MICHALOVCE. Na nečakané raketové útoky, horúčavy či život v prísne stráženom priestore si musia zvyknúť slovenskí vojaci, ktorí slúžia v misii v Afganistane. ČTK to dnes povedali niektorí zo 45 vojakov, ktorí sa nedávno vrátili domov z nebezpečnej ázijskej krajiny. V Afganistane má Slovensko v súčasnosti približne 170 vojakov.
"Nikdy sme nevedeli, kedy bude ďalší útok, keď zazneli sirény, museli sme sa rýchlo schovávať v bunkroch," povedal ČTK jeden z vojakov Milan Sirka. Sirka slúžil šesť mesiacov v ženijnej jednotke na letisku v Kandaháre, počas ktorých zažil 36 raketových útokov na základňu. Slovenskí vojaci na letisku budovali opevnenie, opravovali pristávaciu dráhu a odmínovávali priestor.
Raketové útoky sa podľa Sirku postupne približovali k tej časti letiska, kde mali vojaci postavené svoje ubytovne. Niektoré rakety vybuchli približne v stometrovej vzdialenosti od prvých stanov.
Útokom nedokázalo zabrániť ani prísne stráženie okolia základne. Celá základňa je podľa Sirku obohnaná viacerými ochrannými valmi, okolie je strážené z veží či patrolami na obrnených vozidlách. Útočníkom takáto ostraha podľa 24-ročného vojaka z Bardejova zabránila aspoň v presnom mierení rakiet.
Okrem útokov vojakov pri práci trápilo aj tropické počasie. V niektorých dňoch totiž teploty dosahovali až 55 stupňov Celzia v tieni, dodal Sirka.
Všetkých vojakov, ktorí sa v decembri z Afganistanu vrátili, ocenil dnes v Michalovciach minister obrany Jaroslav Baška. "Je to naša najnebezpečnejšia a v budúcom roku aj najprioritnejšia misia v zahraničí," povedal novinárom po ocenení vojakov Baška. Návrat 45 vojakov bol súčasťou pravidelnej rotácie ozbrojených síl. Počet slovenských vojakov v mierovej operácii ISAF by mal v budúcom roku stúpnuť na takmer 250.
Okrem ženijnej jednotky má Slovensko v Kandaháre aj príslušníkov vojenskej polície a 45-členná strážna jednotka je na základni Tarín Kút v Uruzgáne. V marci budúceho roku by do Afganistanu mala odletieť ďalšia strážna jednotka do provincie Uruzgán.
Slovensko bude mať v budúcom roku vojakov v zahraničných misiách v Afganistane, Kosove, na Cypre a v Bosne a Hercegovine. Náklady na tieto misie dosiahnu podľa Bašku 1,2 miliardy korún (takmer 40 miliónov eur).