TRENČÍN 21. decembra (SITA) – K ostražitosti vyzývajú členovia petičného výboru za zachovanie zelene v Trenčíne. Hoci ich petíciu podpísalo 6 300 ľudí a mesto deklarovalo záujem o starostlivosť o zeleň, mestskí poslanci v uznesení k petícii podľa petičného výboru nesplnili žiadosť, aby sa dodržalo moratórium na predaj zelených plôch vo vlastníctve mesta do schválenia nového územného plánu. Záväzný dokument by sa mal schvaľovať koncom budúceho roka. Súčasný, desať rokov starý územný plán petičiari považujú za trhací kalendár, ktorý poslanci menia, keď sa to investorom hodí, čo dokumentujú bytovými domami Trenčianska riviéra alebo plánovanou zmenou územného plánu v súvislosti s výstavbou hotela pri mestskom parku.
“Vládnuca väčšina poslancov v trenčianskom mestskom zastupiteľstve neprekročila svoj tieň a vydala k petícii za zachovanie súčasného stavu a rozlohy lesoparku Brezina a plôch verejnej zelene mesta Trenčín iba deklaratívne nezáväzné stanovisko,” uviedla v stanovisku petičného výboru koordinátorka projektu Neberte nám Brezinu Lucia Almášiová.
S požiadavkami na zachovanie zelene vystúpil v utorok pred mestskými poslancami environmentalista Richard Medal. Poukázal na úbytky zelene a slabú odolnosť vedenia mesta a mestských úradníkov voči záujmom investorov a developerov, ktorí do centra stredného Považia prichádzajú. Jeho slová rozprúdili ďalšiu výmenu názorov v zastupiteľstve. Šéf opozičného Smeru-SD Ladislav Pavlík odkázal primátorovi a vládnucej mestskej koalícii (SDKÚ-DS, KDH a ĽS-HZDS), že ich sľubom o starostlivosť o zeleň neverí. “Vedenie mesta sa dostalo do záujmov investorov, developerov a stavebných firiem a sú im ukradnuté záujmy občana. Neverím v úprimnosť týchto deklarácii. Przníme mesto architektonickými paškvilmi a nezmyselnými stavbami na nezmyselných miestach,” uviedol k uzneseniu koaličnej väčšiny Pavlík, ktorý sa momentálne angažuje proti výstavbe Auparku v centre Trenčína.
Podľa Jany Markovej z kancelárie trenčianskeho primátora v petícii nežiadali moratórium na predaj mestskej zelene, ale zachovať verejnú zeleň, preto nemohlo mesto vydať stanovisko, ktoré petičný výbor teraz žiada. Vedenie mesta taktiež tvrdí, že mesto musí mať najskôr vypracovaný pasport zelene. “Je potrebné zvážiť aj napríklad verejnoprospešné stavby ako detské ihriská alebo parkoviská na sídliskách,” povedala Marková. Podľa jej slov nie je možné, aby mesto zelené plochy takto záväzne globalizovalo, z čoho by bez pasportu zelene mohli vzniknúť problémy v konkrétnych lokalitách. Bod petície presne znel: "Zachovať stávajúcu verejnú zeleň a všetky súčasné zelené plochy vo vlastníctve mesta, ktoré nie sú evidované v tejto kategórii, prekategorizovať na verejnú zeleň."
Signatári petičnej akcie Neberte nám Brezinu požadujú zachovanie lesoparku Brezina, ktorý zasahuje až do stredu mesta, ako aj zachovanie mestskej zelene v meste. Pokiaľ sa neberie do úvahy Brezina, Trenčín má podľa Medala percentuálne menej verejnej zelene ako obdobne veľké alebo väčšie mestá. Medal poslancom predstavil európsky trend, ktorý má základné pravidlo, aby každý občan mal do 300 metrov od svojho bydliska možnosť oddýchnuť si v parku.
"Napriek verejnému záujmu poslanci a vedenie mesta odmietli garantovať zastavenie úbytku verejnej zelene v Trenčíne. Pre organizátorov a podporovateľov petície to znamená pokračovanie stavu pohotovosti a zvýšenej pozornosti voči všetkým rozhodnutiam mesta. Vyzývame preto občanov, aby aj naďalej monitorovali stav zelene vo svojom okolí a pri akýchkoľvek informáciách o možných ohrozeniach verejných zelených plôch podali echo petičnému výboru,” dodala Almášiová.