BRATISLAVA. Členovia tropického tímu Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety v Bratislave pôsobia v súčasnosti v rámci 22 projektov na troch kontinentoch. "V Afrike je to Keňa, južný Sudán, Uganda, Burundi, Rwanda, Etiópia a Zambia, v Ázii Kambodža a pôsobíme aj na Haiti," priblížil pre TASR šéf tímu, prorektor Juraj Benca. Konštatoval, že s každou takouto aktivitou je spojená aj určitá miera dobrodružstva, ale treba mať aj záujem o konkrétne aktivity a nie iba o zážitky.
Humanitárna práca v rozvojových krajinách prináša so sebou aj rôzne nástrahy, ale riziká možno podľa Benca eliminovať dodržiavaním základných bezpečnostných i hygienických pravidiel, ako aj očkovaním. "Riziko, že človeku sa niečo stane v zmysle nejakého ochorenia, je minimálne, napríklad ja som mal dvakrát maláriu v Afrike a som úplne v poriadku," podotkol. Účasť na projektoch predstavuje tiež istú záťaž na psychiku človeka. "Pre mňa situácia nebola komplikovaná, navštevoval som predtým krajiny tretieho sveta ako turista," zhrnul s tým, že to ale nie je práca pre každého.
Pokračoval, že bezpečnostné riziká sú podobné ako aj v iných krajinách, ale napríklad v južnom Sudáne, ktorý trápi občianska vojna, je slovenská posádka vo väčšom bezpečí ako v Nairobi, kde je zažitá demokracia, ale v uliciach je veľká kriminalita. "Človek sa musí vedieť pohybovať tak ako napríklad v New Yorku, kde sú známe ulice, kde biely človek môže a nemôže vstúpiť. Keď sa tieto štandardy dodržujú, riziko, že sa niečo stane je malé."
Objasnil, že tím tvoria lekári, sociálni pracovníci či logisti, ktorí pôsobia v teréne, ale aj ľudia, ktorí pripravujú nových členov na pôde školy. "Tropický tím sa začína vytvárať už na Slovensku. Máme kurzy, prednášky," odkázal potenciálnym záujemcom s tým, že nevyhnutná je znalosť angličtiny alebo francúzštiny. Aby sa noví ľudia ľahšie v teréne adaptovali, tvoria sa tímy nielen z nováčikov, ale aj zo skúsenejších členov. "Takýmto spôsobom sa situácie dajú zvládnuť," uzavrel.