BRATISLAVA. Milióntu injekčnú striekačku použitú pri aplikácii drog vyzbieralo tento rok občianske združenie Odyseus v rámci programu terénnej sociálnej práce Chráň sa sám.
Ten je spustený už desiaty rok, zameriava sa na znižovanie rizík, ktoré súvisia s užívaním drog a patrí medzi tri hlavné programy, ktorým sa združenie v uplynulom roku venovalo.
Okrem neho Odyseus v roku 2008 realizoval advokačný program Červený dáždnik a program s názvom Sex/Drogy. Cieľovou skupinou prvého sú ľudia pracujúci v sexbiznise, kým ten druhý je nasmerovaný k rekreačným užívateľom drog a prebieha na letných hudobných festivaloch.
Spoločným menovateľom všetkých troch projektov je princíp takzvaného harm reduction, čiže znižovania rizík. "V tomto prípade ide o riziká spojené s užívaním drog a prácou v sexbiznise," povedala pre TASR Ľubica Tornóczyová, koordinátorka projektov združenia.
Program Chráň sa sám má za cieľ zvyšovať prevenciu pohlavne a krvou prenosných ochorení ako hepatitída typu B a C, syfilis, kvapavka či vírusu HIV. "Distribuujeme mužské a ženské kondómy, lubrikanty a poskytujeme bezplatné a anonymné testovanie na protilátky HIV a syfilisu," dopĺňa Tornóczyová s tým, že v rámci tohto programu bežia paralelne dva projekty. Prvým je sociálna asistencia zameraná na inklúziu ľudí užívajúcich drogy a pracujúcich v sexbiznise späť do spoločnosti, druhým je vydávanie odborného mesačníka Intoxi, ktorý má zvýšiť informovanosť spomínaných cieľových skupín.
Keďže druhý veľký program, Červený dáždnik, má advokačný charakter, ide v ňom o obhajobu ľudských práv tých, ktorí pracujú v sexbiznise, na verejnosti.
"Rok 2008 sme zamerali najmä na ľudské právo o slobodnom výbere práce. Slovenskú verejnosť ako i samotných ľudí pracujúcich v sexbiznise sme informovali o tom, že každý človek si môže slobodne svoju prácu vybrať, vrátane ľudí poskytujúcich platené sexuálne služby," hovorí koordinátorka.
Hlavným dôvodom spustenia tretieho programu, Sex/Drogy, bolo to, aby predovšetkým mladí ľudia mali prístup ku kvalifikovanému poradenstvu zameranému na bezpečnejší sex a bezpečnejšie užívanie drog.
"Rekreačným užívateľom drog sa na Slovensku nevenuje takmer žiadna pozornosť, pritom je ich najviac," upozorňuje Tornóczyová. V roku 2008 Odyseus so svojím infostánkom navštívil festivaly v Trenčíne (Pohoda a Airport) a v Hornej Strede (Toto je Hip Hop a Bee Free).