SOKOĽANY. Mesto Košice sa snaží zvrátiť prehraný súdny spor s obcou Sokoľany v okrese Košice - okolie o približne 700-hektárovú výmeru katastrálneho územia, na ktorom je v súčasnosti viacero firiem vrátane U.S. Steel. Obec podľa jej starostu Tomáša Suchého už ráta do budúcnosti s miliónovými daňovými príjmami, ktoré doteraz putovali do mestskej kasy.
Rozsudok, ktorým Krajský súd v Košiciach vlani v novembri potvrdil rozhodnutie katastrálneho úradu o vrátení pozemkov do sokolianskeho katastra, sa stal právoplatný po tom, čo sa dostal na Najvyšší súd SR. Ten odvolanie mesta zamietol, keďže bolo podané údajne po zákonnej lehote, čo mesto odmieta a podalo dovolanie.
Keďže ide o vysokú stratu na daniach z majetku, mesto Košice sa nevzdáva a stratu pozemkov nepripúšťa. Podľa primátora Františka Knapíka je spor problematický. "Možno povedať, že je to aj trochu divne vedený spor, kde je množstvo vecí, ktoré doteraz neboli celkom jasne vyrovnané a zodpovedané. Ale v každom prípade to nepovažujeme za konečný stav," uviedol primátor pre TASR. Dodal, že mesto riadnym spôsobom dalo dovolanie "ku kroku, ktorý smeroval k zamietnutiu odvolania a čaká na výsledok."
Sokoliansky starosta Suchý však tvrdí, že má právoplatný rozsudok. "Na jeho základe konám a verím, že kataster je už náš," uviedol pre TASR.
Približne 20 miliónov Sk (664.000 eur) z očakávaných daňových príjmov pre obec chce investovať do jej rozvoja, najmä životného prostredia a kanalizácie. Firmám sídliacim na dotknutom území už rozposlal starosta listy s upozornením, že je správcom dane z nehnuteľnosti. "Mali sme nárok na 712 hektárov, ale poslanci obecného zastupiteľstva mali dobrú vôľu a mestu darovali 45 hektárov," vyjadril sa starosta.
O pričlenení časti katastrálneho územia bývalého okresu Košice - vidiek k mestu Košice rozhodol bývalý Okresný národný výbor Košice - vidiek v roku 1979 a následne aj bývalý krajský národný výbor pre výstavbu bývalých Východoslovenských železiarní. Podľa dostupnej dokumentácie sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí vrátane Sokolian, ktoré v tom čase boli časťou obce Hutníky. Samospráva začala o svoj majetok bojovať pred 12 rokmi na základe reštitučného zákona.