Príčinu výkyvov a turbulencií, ktoré za posledné obdobie zažili niektoré parlamentné strany, vidí premiér Robert Fico v ich slabom hodnotovom vybavení.
"Ďalej je to neschopnosť držať sa tých cieľov, ktoré strany majú v rámci svojich programov a podľa mňa je to tiež neefektívny spôsob rozhodovania v nich," uviedol v rozhovore pre TASR. Dodal, že nechce nazerať do zákulisia ostatných politických subjektov. "To je vec tých strán, ale mňa mrzí v akom stave je slovenská opozícia. Myslím to úprimne," poznamenal. Zdôraznil, že opozičná politika musí byť na niečom postavená, ale za jej najdôležitejšiu oblasť nepovažuje diskusiu o jeho služobnom byte.
Smer-SD podľa jeho slov skončil v roku 2002 s akýmikoľvek experimentmi v politike. "Ukázali sa ako zaujímavé, možno boli aj pre časť verejnosti príťažlivé, ale vždy sme vedeli, že naša orientácia je sociálnodemokratická," povedal premiér. Ako ďalej pokračoval, pred dvoma rokmi vyhrali legitímne voľby bez toho, aby za nimi stáli médiá. Dôvodom bol fakt, že predstavili verejnosti prvýkrát komplexný program sociálneho štátu. "A na tomto programe ideme aj ďalej. So všetkými chybami," podčiarkol.
Pripomenul, že Smer-SD hodnotové vybavenie strany rešpektuje, pričom v tejto súvislosti poukázal na rozpad Strany demokratickej ľavice (SDĽ). "Prečo SDĽ všetko prehrala? Pretože nie je možné na jednej strane tvrdiť, že som ľavicová strana a na druhej strane podporiť privatizáciu najvýznamnejšieho podniku. Toto ľudia neodpúšťajú," konštatoval.
Okrem toho predseda vlády vyzdvihol i spôsob rozhodovania v najsilnejšej parlamentnej strane. "Rozhodnutia sa prijímajú na neformálnej báze a v kolektíve. Aj preto nemáme žiadne strety, lebo každý najvyšší predstaviteľ v Smere-SD sa zúčastňuje rozhodnutí a má ho právo ovplyvňovať," uviedol s tým, že aj kvôli tomu nevznikla v strane vnútorná opozícia.
Rovnako vyzdvihol to, že v strane nemali za deväť rokov jej fungovania jediný politický stret. "Jasne sme si povedali, že nebudeme nikdy otravovať verejnosť vnútornými vecami, pričom platí zásada postavená v roku 1999. Straníckym veciam sa môžeme venovať len na 10 percent. Na 90 percent sa musíme venovať veciam, ktoré sa týkajú ľudí. Ak tieto dva princípy dodržujete, viete zachovať aj stabilitu v strane," dodal premiér.