Štvrtú - poslednú sviečku na adventnom venci zapaľujú dnes veriaci katolíckej či evanjelickej cirkvi v kostoloch i domácnostiach. Ľudia prichádzajú na bohoslužby, pristupujú k sviatostiam, modlia sa za spásu všetkých ľudí, za šírenie myšlienok pokoja, spravodlivosti a lásky po celom svete.
V zboroch Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) sa končí adventný modlitebný týždeň, ktorý sa obvykle koná medzi treťou a štvrtou adventnou nedeľou a veriaci sa počas neho schádzajú pri spoločných modlitbách a čítaní Božieho slova v kostoloch.
Kým pre väčšinu kresťanov sa advent - štvortýždňové obdobie duchovnej prípravy na slávenie Vianoc skončí na Štedrý deň 24. decembra, v Pravoslávnej cirkvi na Slovensku sa šesťtýždňové obdobie pôstu a duchovnej prípravy pred sviatkami Narodenia Ježiša Krista začalo 28. novembra a potrvá až do pravoslávnych Vianoc v januári. Pôst nie je taký prísny ako pred Veľkou nocou, veriaci sa zdržiavajú mäsitých pokrmov, jedávajú ryby.
Pravoslávni na Slovensku sa tak ako aj vo viacerých iných štátoch riadia podľa juliánskeho kalendára, Štedrý večer slávia 6. januára, Narodenie Isusa Christosa 7. januára a Nový rok privítajú 14. januára 2009.
Na základe rozdielnych tradícií pravoslávne cirkvi slávia Vianoce v rôznych termínoch. Podobne ako pravoslávni na Slovensku a v Česku sa juliánskym kalendárom riadi napríklad pravoslávna cirkev v Rusku, na Ukrajine, v Poľsku, Srbsku, Gruzínsku, v Jeruzaleme a niektoré staré východne cirkvi. Naproti tomu pravoslávne cirkvi Rumunska, Bulharska, Grécka, Alexandrie a ďalšie používajú gregoriánsky kalendár a Vianoce slávia 24. a 25. decembra.
Skauti rozvážajú Betlehemské svetlo v Bratislave a po celom Slovensku
Slovenskí skauti začali dnes v skorých ranných hodinách rozvážať po celom Slovensku Betlehemské svetlo a vytvárať tak Reťaz svetla. Odpaľovaním svetla pokoja a mieru od človeka k človeku chcú symbolicky spojiť ľudí v celej krajine.
Plamienok odpálený v Bazilike Narodenia Pána vo Svätej zemi skauti doručia po 20 hlavných i vedľajších železničných tratiach do 300 miest a obcí na Slovensku - od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východnom Slovensku. Odpaľovať si ho budú miestni skauti, zástupcovia farností i verejnosť. Až do Štedrého dňa ho potom skautské skupiny budú roznášať v ďalších okolitých mestách a obciach, kde nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí. Roznesú ho do tisícok kostolov a farností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných omšiach a pobožnostiach, alebo ho doručia priamo do domácností. Betlehemské svetlo zažiari i na najvyššie položenom pracovisku v SR - v Observatóriu Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte.
Dnes začali skauti v Bratislave roznášať Betlehemské svetlo, ktoré od minulej nedele 14. decembra žiarilo vo Františkánskom kostole Zvestovania Pána, do ďalších bratislavských chrámov. Roznášajú ho i do kostolov v okolitých obciach a mestách.
Betlehemské svetlo pokoja žiari v Európe už po 23. raz, na Slovensku je 19. rok - prvýkrát prekročilo hranice medzi Rakúskom a štátmi bývalého sovietskeho bloku v decembri 1989 krátko po politických zmenách.
Tradíciu roznášania Betlehemského svetla v predvianočnom období ako symbolu pokoja a mieru založili v roku 1986 pracovníci Krajského štúdia rakúskeho rozhlasu ORF Horné Rakúsko. Každoročne odpaľuje svetlo v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme dieťa z Rakúska. Vo Viedni ho potom od rakúskych skautov preberajú zástupcovia skautských organizácií z Európy, ale i Ameriky či ďalších častí sveta.
Slovenskí skauti priviezli tentoraz Betlehemské svetlo z Viedne do Bratislavy v sobotu 13. decembra. Už na druhý deň odovzdali betlehemskú štafetu v Kežmarku poľským skautom, aby sa cez Poľsko a pobaltské štáty dostala až do Ruska.
Generálny vikár Arcibiskupského úradu želá ľuďom duchovnú obnovu, radosť a pokoj
Želanie, aby láska, ktorú Ježiš Kristus priniesol na svet, čo najviac naplnila srdcia ľudí v rodinách a v spoločnosti, vyslovil pri príležitosti nadchádzajúcich Vianoc generálny vikár Arcibiskupského úradu v Bratislave Ján Formánek.
"Vianočná liturgia nám opäť sprítomní jednu z najväčších udalostí ľudských dejín - príchod Spasiteľa Ježiša Krista na svet. V ňom sa nám zjavila Božia láska, ktorá nám priniesla spásu," uviedol Formánek. Súčasne konštatoval, že v našom svete je, žiaľ, veľa takých, ktorí nemajú pre Boha miesto. Hoci hovoria o sviatkoch lásky a pokoja a nechávajú sa uniesť čarom Vianoc, ich vnútro zostáva prázdne.
"Ak však človek otvorí Ježišovi svoje srdce, všetko sa v živote zmení, nebude viac nocí beznádeje a Vianoce nebudú sviatkami konzumu, ale sviatkami duchovnej obnovy a z nej vyplývajúceho pokoja, radosti a svetla. A práve takéto Vianoce želám a vyprosujem všetkým," povedal Mons. Formánek.
Vedúci duchovný Reformovaného kresťanského zboru: Vianoce sú príležitosťou na zmierenie
Vzájomné odpúšťanie, zmierenie a zbližovanie ľudí považuje vedúci duchovný Reformovaného kresťanského zboru v Bratislave, profesor Imrich Peres za najdôležitejšie posolstvo Vianoc.
K Vianociam podľa neho nepochybne patria aj nákupy a darčeky ako vyjadrenie úcty a lásky k ľuďom, aj keď by vianočné sviatky nemali skĺznuť len do tejto roviny.
"Božiu lásku, ktorú sme dostali, musíme ako kresťania preukázať aj iným ľuďom, predovšetkým tým, čo sú v núdzi. V Reformovanej kresťanskej cirkvi (RKC) venujeme pozornosť napríklad bezdomovcom, robíme pre nich finančné aj iné zbierky počas roka a v predvianočnom období túto pomoc zintenzívňujeme. Veriaci bratislavského Reformovaného kresťanského zboru pripravujú darčekové balíčky pre ľudí bez domova," uviedol Peres pre TASR. Dodal, že v zbore pamätajú na starších, chorých a osamelých členov, pre ktorých pripravujú duchovné i spoločenské stretnutia s odovzdávaním darčekov alebo ich navštevujú a takisto pamätajú aj na deti a mládež.
"Želal by som si, aby v rodinách i v spoločnosti bolo viac súdržnosti a menej nevraživosti a nepochopenia, aby si ľudia navzájom prejavovali úctu a cítili medzi sebou pokoj a mier," povedal Peres.
Bratislavský gréckokatolícky eparcha zdôrazňuje význam rodiny
Rok 2008 sa stal rokom povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Po prvý raz v jej histórii sa Bratislava stala sídlom gréckokatolíckej eparchie (biskupstva) a Mons. Peter Rusnák bol vymenovaný za prvého bratislavského gréckokatolíckeho eparchu (sídelného biskupa).
Gréckokatolíci na Slovensku si v tomto roku pripomenuli aj 40. výročie obnovenia činnosti svojej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968 po 18 rokoch prenasledovania. Gréckokatolícka cirkev bola totiž v roku 1950 postavená totalitným režimom mimo zákon a nemohla verejne pôsobiť. Jej biskupov, kňazov, ale aj mnohých veriacich laikov režim väznil a prenasledoval.
"I keď naša cirkev si nikdy nezakladala na nejakých svetských poctách, je významné a príjemné prežívať tieto nové časy v usporiadaní gréckokatolíckej cirkvi. Je to istotne satisfakcia za roky útlaku, neslobody a prenasledovania, je to veľká radosť pre našu cirkev," povedal pre TASR bratislavský gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák.
Za významné posolstvo Vianoc najmä pre kresťanské rodiny a mládež Rusnák považuje pokoru, poslušnosť Božieho syna, úctu, rešpekt a lásku v Nazaretskej rodine.
"Dnes, keď vidíme taký strašný úpadok rodiny, asi najdôležitejší apel je, aby mladí veriaci ľudia zakladali rodinu s najväčšou zodpovednosťou a postavili ju na prítomnosti Kristovej v ich vzťahu. On má moc zničiť každý náš múr vzájomného rozdelenia a nášho sebectva," zdôraznil bratislavský eparcha.
Mons. Rusnák želá všetkým veriacim Vianoce plné pokoja, radosti a novej nádeje z príchodu Boha na svet, i to, aby si napriek rozmáhajúcej sa komercii nenechali vziať duchovné posolstvo týchto sviatkov.
Autor: ks

Beata
Balogová
