BRATISLAVA. Okruh ľudí, ktorí budú môcť špecializovaného lekára navštíviť bez odporúčania svojho všeobecného lekára, by sa mal v budúcom roku rozšíriť.
Zjednodušiť by sa malo napríklad predpisovanie okuliarov či časť psychiatrických vyšetrení, povedal dnes novinárom Adam Hochel z ministerstva zdravotníctva. Úplné zrušenie takzvaných odporúčacích lístkov však podľa neho ministerstvo neplánuje.
Výmenné či odporúčacie lístky platia od začiatku tohto roka. Ľudia sú od nich v súčasnosti oslobodení len ak špecialistu navštevujú opakovane ako dlhodobo chorí pacienti, alebo keď potrebujú urýchlené ošetrenie. Ministerstvo zdravotníctva vidí prínosy lístkov v možnosti sústrediť výsledky rôznych špecializovaných vyšetrení na jednom mieste u všeobecného lekára. Kritici odporúčaní ich považujú za zbytočné obťažovanie pacientov a napríklad opozičná poslankyňa Mária Sabolová (KDH) sa v parlamente opakovane pokúšala o ich zrušenie.
"Zlepšilo sa informovanie všeobecných lekárov o stave svojich pacientov," zdôvodnil Hochel, ktorý je na ministerstve riaditeľom sekcie zdravia, prečo vedenie rezortu na zachovaní lístkov trvá. Zároveň však pripustil, že odporúčania zatiaľ neplnia úlohu zrušených dvadsaťkorunových (0,66 eura) poplatkov v ambulanciách, ktoré mali zabrániť zbytočným vyšetreniam.
Ministerstvo totiž očakávalo, že lístky by mohli prispieť k poklesu návštevnosti špecializovaných ambulancií, a tým šetriť peniaze. Zatiaľ však pacientov u špecialistov neubudlo, povedal Hochel. Zmeniť by sa to mohlo, ak by zdravotné poisťovne zvolili prísnejšie pravidlá pre preplácanie vyšetrení, dodal.
Opozícia odporúčaniam vyčítala, že sú často len formalitou, ktorá oberá o čas pacientov a zdravotníkov. Všeobecní lekári podľa jej predstaviteľov často odporúčanie vypíšu automaticky, a tak nezabránia prípadnému zbytočnému vyšetreniu u špecialistu. Praktický lekár sa navyše nezriedka vôbec nedozvie, čo zistil jeho špecializovaný kolega, tvrdili opoziční poslanci.