Najväčší problém obštrukcií v súdnych procesoch je účelová neúčasť obhajcov a obžalovaných. Tvrdí to predseda Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS) Michal Truban. "Zo skúseností Špeciálneho súdu môžem uviesť, že pojednávania sa odročujú v dôsledku vystavovaných práceneschopností pre obžalovaných alebo ich obhajcov nesvedomitými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti," povedal a dodal, že ŠS bude v tomto iniciovať zmenu na Ministerstve spravodlivosti (MS) SR.
"Dalo by sa to odstrániť spôsobom, aký používajú v krajinách západnej Európy, a to tak, že súdy majú vlastných znalcov, ktorí dokážu objektívne posúdiť charakter ochorenia a schopnosť obžalovaného zúčastniť sa pojednávania. Ak by sa po tomto nedostavili na pojednávanie, bol by to dôvod na zatknutie a väzbu pre obžalovaného a disciplinárne stíhanie advokáta," povedal v rozhovore pre TASR Truban.
"Urobil som štatistiku, podľa ktorej až 58 percent odročených vecí bolo odročených práve v dôsledku neúčasti obžalovaných a obhajcov na pojednávaniach," konkretizoval ďalej predseda ŠS. Podľa jeho názoru od vzniku špeciálnych inštitúcií v slovenskej justícii došlo k výraznému postihu zločineckých skupín a korupčného správania na rôznych úrovniach v Slovenskej republike. Bolo potrebné, podľa signálov o regionálnom prepojení predstaviteľov moci s organizovaným zločinom popretŕhať miestne väzby a centralizovať činnosť súdu a orgánov činných v trestnom konaní.
Truban je presvedčený, že sa výrazne obmedzilo a sťažilo pôsobenie skupín organizovaného zločinu. Zároveň sa podľa neho znížili prejavy takzvanej malej korupcie, čiže policajtov, lekárov, colníkov. Podobne aj pri odhaľovaní a postihovaní trestnej činnosti niektorých prokurátorov a sudcov.
"Rozhodnutie minulej vlády o zriadení Špeciálneho súdu s podporou vtedy opozičnej a dnes vládnej strany Smer-SD sa ukázalo ako rozhodnutie správne a prispelo k ozdravnému procesu fungovania celej spoločnosti," povedal šéf pezinského ŠS. Všetky ukončené a neukončené kauzy sa týkajú závažnej trestnej činnosti organizovaných skupín, korupcie a rozsiahlej majetkovej trestnej činnosti. Za významné v tomto roku považuje právoplatné skončenie kauzy AGW s jej bývalým šéfom Matúšom Gregom, otvorenie procesu s údajnou východoslovenskou zločineckou skupinou Róberta O. alebo skončenie kauzy bývalého michalovského policajta Michala P., ktorý mal poskytovať informácie z policajného prostredia zločineckej skupine. Práve v kauze Róberta 0. z dôvodu rôznych obštrukcií obžalovaných a ich obhajcov zatiaľ rozhodnuté nebolo.
Druhý najväčší problém vníma predseda ŠS v nestabilite súdu, ktorá spočíva v podaní skupiny poslancov NR SR, ktorí požiadali Ústavný súd SR, aby preskúmal súlad existencie ŠS s Ústavou SR. Obžalovaní podľa neho teraz hľadajú rôzne dôvody na neúčasť na pojednávaní a očakávajú, aké bude rozhodnutie súdu.
Na ŠS bývajú podané obžaloby, ktoré majú viac ako 10.000 strán a býva časovo náročné ich naštudovať. ŠS začína pociťovať nedostatok sudcov, v súčasnosti ich má 13. Podľa Trubana však neznamená, že stranovo obsiahly spis je aj právne náročný. Naopak, menej obsiahle spisy môžu byť náročnejšie.
"ŠS je v súčasnosti vo svojej rozhodovacej činnosti uznávanou a rešpektovanou súdnou inštitúciou nielen na domácej pôde, ale aj v zahraničí, o čom svedčia predovšetkým vyjadrenia viacerých zástupcov diplomatických zborov. V súčinnosti s Najvyšším súdom Slovenskej republiky, ktorý rozhoduje o opravných prostriedkoch proti rozhodnutiam ŠS, vytvára profesionálny rámec rozhodovania v závažných trestných kauzách," dodala na záver Truban.