Vstup Slovenska do schengenského priestoru splnil všetky očakávania a presiahol predstavy. Uviedol to pre TASR minister vnútra SR Robert Kaliňák k prvému výročiu členstva Slovenska v schengenskom systéme.
"Pre ministerstvo vnútra má mimoriadny význam bezpečnostná stránka," povedal Kaliňák. "Boli veľké obavy z rakúskej strany, avšak v porovnaní s minulým rokom v niektorých prihraničných oblastiach klesla kriminalita od 16 do 18 percent," uviedol.
Chronológia prístupu Slovenska k Schengenskej dohode
V prvom polroku 2007 podľa Kaliňáka zachytili v Rakúsku 750 migrantov, ktorí prichádzali z územia Slovenska. "V porovnaní s rovnakým obdobím tohto roka ich bolo 20, to sú obrovské rozdiely," zdôraznil minister vnútra.
Práci polície pomáha aj to, že vstupu do Schengenu predchádzalo pripojenie na Schengenský informačný systém (SIS). Ten sa využíva pri odhaľovaní trestnej činnosti v schengenskom priestore, poskytuje vyšetrovacím orgánom databázu pozostávajúcu z policajných a justičných informácií, ukradnutých vozidiel, umeleckých diel a iných predmetov. "V rámci Schengenského informačného systému sme mali o niekoľko tisíc záchytov áut a hľadaných osôb viac ako keby sme v SIS neboli," povedal Kaliňák.
Známy prípad z uplynulých dní bol, keď nemecká polícia zadržala na parkovisku na diaľnici BAB 5 dvoch nebezpečných údajných páchateľov. Obaja Slováci sú obvinení z organizovania a účasti na známej vražde z januára pri obci Matúškovo, kde ranami zo samopalu mali zastreliť podnikateľa Ladislava K. Obvinení sú aj z lúpeže piatich miliónov Sk (165.969 eur) a vydieračského únosu.
Po schválení rozšírenia schengenského priestoru o deväť nových členských krajín vrátane Slovenska ministrami vnútra členských štátov Európskej únie dňa 6. decembra v Bruseli padli o polnoci z 20. na 21. decembra kontroly na hraniciach medzi starými a novými schengenskými členmi EÚ. Zrušenie kontrol sa týkalo najskôr len pozemných a vodných komunikácií, kým na letiskách prestali kontroly existovať 30. marca 2008.
Členmi schengenského priestoru bolo v čase rozširovania 13 z 15 starých členských krajín EÚ okrem Írska a Veľkej Británie, ako aj ďalšie dva štáty mimo únie - Nórsko a Island. Od 21. decembra 2007 k nim pribudli noví členovia EÚ s výnimkou Rumunska, Bulharska a Cypru.
Pojem schengenský priestor súvisí s luxemburskou dedinou Schengen, kde krajiny Beneluxu, Nemecko a Francúzsko v roku 1985 podpísali dohodu o postupnom zrušení kontrol na ich spoločných hraniciach.
Ako to vyzeralo na hraniciach pred rokom