SME

Gašparovič vetoval maďarské názvy v učebniciach

Prezident Ivan Gašparovič nepodpísal novelu školského zákona, ktorá mala zabezpečiť používanie maďarských zemepisných názvov v školských učebniciach pre túto menšinu.

Prezident Ivan Gašparovič nepodpísal novelu školského zákonaPrezident Ivan Gašparovič nepodpísal novelu školského zákona (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič nepodpísal novelu školského zákona, ktorá mala zabezpečiť používanie maďarských zemepisných názvov v školských učebniciach pre túto menšinu. ČTK to dnes potvrdila prezidentská kancelária.

Gašparovič poslancom navrhol zákon pri novom hlasovaní zamietnuť. Na prehlasovanie jeho veta je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Prezident vytkol novele nejasnosť a tvrdil, že zmena by si vyžiadala aj úpravu ďalších zákonov.

"Uvádzanie geografických názvov v učebniciach vydávaných v jazyku príslušnej národnostnej menšiny si vyžaduje novelizáciu viacerých zákonných úprav v záujme princípu právneho štátu a jednotnosti právneho poriadku Slovenskej republiky," uvádza sa v odôvodnení prezidentovo rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

O nepodpísanie novely žiadal prezidenta aj predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota, ktorý mu zaslal otvorený list. Podľa Slotu je novela školského zákona neústavná a protizákonná.

Szigeti: Veto prináša školákom tie "najkrajšie" Vianoce

Predseda SMK Pál Csáky pre sme.sk povedal, že Gašparovič svojim rozhodnutím povýšil záujmy svojej prezidentskej kampane nad záujmy spoločnosti. "SMK mala už dávnejšie taký názor, že prezident Ivan Gašparovič nie je schopný vykonávať svoju funkciu nadstranícky a na štátnickej úrovni. Záujmom spoločnosti je, aby táto nešťastná kauza bola doriešená na úrovni status quo z minulých desaťročí. SMK dúfa, že 107 poslancov Národnej rady, ktorí hlasovali za tento zákon, nájde v sebe tolko sily, že prelomí prezidentské veto," dodal Csáky.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec SMK László Szigeti ironicky poznamenal, že vetovaním školského zákona Gašparovič pripravil pre žiakov škôl s vyučovacím jazykom maďarským "tie najkrajšie" Vianoce.

Poslanec SNS Rafael Rafaj ocenil prezidentovo rozhodnutie: "Slovenská národná strana víta očakávané štátnické rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky nepodpísať zákon, ktorý bol v kolízii napríklad so zákonom o štátnom jazyku, ale aj o geodézii a kartografii."

Kubiš použil maďarské názvy ako gesto, teraz chce vysvetľovať

Minister zahraničných vecí Ján Kubiš nebude komentovať rozhodnutie prezidenta nepodpísať novelu školského zákona, ktorá určovala písanie názvov v učebniciach najskôr v menšinovom a potom v štátnom jazyku.

"Nebudeme to komentovať, pretože novela sa vráti do parlamentu, legislatívny proces ešte nie je ukončený," povedal Kubišov hovorca Ján Škoda.

SkryťVypnúť reklamu

Ak Maďarsko požiada o vysvetlenie, Kubiš je pripravený im situáciu okolo novely objasniť. Predpokladá, že vetovanie školskej novely nebude komentovať ani Budapešť a počká, kým sa o nej rozhodne definitívne.

Novelu ako dôkaz dobrej vôle slovenskej vlády udržať práva menšín pripomenul Kubiš maďarskej ministerke zahraničných vecí Kinge Gönczovej v pondelok na stretnutí v Budapešti.

Písanie zemepisných názvov vyvolalo v parlamente roztržky

Písanie zemepisných názvov v učebniciach v minulosti vyvolalo napätie v slovensko-maďarských vzťahoch. Minister školstva Ján Mikolaj zo SNS presadzoval, aby sa názvy miest či riek uvádzali v slovenčine a maďarské pomenovania by boli len doplňujúce v zadnej časti učebníc.

Novelu školského zákona presadila na decembrovej schôdzi parlamentu opozičná SMK s podporou najsilnejšej vládnej strany Smer. Za kompromisný návrh predsedu Národnej rady Pavla Pašku (Smer), podľa ktorého sa mali v učebniciach pre národnosti používať vžité zemepisné názvy v jazyku menšín a ich slovenské pomenovania mali byť uvedené v zátvorkách, hlasovalo 107 poslancov opozície a vládneho Smeru.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu