BRATISLAVA. Novinárom to dnes potvrdila riaditeľka odboru literatúry a štátneho jazyka ministerstva Elena Kačalová. Sporné pokuty za prehrešky voči slovenčine však v novele zostanú.
"Bude zakotvené právo osoby, ktorej materinským jazykom je český jazyk, komunikovať a podávať aj písomné podania v českom jazyku," povedala Kačalová. Podľa nej budú slovenské úrady prijímať aj písomnosti a dokumenty vydané v Česku. Obmedzenie češtiny vzbudilo protesty nielen na Slovensku, kriticky ho hodnotila aj česká tlač. Návrh novely musí posúdiť ešte vláda a parlament.
Ďalšie výhrady, s ktorými prišli občianski aktivisti na dnešné stretnutie, však zástupcovia ministerstva neprijali. "Rozpory ostávajú v otázke, či majú byť zavedené pokuty alebo nie.
My tvrdíme, že je neprimerané, aby boli pokuty, a sú stanovené v neprimeranej výške," podotkol aktivista Ondrej Dostál. Ministerstvo chce totiž opätovne zaviesť sankcie, ktoré platili do roku 1999. Za porušenie zákona o štátnom jazyku má ľuďom i firmám hroziť pokuta od 100 do 5000 eur (od 3013 do 150.630 korún).
Ministerstvo sa bránilo, že zmeny v zákone o štátnom jazyku pripravilo na základe podnetov od občanov. Viacerí Slováci sa mu sťažovali, že im upierajú právo na informácie. Tie vraj v niektorých obciach úrady poskytujú len tým, ktorí ovládajú jazyk národnostnej menšiny. Zákon podľa ministerstva porušujú hlavne na južnom Slovensku, kde žije početná maďarská menšina.