prezývku farár, keďže sa podobal na istého slovenského kresťanskodemokratického politika a používal aj rovnaké meno.
Naposledy sa v tejto kauze malo pojednávať 30. septembra - proces však odročili pre práceneschopnosť predsedníčky senátu. Na pojednávanie sa vtedy dostavil vypovedať bývalý viceguvernér Marián Tkáč a ďalších päť svedkov. Ako svedok neprišiel opätovne vypovedať bývalý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Masár. Tkáč bol predvolaný aj na dnes - nedostavil sa však. Tkáča, ako aj Masára predvolali na odročené februárové pojednávanie.
Predtým sa v tomto prípade pojednávalo koncom mája, kedy trojčlenný senát odročil proces na neurčito, aby zistil aktuálne adresy svedkov, ktorí sa doteraz na pojednávania nedostavili.
V tomto prípade sa predtým pojednávalo už aj koncom marca a začiatkom februára. Na proces sa v marci dostavila len jen jedna svedkyňa z deviatich predvolaných. Pôvodne sa malo v tejto kauze pojednávať aj 1. apríla čítaním listinných dôkazov. Obhajoba však požiadala, aby najskôr vypočuli ďalších svedkov vrátane expremiéra Vladimíra Mečiara či exguvernéra Národnej banky Slovenska Masára, bývalého finančníka Tkáča a iných osôb. Obžaloba uvádzala až 65 svedkov, právni zástupcovia obžalovaných mali zvážiť, ktorých z nich budú žiadať vypočuť a u ktorých bude stačiť prečítať písomné výpovede.
Na marcový proces prišla len jedna svedkyňa, zamestnankyňa NBS Ľubica P., ktorá priblížila, ako prebiehala výmena bývalej federálnej meny a okolkovaných bankoviek. V druhý deň posledného februárového hlavného pojednávania predvolal súd päť svedkov, dostavili sa štyria. Išlo o príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorých v tomto prípade zbavil mlčanlivosti minister vnútra SR. Medzi svedkami bol jeden znalec z kriminalistického ústavu, bývalý zástupca veliteľa protidrogovej brigády Prezídia Policajného zboru a ďalší člen špeciálneho tímu, ktorý prípad vyšetroval.
V prípade okrajovo figurujú aj známe mená slovenských politikov, finančníkov a iných prominentov, napríklad Mečiar, exguvernér Masár, exguvernér Českej národnej banky Josef Tošovský, šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslav Svěchota, dokonca údajne neznámy juhoslovanský generál či ďalší slovenskí politici.
V kauze sú obvinení spomínaní Peter R., Vladimír M., Miroslav W. a rumunský Slovák Francisc F., ktorých obžaloba viní podľa paragrafu 140 z falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov. Za to im hrozí v prípade dokázania viny päť- až desaťročný trest odňatia slobody. V prípade figuroval ako obžalovaný aj Jozef N., alias Ivan Š., prezývaný aj ako farár, ktorého koncom júla 1996 zastrelili. Údajne mal s políciou spolupracovať a kvarteto dokonca udať. Obvinení vraj v roku 1993 vyrobili falzifikáty kolkov v nominálnej hodnote 1000 Sk, a to najmenej 91.000 kusov. Bolo to v období, keď sa federálne tisíckorunáčky dali vymeniť už len na špeciálnu žiadosť v banke. V kauze figuruje meno bývalého, už nebohého šéfa kontrarozviedky SIS Svěchotu, ktorého v minulosti vo svojich výpovediach viackrát spomenul Peter R. a aj obžalovaný Miroslav W. Exfunkcionár SIS údajne mal byť jedným z organizátorov celého prípadu.
Na februárovom pojednávaní jeden z bývalých vyšetrovateľov prípadu priznal, že špeciálny vyšetrovací tím kriminalistov mal kanceláriu v jednej z budov SIS v Bratislave. Nevedel si však spomenúť, kto napokon nariadil, aby Jozef N., alias Ivan Š., spolupracoval s tímom. Miroslav W. odmietol obžalobu, uviedol, že poznal len jedného z obžalovaných. V prípade podľa jeho slov išlo o vyhotovenie nie falošných kolkov, ale o fotokópie plagátovou formou na reklamné účely. Na výrobu "týchto plagátikov" dostal on a Vladimír M. zálohu 20.000 mariek a zákazku si od neho objednal Peter R. Obžalovaný argumentoval, že prípad sa stal takmer pred 15 rokmi a na veľa skutočností sa už nepamätá.